Bulwary nad Wisłą. W przetargu największe firmy budowlane

2012-08-10 15:10
Bulwary nad Wisłą
Autor: RS Architektura Krajobrazu Tak mają wyglądać nowe bulwary na lewym brzegu Wisły 

Kończy się wielki program budowy dróg i autostrad, a także innych dużych inwestycji i największe firmy budowlane starają się o każdy kontrakt, by zagospodarować swój potencjał. To wszak walka o przetrwanie. Widać to po przetargu na zagospodarowanie w Warszawie bulwarów nad Wisłą, gdzie oferty złożyło siedmiu "gigantów".

Chociaż przeznaczone przez miasto do zagospodarowania bulwary nad Wisłą to w sumie niewielki odcinek - od Mostu Świętokrzyskiego do ul. Boleść (i po drodze jest już częściowo zagospodarowany teren Centrum Nauki Kopernik), to do przetargu wystartowały duże budowlane spółki akcyjne: Bilfinger Berger Budownictwo, Budimex, Energopol-Szczecin, Hydrobudowa Gdańsk, Mostostal Warszawa, Skanska i Warbud. Zgodnie z ogłoszeniem tego przetargu ograniczonego, zamawiający przewidywał udział w nim maksymalnie dziesięciu firm. Zgłosiło się siedem firm budowlanych.

Po otwarciu ofert (9 sierpnia 2012) okazało się, że najtańszą i najdroższą propozycję budowy bulwarów nad Wisłą dzieli 50 mln zł. Bilfinger Berger zaoferował 135 mln zł, Budimex 147 mln, Energopol-Szczecin 176 mln, Hydrobudowa Gdańsk 123 mln, Mostostal Warszawa 168 mln, Skanska 132 mln zł, a Warbud 153 mln zł. Teraz komisja przetargowa będzie analizować oferty i wybierze najkorzystniejszą z punktu widzenia miasta. Chociaż nad czym tu się zastanawiać, skoro w warunkach przetargu kryterium ceny otrzymało 100%.

Autorem zagospodarowania bulwarów nad Wisłą jest pracowania RS Architektura Krajobrazu. Projekt przewiduje między innymi budowę na leweym brzegu Wisły układu placów i promenad spacerowych oraz ścieżek rowerowych, budowę i przebudowę całej infrastruktury podziemnej, budowę urządzeń rekreacyjnych i obiektów małej architektury, 8 pawilonów usługowych i gastronomicznych, a także pawilonu plażowego, budowę przejścia podziemnego i przebudowę dwóch już istniejących oraz wykonanie plaży.

Wykonawca będzie też odpowiedzialny za modernizację i przebudowę nabrzeży Wisły, które mają spełniać funkcję umocnień przeciwpowodziowe, ale musza też zostać zaadaptowane na potrzeby cumowania statków. Firma, która wygra ten przetarg zakupi pomosty cumownicze dla małych łodzi, 3 pływające przystanki wodnego tramwaju i 1 pływający pawilon obsługi pasażerów. Na bulwarach będzie nowe oświetlenie, monitoring i punkty dostępowe Wi-Fi.

Na to wszystko wykonawca będzie miał 30 miesięcy od podpisania umowy.
Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Bulwary nad Wisłą
Autor: RS Architektura Krajobrazu Projekt bulwarów nad Wisłą
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej