Niezwykły kościół na Białołęce w Warszawie wygląda jak blok. Nie ma nawet krzyża na dachu

2024-12-06 14:58

W kościele Matki Bożej Pompejańskiej na warszawskiej Białołęce trudno na pierwszy rzut oka rozpoznać świątynię. Pod koniec czerwca udostępniono niezwykły, minimalistyczny kościół bez krzyża na dachu – za to z wielkim przeszkleniem w kształcie krzyża.

Spacer po Galerii PLATO z Robertem Koniecznym

Spis treści

  1. Minimalistyczny kościół na Białołęce. Drugiego takiego nie ma w Polsce
  2. Kościół przy Myśliborskiej 28 z garażem i loggiami dla księży
  3. Matka Boża Pompejańska, czyli skąd minimalistyczny kościół na Żeraniu wziął patronkę

Minimalistyczny kościół na Białołęce. Drugiego takiego nie ma w Polsce

Kościoły należą w Polsce do najbardziej rozpoznawalnych budynków – nawet te nowoczesne mają na ogół dość klasyczną bryłę oraz zwieńczenie w postaci krzyża. Tym bardziej zaskakujący jest wygląd kościoła pw. Matki Bożej Pompejańskiej, który 29 czerwca 2024 r. poświęcono i udostępniono wiernym na warszawskiej Białołęce. Nietypowa świątynia, zbudowana przy ul. Myśliborskiej 28, w pierwszej chwili przypomina raczej obiekt magazynowy albo blok, jakich w okolicy wiele.

Swoim minimalizmem budynek kościoła na Białołęce może budzić skojarzenia z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Śródmieściu. Świątynia jest niska, pozbawiona wieży, z płaską elewacją bez ozdobników. Gdyby nie wielki napis z nazwą parafii tuż obok, trudno byłoby z miejsca odgadnąć przeznaczenie budynku. Choć na wizualizacjach kościół lśni bielą, w rzeczywistości jest bardziej przygaszony, idzie raczej w stronę szarości, nawet w słoneczne dni. Jego funkcję sakralną zdradza przede wszystkim duże przeszklenie w kształcie krzyża widoczne od frontu.

Kościół przy Myśliborskiej 28 z garażem i loggiami dla księży

Za projekt nietypowej świątyni odpowiada pracownia Projekt PBPA, odpowiedzialna m.in. za takie warszawskie budynki jak:

W projektowaniu uczestniczyła także pracownia Mes Projekt, która ma w swoim portfolio także m.in. kościół pw. św. Rity na Kamionku.

Białołęcki kościół Matki Bożej Pompejańskiej zwraca uwagę przede wszystkim zaskakującą bryłą, ale ma też wiele innych ciekawych elementów. Warto np. wiedzieć, że pierwsza i druga kondygnacja nadziemna świątyni przeznaczone są na kwatery dla księży, które wyposażono m.in. w loggie. Z kolei pod budynkiem znajduje się garaż podziemny, a także pomieszczenia techniczne. Dla wiernych przeznaczony jest parter – do wnętrza świątyni wchodzi się przez przeszklone wejście w jednym z narożników. Na parterze mieszczą się także kancelaria parafialna i zakrystia.

W ramach ciekawostki warto dodać, iż kościół wybudowano na zakupionej w 2016 r. działce, na której pierwotnie znajdowała się zabudowa jednorodzinna. Ta część Żerania intensywnie się jednak zabudowuje i dziś okolica jest już pełna bloków.

Matka Boża Pompejańska, czyli skąd minimalistyczny kościół na Żeraniu wziął patronkę

Świątynia na Białołęce jest siedzibą parafii pw. Matki Bożej Pompejańskiej, której święto obchodzone jest 13 listopada. To dzień przybycia do włoskich Pompejów obrazu Matki Bożej Pompejańskiej. Jego pochodzenie nie jest w pełni znane: zniszczony obraz, nabyty za grosze w sklepie z rupieciami, trafił w 1875 r. w ręce Bartłomieja Longo i został przewieziony do świątyni w Pompejach, gdzie poddano go renowacji. Od tamtej pory dzieło eksponowane jest w Papieskim Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Pompejach.

Warto dodać, że w Polsce istnieją dwie świątynie z tą samą patronką. Druga znajduje się w Żernikach Wrocławskich – to kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Pompejańskiej.

Murowane starcie
Dach - blacha czy dachówka. MUROWANE STARCIE
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej