Skysawa Warszawa - wieżowiec wyróżniony przez SARP! Budynek otrzymał prestiżową nagrodę

2023-05-12 17:25

Skysawa to kompleks biurowo-handlowy znajdujący się przy ul. Świętokrzyskiej 36 w Warszawie. Budynek zdobył nagrodę w prestiżowym konkursie Nagroda Roku SARP 2023 w kategorii "Zrównoważony rozwój i budynki certyfikowane". Zobaczcie, jak wygląda wieżowiec Skysawa.

Wieżowiec Skysawa

Budynek Skysawa mieści się przy rondzie ONZ w Warszawie i powstał według projektu polsko-belgijskiej Pracowni Architektury. Jest kolejnym warszawskim wieżowcem, który połączono z podziemnym tunelem z pobliską stacją metra. W sumie Skysawa liczy 35 000 m² powierzchni użytkowej. 

Od strony ronda ONZ możemy podziwiać bryłę o wysokości od 4 do 9 kondygnacji, opracowaną zgodnie z linijką słońca, by nie zabierał światła sąsiedniemu blokowi mieszkalnemu. Od strony ul. Mariańskiej widzimy 40-kondygnacyjną wieżę. Za rytm elewacji kompleksu od strony ulicy Świętokrzyskiej i alei Jana Pawła opowiadają przeszklenia poprzecinane w pionie wąskimi, aluminiowymi żyletkami, a w poziomie ciemnostalowymi pasami międzykondygnacyjnymi.

Na wysokości ostatniego piętra budynku A oraz w jednej czwartej wysokości wieży i na jej ostatnim piętrze, elewacja została wykończona stalowymi żaluzjami akustycznymi. Od strony ulicy Twardej elewację budynku wykonano podobnie z rytmicznie podzielonych przeszkleń odciętych ciemnostalowym pasami między kondygnacyjnymi. Więcej na temat inwestycji możesz przeczytać w artykule: SKYSAWA: nowy warszawski wieżowiec.

Nazwa obiektu Zespół biurowo-handlowy SKYSAWA
Adres obiektu Warszawa, kwartał ulic Świętokrzyskiej, Twardej, Mariańskiej i alei Jana Pawła II
Autorzy Polsko-Belgijska Pracownia Architektury
Generalny wykonawca konsorcjum PORR (lider), TKT Engineering i ELIN
Inwestor Polski Holding Nieruchomości
Powierzchnia użytkowa 35 000 m²
Data realizacji (koniec) 2022

Zależało nam na stworzeniu budynku, który w swoim otoczeniu wyróżniałby się lekkością. Stąd pomysł na delikatny podział elewacji, która wykonana będzie z transparentnych płaszczyzn wzbogaconych o elementy z betonu architektonicznego i aluminiowe żyletki – mówi Alicja Górecka, architekt z Polsko-Belgijskiej Pracowni Architektury.

Skysawa z Nagrodą Roku SARP 2023

Budynek Skysawa otrzymał nagrodę roku Stowarzyszenia Architektów Polskich w kategorii "Zrównoważony rozwój i budynki certyfikowane".

Nagroda Roku SARP 2023 przyznawana jest:

  • architektom-autorom,
  • oddziałom SARP,
  • biurom i pracowniom projektowym,
  • inwestorom,
  • organom administracji publicznej,
  • i redakcjom magazynów architektonicznych, po uzyskaniu zgody autorów.

Nagrodę mogą otrzymać wybudowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i przekazane do użytku w minionym roku kalendarzowym 2022 obiekty lub zespoły obiektów o znaczących wartościach architektonicznych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej