Bliżej nauki, bliżej natury...

2008-01-29 17:20
Centrum Nauki Kopernik
Autor: brak danych

Na terenach pomiędzy Mostem Świętokrzyskim a ulicą Lipową (częściowo nad tunelem Wisłostrady, obejmie również fragment Wisły) powstanie Centrum Nauki Kopernik. Jest to jeden z najciekawszych projektów architektonicznych realizowanych w najbliższym czasie w Warszawie.

Budynek CNK będą tworzyć dwa moduły w kształcie litery L oraz planetarium. Wysokość do 16 metrów będzie miała jedynie platforma widokowa planetarium oraz krater na którym zostanie zawieszone wahadło Foucault - pozostała część obiektu będzie miała 12 m wysokości. A na 15 000 m kw. powierzchnibędą urządzone sale ekspozycyjne, planetarium, laboratoria, kawiarnie, restauracje, sale konferencyjne, pomieszczenia biurowe, magazyny i warsztat sztuki użytkowej.

Główną konstrukcją nośną będą cztery krato-ramy stalowe, które oprą się po dwóch stronach tunelu Wisłostrady. Cały budynek będzie spoczywał na podziemnych ścianach szczelinowych, które odetną wody Wisły. Ponadto w podstawie zaprojektowano żelbetonową platformę, która zostanie wykonana w technologii betonu sprężonego. Będą na niej mieściły słupy podpierające strop w centralnej części budynku.

Ciekawym rozwiązaniem projektowym jest elewacja - wykonana będzie w technologii betonu zbrojonego włóknem szklanym w układzie pionowym.
Dzięki rozdarciom, tektonice i szczelinom w układzie płyt będzie można regulować dopływ światła do wnętrza budynku oraz odprowadzać wodę deszczową z powierzchni dachu.

Przy projektowaniu instalacji wewnętrznej autorzy projektu przyjęli ideę maksymalnej redukcji systemu klimatyzacji na rzecz klimatyzacji naturalnej. W tym celu został stworzony układ central wentylacyjnych. Będzie on współpracował z dachem, który zostanie wyposażony w kratery oraz dużą liczbę wentylatorów.
Dodatkowo chłodne powietrze będzie doprowadzane przez uchylne otwory w północnej i wschodniej fasadzie oraz przez system szczelin w ścianach zewnętrznych. Obiekt będzie miał dwie kondygnacje naziemne oraz jedną podziemną.
Centrum Nauki Kopernik będzie się wyróżniało charakterystycznymi rozwiązaniami: ogród na dachu, otwarte na Wisłę patio z oczkiem wodnym i sceną na wodzie, Park Odkrywców z zabawkami edukacyjnymi, galerią sztuki w południowej części Parku.
Częścią najbardziej wysuniętą w kierunku Wisły będzie planetarium z fasadą z rastrowanego barwnego szkła. Dzięki tej powłoce nocą podświetli się wewnętrzna struktura kopuły planetarium. Warto również wspomnieć, że 50 procent powierzchni całego obiektu stanowi powierzchnia ekologicznie czynna.
Autorem projektu Centrum Nauki Kopernik jest pracownia architektoniczna RAr 2 Laboratorium Architektury Gilner+Kubec.
Planowany termin oddania do użytku budynku Centrum Nauki Kopernik to 2009 rok.
Koszt przedsięwzięcia szacuje się na 151 mln zł.
W sierpniu 2007 ma zostać ogłoszony przetarg na generalnego wykonawcę tej inwestycji. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej