Budowa obwodnicy Zawiercia i Poręby minęła już półmetek. To wyczekiwana droga

2024-04-11 13:49

Pierwsza część obwodnicy Zawiercia będzie gotowa dopiero w 2025 roku. Inwestycja czekała na pozwolenie na budowę ponad 16 miesięcy. Rekordowo długo. Dlatego też będzie gotowa później niż zakładano. Obecnie prace minęły już półmetek. Zaawansowanie sięgnęło 60 procent. Trwa procedura przetargowa na drugą część obwodnicy oraz jej ciąg dalszy, obwodnicę Kroczyc. Wojewoda śląski wydał właśnie pozwolenie na budowę tej ostatniej.

Spis treści

  1. Przetarg na budowę drugiej części obwodnicy Zawiercia. Otwarto oferty
  2. Mirbud buduje obwodnicę Zawiercia
  3. Druga część obwodnicy Zawiercia w trakcie przetargu
  4. Jest ZRID na budowę obwodnicy Kroczyc (DK 78)

Przetarg na budowę drugiej części obwodnicy Zawiercia. Otwarto oferty

Trwa procedura przetargowa mająca wyłonić wykonawcę drugiej części obwodnicy Zawiercia. To droga krajowa nr 78. 10 ofert wpłynęło na ogłoszony 20 września ubiegłego roku przetarg. GDDKiA zamierzała przeznaczyć na sfinansowanie tego zamówienia ponad 350 mln zł. Oferta z najniższą kwotą, złożoną przez firmę Polaqua z Piaseczna, opiewa na ponad 234 mln zł. 17 stycznia ta inwestycja uzyskała pozwolenie na budowę czyli ZRID.

Będzie to inwestycja w systemie „buduj”, bo projekt jest już gotowy. Inwestycja stanowi kontynuację budowanego od marca 2022 r. odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia. Odcinek o długości 7,5 km swój początek będzie miał, na budowanym w ramach pierwszego etapu obwodnicy, węźle Kromołów. Zakończy się rondem w Żerkowicach, które zostanie wybudowane w ramach obwodnicy Kroczyc, na wykonanie już także ogłoszono przetarg w listopadzie ubiegłego roku.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Mirbud buduje obwodnicę Zawiercia

Obwodnica Zawiercia i Poręby jest budowana w dwóch etapach. Pierwszy etap, czyli 17,7 km dwupasmówki minął już półmetek. Zaawansowanie rzeczowe sięgnęło już 60 procent. Inwestycja rozpoczęła się pod koniec 2019 roku, kiedy to podpisano umowę z wykonawcą, czyli firmami Mirbud S.A. i Kobylarnia S.A. Był to kontrakt „projektuj i buduj” więc pierwszy rok zajęły prace projektowe. Gdy złożono wniosek do wojewody śląskiego o pozwolenie na budowę, nikt nie przypuszczał, że czekanie na nie, będzie trwało ponad rok. Dokładnie ponad 16 miesięcy. Powodów było wiele, środowiskowe, projektowe. Gdy w końcu w 2021 roku firma Mirbud mogła przejąć plac budowy, miała już na początku ponadroczne opóźnienie. Stąd roszczenia zarówno terminowe jak i finansowe. Pierwotnie budowa tego odcinka obwodnicy Zawiercia miała się zakończyć w kwietniu 2023 roku. Dziś termin jest bardziej odległy.

Obecnie termin oddania tej inwestycji to połowa 2025 roku – powiedział nam Marek Prusak, rzecznik śląskiego oddziału GDDKiA.

Pierwsza część obwodnicy Zawiercia i Poręby będzie się łączyła z obwodnicą Siewierza. Będzie dwupasmówką, która zakończy się na węźle Kromołów. Pierwotnie miała kosztować 414 mln zł. Koszty będą jednak prawdopodobnie wyższe.

Druga część obwodnicy Zawiercia w trakcie przetargu

Druga cześć obwodnicy Zawiercia będzie krótsza, bo jej długość to nieco ponad 7 km. Dwupasmówka będzie przedłużeniem będącej obecnie w budowie, obwodnicy Poręby i Zawiercia. Ma mieć, podobnie jak pierwsza część obwodnicy, najwyższą klasę techniczną dróg ogólnodostępnych (główna ruchu przyspieszonego) i będzie dostosowana do przenoszenia obciążenia o nacisku 11,5 tony na oś. Będzie miała po dwa pasy ruchu w każdą stronę wraz z poboczami.

Zobacz jak wyglądał plac budowy obwodnicy Zawiercia i Poręby we wrześniu 2023

Jest ZRID na budowę obwodnicy Kroczyc (DK 78)

Przedłużeniem dwupasmowej obwodnicy Zawiercia i Poręby ma być jednojezdniowa obwodnica Kroczyc, która połączy się z obwodnicą Zawiercia na rondzie w Żerkowicach. Tu standard drogi będzie trochę niższy, kierowcy będą mieli do dyspozycji po jednym pasie ruchu w każdym kierunku wraz z poboczami. Jednak nośność drogi się nie zmieni.

Droga będzie miała 9,2 km długości i będzie pierwszą drogą budowaną w ramach programu „100 obwodnic”.

GDDKiA ogłosiła już przetarg na budowę tej drogi. Szacuje się, że budowa rozpocznie się w pierwszym kwartale przyszłego roku i potrwa do 2026 roku. Wojewoda Śląski wydał na początku kwietnia 2024 r. zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla budowy obwodnicy Kroczyc (DK78). W  lutym otwarto nadesłane w przetargu oferty. Obecnie trwa ich badanie przez komisję przetargową. Jeśli nie zajdą nieprzewidziane okoliczności, do podpisania umowy na realizację tej nowej jednojezdniowej drogi o długości ok. 9,1 km powinno dojść na przełomie II i III kwartału.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej