Bitwa pod Grunwaldem będzie miała nowe muzeum. Zobacz wizualizacje

2017-09-27 18:26
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem
Autor: warmia.mazury.pl Tak ma wyglądać Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku po rozbudowie.

W 2020 r. będzie można zwiedzać nowoczesne oraz znacznie rozbudowane Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Inwestycja pochłonie blisko 22 mln zł.

Ściśle rzecz ujmując, takie muzeum działa od 1960 r., a powstało w 550. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Problem w tym, że powierzchnia wystawiennicza wynosi zaledwie 275 m². Do zwiedzania udostępnione są także ruiny kaplicy wzniesionej przez Krzyżaków w 1411 r. oraz zbiór kamieni z Pomnika Grunwaldzkiego, ufundowanego przez Ignacego J. Paderewskiego w 1910 r. w Krakowie, zburzonego przez Niemców w 1939 r. Ponadto turyści mogą zobaczyć „Kopiec Jagiełły”, czyli wzniesienie usypane przez harcerzy w 1960 r. w miejscu stanowiska dowodzenia Władysława Jagiełły oraz głaz oznaczający domniemane miejsce śmierci Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przeszło 10 razy większe

W poniedziałek 25 września zaprezentowano w Olsztynie plan, który zakłada „rozbudowę, przebudowę i remont budynku dla pozyskania zagospodarowanego terenu wokół Muzeum, holu przestrzeni wystawienniczej, przestrzeni wystawienniczej, wielofunkcyjnych pomieszczeń warsztatowych, pomieszczeń magazynowych - zwłaszcza magazynów muzealiów, w tym magazynów studyjnych przeznaczonych do okresowej prezentacji dziedzictwa kulturowego, pomieszczeń pomocniczych, technicznych i sanitariatów”. Dodajmy, że autorem koncepcji, projektu budowlanego i projektu wykonawczego jest dr Krzysztof Kozłowski z Pracowni Architektury WAPA w Sopocie. Inwestycja, która ma być zakończona w 2020 r., pochłonie ok. 21,8 mln zł, z czego 6,7 mln to wkład własny województwa, zaś 15,1 dołoży UE. Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin podkreślał, że Grunwald to marka rozpoznawalna nie tylko w regionie czy w Polsce, ale również w całej Europie.

– Dlatego samorząd województwa podjął starania o to, by w tym miejscu powstał nowoczesny obiekt o randze międzynarodowej. Na miarę grunwaldzkiej glorii - stwierdził.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przyciągnie turystów

Dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej nie krył satysfakcji. Muzeum zyska bowiem dodatkowo ok. 3,2 tys. m². W nowym budynku, który ma być wielofunkcyjny, znajdzie się miejsce na ekspozycje, ale także na rozgrywanie walk rycerskich. Będzie też sala konferencyjna oraz biura dla pracowników i sklepy.

– W sezonie sprzedajemy od 40 tys. do 60 tys. biletów i już teraz wiemy, że dzięki tej inwestycji liczba odwiedzających naszą placówkę zdecydowanie się powiększy – mówił dyr. Drej.

Przypomnijmy, że w 2010 r. zakończono realizację pierwszego etapu projektu „Grunwald – pole bitwy”, „Grunwald – zespół działań inwestycyjno-remontowo-konserwatorskich i muzealnych związanych z kompleksowym zagospodarowaniem Pól Grunwaldzkich”. Za blisko 25 mln zł poprawiono całe otoczenie Pól Grunwaldzkich, przeprowadzono remont wzgórza pomnikowego i kaplicy pobitewnej, powstały nowe drogi i parkingi, amfiteatr oraz pole namiotowe z niezbędnym zapleczem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej