Baszta strażacka rośnie
Widać pierwsze efekty odbudowy baszty strażackiej z XIV w. na dziedzińcu straży pożarnej przy ul. Masztalarskiej w Poznaniu. Rekonstrukcja na podstawie projektów poznańskiego biura ADS powinna zakończyć się jeszcze w 2006 roku
Kształt baszty można odtworzyć dzięki temu, że w archiwum miejskiego konserwatora zachowała się dokładna inwentaryzacja baszty z 1935 r. Równolegle trwa rekonstrukcja muru wewnętrznego ze strzelnicami z końca XIII i pocz. XIV w., który połączy istniejącą Basztę Katarzynek z tą odbudowywaną. Równocześnie wyrównywany jest teren wzdłuż muru, gdzie będzie biegła ścieżka turystyczna - od wejścia przez specjalną furtkę na teren straży od strony Bramy Wronieckiej do furtki od ul. Masztalarskiej. Furtki na noc będą zamykane.
Fragmenty najdawniejszych, poznańskich fortyfikacji - muru zewnętrznego z XV w. i wewnętrznego, z końca XIII i pocz. XIV w. oraz fragment baszty odkryli na dziedzińcu straży pożarnej archeolodzy z poznańskiego Muzeum Archeologicznego, którzy w latach 2002-2004 prowadzili tam badania. To jeden z najlepiej zachowanych fragmentów dawnych fortyfikacji obronnych w Poznaniu.