Bitwa pod Grunwaldem będzie miała nowe muzeum. Zobacz wizualizacje

2017-09-27 18:26
Muzeum Bitwy pod Grunwaldem
Autor: warmia.mazury.pl Tak ma wyglądać Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku po rozbudowie.

W 2020 r. będzie można zwiedzać nowoczesne oraz znacznie rozbudowane Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Inwestycja pochłonie blisko 22 mln zł.

Ściśle rzecz ujmując, takie muzeum działa od 1960 r., a powstało w 550. rocznicę bitwy pod Grunwaldem. Problem w tym, że powierzchnia wystawiennicza wynosi zaledwie 275 m². Do zwiedzania udostępnione są także ruiny kaplicy wzniesionej przez Krzyżaków w 1411 r. oraz zbiór kamieni z Pomnika Grunwaldzkiego, ufundowanego przez Ignacego J. Paderewskiego w 1910 r. w Krakowie, zburzonego przez Niemców w 1939 r. Ponadto turyści mogą zobaczyć „Kopiec Jagiełły”, czyli wzniesienie usypane przez harcerzy w 1960 r. w miejscu stanowiska dowodzenia Władysława Jagiełły oraz głaz oznaczający domniemane miejsce śmierci Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przeszło 10 razy większe

W poniedziałek 25 września zaprezentowano w Olsztynie plan, który zakłada „rozbudowę, przebudowę i remont budynku dla pozyskania zagospodarowanego terenu wokół Muzeum, holu przestrzeni wystawienniczej, przestrzeni wystawienniczej, wielofunkcyjnych pomieszczeń warsztatowych, pomieszczeń magazynowych - zwłaszcza magazynów muzealiów, w tym magazynów studyjnych przeznaczonych do okresowej prezentacji dziedzictwa kulturowego, pomieszczeń pomocniczych, technicznych i sanitariatów”. Dodajmy, że autorem koncepcji, projektu budowlanego i projektu wykonawczego jest dr Krzysztof Kozłowski z Pracowni Architektury WAPA w Sopocie. Inwestycja, która ma być zakończona w 2020 r., pochłonie ok. 21,8 mln zł, z czego 6,7 mln to wkład własny województwa, zaś 15,1 dołoży UE. Marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin podkreślał, że Grunwald to marka rozpoznawalna nie tylko w regionie czy w Polsce, ale również w całej Europie.

– Dlatego samorząd województwa podjął starania o to, by w tym miejscu powstał nowoczesny obiekt o randze międzynarodowej. Na miarę grunwaldzkiej glorii - stwierdził.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przyciągnie turystów

Dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej nie krył satysfakcji. Muzeum zyska bowiem dodatkowo ok. 3,2 tys. m². W nowym budynku, który ma być wielofunkcyjny, znajdzie się miejsce na ekspozycje, ale także na rozgrywanie walk rycerskich. Będzie też sala konferencyjna oraz biura dla pracowników i sklepy.

– W sezonie sprzedajemy od 40 tys. do 60 tys. biletów i już teraz wiemy, że dzięki tej inwestycji liczba odwiedzających naszą placówkę zdecydowanie się powiększy – mówił dyr. Drej.

Przypomnijmy, że w 2010 r. zakończono realizację pierwszego etapu projektu „Grunwald – pole bitwy”, „Grunwald – zespół działań inwestycyjno-remontowo-konserwatorskich i muzealnych związanych z kompleksowym zagospodarowaniem Pól Grunwaldzkich”. Za blisko 25 mln zł poprawiono całe otoczenie Pól Grunwaldzkich, przeprowadzono remont wzgórza pomnikowego i kaplicy pobitewnej, powstały nowe drogi i parkingi, amfiteatr oraz pole namiotowe z niezbędnym zapleczem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej