Pociągiem pod terminal Portu Lotniczego w Modlinie? Jest umowa na projekt nowej linii

2023-12-12 13:06

Niewykluczone, że pod koniec tej dekady pasażerowie dojadą pociągiem pod sam terminal lotniska w Modlinie. PKP PLK podpisały właśnie umowę na opracowanie projektu dla nowej linii między stacją Modlin a Mazowieckim Portem Lotniczym Warszawa/Modlin. Obecnie kolej dociera tylko do stacji Modlin, skąd autobusem pasażerowie są dowożeni do lotniska.

Spis treści

  1. Jest umowa z wykonawcą projektu nowej linii kolejowej do lotniska w Modlinie
  2. Pasażerowie dojadą do samego portu lotniczego w Modlinie
  3. Projekt budowy linii kolejowej do lotniska Modlin sfinansuje województwo mazowieckie
  4. Budowa linii kolejowej do lotniska zacznie się po 2025 roku

To inwestycja wyczekiwana przez pasażerów lotniska Modlin od wielu lat. Jest szansa na to, że w końcu dojdzie do skutku, bo dokumentacja projektowa do budowy linii i stacji ma powstać do końca 2025 r. i będzie finansowana ze środków województwa mazowieckiego.

Jest umowa z wykonawcą projektu nowej linii kolejowej do lotniska w Modlinie

Jak informują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.,, spółka podpisała umowę z Infra - Centrum Doradztwa Sp. z o.o. oraz YLE Inżynierowie Sp. z o.o. na opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego w ramach projektu „Budowa odcinka linii kolejowej od stacji Modlin do Mazowieckiego Portu Lotniczego (MPL) Warszawa/Modlin oraz budowa stacji kolejowej Mazowiecki Port Lotniczy (MPL) Warszawa/Modlin”.

W ramach tej umowy powstanie projekt linii i stacji kolejowej Mazowiecki Port Lotniczy (MPL) Warszawa Modlin. Wartość całkowita umowy to około 4 mln złotych netto.

To największa kolejowa inwestycja na Śląsku. Otwarto linię do lotniska w Pyrzowicach

Pasażerowie dojadą do samego portu lotniczego w Modlinie

Na razie by dojechać pociągiem do lotniska w Modlinie trzeba się przesiąść na stacji Modlin do autobusu, także obsługiwanego przez PKP PLK, który dowozi pasażerów do terminalu lotniskowego. Gdyby inwestycja, do której ma powstać projekt, doszła do skutku, pasażerowie wysiadaliby z pociągu tuż przy lotnisku, na nowej stacji Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin. Nie byłoby już konieczności korzystania z dodatkowych autobusów.

Dwutorowa linia kolejowa Modlin – Mazowiecki Port Lotniczy Warszawa/Modlin będzie mieć około 5,5 km. Przebudowany zostanie układ drogowy w Nowym Dworze Mazowieckim, wraz z budową bezkolizyjnych skrzyżowań dwupoziomowych na styku linii kolejowej z drogą krajową nr 62 oraz drogą powiatową. Do zadań wykonawcy będzie również należało pozyskanie decyzji administracyjnych, w tym pozwolenia na budowę.

Dzięki inwestycji mieszkańcy województwa mazowieckiego zyskają szybkie i wygodne połączenia kolejowe od stacji Modlin do Mazowieckiego Portu Lotniczego (MPL) Warszawa/Modlin i centrum stolicy.

Projekt budowy linii kolejowej do lotniska Modlin sfinansuje województwo mazowieckie

Podróż koleją do lotniska będzie można dokładnie zaplanować. Nie trzeba będzie kalkulować odjazdów autobusów do lotniska ze stacji. To poprawi komfort podróży.

Opracowanie dokumentacji oraz wykup gruntów zostaną sfinansowane ze środków własnych województwa mazowieckiego zapewnionych na podstawie porozumienia zawartego między PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. a Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w lutym 2023 roku.

Przygotowanie dokumentacji pozwoli na budowę połączenia między Modlinem a pobliskim lotniskiem. Nowa linia kolejowa ułatwi łączenie podróży lotniczej z kolejową i transport do centrum Warszawy, co realnie poprawi warunki życia mieszkańców – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Budowa linii kolejowej do lotniska zacznie się po 2025 roku

Zakończenie opracowania dokumentacji projektowej i uzyskanie pozwolenia na budowę nowego połączenia zaplanowano do końca 2025 roku, co w kolejnych latach umożliwi rozpoczęcie budowy. Można przypuszczać, że jeśli nie będzie formalnych przeszkód i będą pieniądze na tę inwestycję, to nowe połączenie kolejowe bezpośrednio do lotniska będzie gotowe w latach 2027-28.

Czytaj też:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej