Budynki wpisane w otoczenie

2007-06-08 13:12
sad
Autor: brak danych

Budynek Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, Centrum Jasna (także w Warszawie) i poznańska Delta - to przykłady obiektów, które dobrze wpisują się w miejską przestrzeń.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie

Nowa siedziba Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego powstała w wyniku przebudowy biurowca z lat pięćdziesiątych, usytuowanego w centrum Warszawy. Artykulacją bryły i użytymi materiałami nawiązuje do monumentalnych budynków w otoczeniu - Domu pod Orłami z początku XX wieku oraz okolicznych socrealistycznych gmachów. Siedzibę sądu wyróżniają: dobre proporcje, zwartość kompozycji, elewacja z piaskowca, dopracowany detal - cechy nie występujące zbyt często w dzisiejszej architekturze Warszawy.

 autorzy: Sołtyk & Sołtyk Architekci, architekt Stanisław Sołtyk
Zdjęcie: Wojciech Kryński

Centrum Jasna w Warszawie

Budynek biurowo-usługowy Centrum Jasna położony jest w centrum Warszawy, niedaleko ruchliwego skrzyżowania ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, w sąsiedztwie gmachów użyteczności publicznej. Pięciokondygnacyjny obiekt elewacjami obłożonymi piaskowcem koresponduje z sąsiadującą siedzibą Warszawskiego Ośrodka Telewizyjnego i Pocztą Główną. Przestrzeń na każdym piętrze dzieli się na dwie niezależne, samowystarczalne strefy, stąd też budynek ma dwa główne wejścia i dwa rdzenie komunikacyjne. Obiekt charakteryzują dobrze zaprojektowane elewacje, dopracowane i logicznie powiązane z architekturą detale oraz starannie dobrana zieleń.

Autorzy: S.A.M.I. Architekci sp. z o.o., architekci Anna Albiniak, Marta Busłowicz, Seweryn Grobelny, Mariusz Korytkowski, Mariusz Lewandowski
Zdjęcie: Wojciech Kryński

Delta w Poznaniu

Przy jednej z ważniejszych miejskich osi urbanistycznych Poznania, w pobliżu głównego dworca kolejowego i zespołu Międzynarodowych Targów Poznańskich powstał biurowiec klasy A. Budynek o żelbetowej konstrukcji zaprojektowano na rzucie trójkąta, w który wpisane są dwie bryły o różnej wysokości, stanowiące zwartą kompozycję architektoniczno-przestrzenną. Warunki zabudowy zezwalały jedynie na pięć kondygnacji, czyli utrzymanie gabarytów obudowy znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie parku, jednak architektom udało się uzyskać od urzędu miasta zgodę na budynek jedenastokondygnacyjny.

Autorzy: Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich, architekci Ewa Pruszewicz-Sipińska, Stanisław Sipiński
Zdjęcie: Daniel Rumiancew

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej