Basen w kopalni? Czemu nie? Taką inwestycję planują w Czeladzi

2024-07-04 16:05

W zrujnowanym budynku dawnych warsztatów mechanicznych Kopalni Saturn w Czeladzi, gdzie dziś hula wiatr, za półtora roku ma powstać klimatyczna pływalnia. Industrialne wnętrza i cały obiekt dołączą do innych, pięknie odrestaurowanych kopalnianych budynków dawnej cechowni i elektrowni w tym mieście. To obiekty, które zyskały drugie życie i są teraz architektonicznymi perełkami.

Spis treści

  1. Kopalnia Saturn w Czeladzi i jej industrialne budynki
  2. W elektrowni KWK Saturn powstała galeria sztuki współczesnej
  3. Dawna cechownia jest architektoniczną perełką Czeladzi
  4. Tak wygląda budynek dawnej cechowni Kopalni Saturn w Czeladzi
  5. Modernizacja czeka teraz budynek warsztatów mechanicznych KWK Saturn
  6. 11 firm chce budować basen w kopalnianym budynku
  7. Jak zmienią się budynki dawnych kopalnianych warsztatów?
  8. Kiedy basen w budynku dawnej KWK Saturn będzie gotowy?

Kopalnia Saturn w Czeladzi i jej industrialne budynki

Czeladź to miasto w Zagłębiu Dąbrowskim (woj. śląskie), gdzie kiedyś funkcjonowały trzy kopalnie. Połączone kopalnie („Czeladź”, „Milowice”, „Czerwona Gwardia”) w 1990 roku, otrzymały nazwę „Saturn”. Kopalnia w 1996 została postawiona w stan likwidacji. Pozostały po niej zniszczone, popadające w ruinę budynki. Miasto przejęło je od Spółki Restrukturyzacji Kopalń i postanowiło dać im drugie życie.

Kopalnie na Górnym Śląsku, które udało się uratować przed rozbiórką

W elektrowni KWK Saturn powstała galeria sztuki współczesnej

Pierwszy doczekał się odrestaurowania i modernizacji budynek dawnej elektrowni Kopalni Saturn. Dziś mieści się w nim Galeria Elektrownia. Obiekt stanowi architektoniczną perełkę, świadczącą o przemysłowym charakterze miasta.

Dawna cechownia jest architektoniczną perełką Czeladzi

Podobnie odnowiono i zmodernizowano budynek Cechowni KWK Saturn. Zbudowano ją w latach 1907–1911. Obiekt stoi niedaleko ścisłego centrum miasta, niedaleko innych, odnowionych już kopalnianych obiektów. Wyremontowany i odnowiony budynek dawnej cechowni, łaźni, szatni i administracji kopalni Saturn – teraz Postindustrialne Centrum Dziedzictwa Górnictwa Węglowego w Zagłębiu – jest dziś powodem do dumy dla mieszkańców Czeladzi oraz regionu. Mieści się tu m.in. nowoczesna Mediateka. Budynek zrewitalizowano zgodnie z archiwalną dokumentacją z 1911 roku. To dzięki niej mamy elementy takie jak czerwona cegła, dachówka pokrywająca ogromny dwuspadowy dach i wysoka wieża zegarowa. Na którą dziś można wejść, by stamtąd podziwiać panoramę miasta.

Tak wygląda budynek dawnej cechowni Kopalni Saturn w Czeladzi

Modernizacja czeka teraz budynek warsztatów mechanicznych KWK Saturn

Na tym jednak władze czeladzi nie zamierzają poprzestać. Obecnie w toku jest przetarg dotyczący wyboru wykonawcy metamorfozy kolejnej pogórniczej ruiny w Czeladzi. Mowa o budynku dawnych warsztatów mechanicznych KWK Saturn. Zostaną odrestaurowane i zmodernizowane. Będzie się w nich mieściła klimatyczna kryta pływalnia.

Przetarg jest w toku, jesteśmy na etapie sprawdzania ofert. Uwzględniając jego rozstrzygnięcie i ewentualne odwołania, szacujemy, że podpisanie umowy i rozpoczęcie prac mogłoby nastąpić na początku jesieni tego roku – powiedział nam Jakub Kubasik, rzecznik Urzędu Miejskiego w Czeladzi.

11 firm chce budować basen w kopalnianym budynku

Zainteresowanie przetargiem jest spore, bo oferty złożyło aż 11 firm. Najtańsza była oferta firmy EXBUD Konstrukcje Sp. z o.o, która opiewała na 22,4 mln zł. Najdroższa, była od niej wyższa o nieco ponad 10 mln zł i wyniosła 32,557 mln zł. Złożyła ją firma OLEXBUD2 Sp. z o.o.. Co ciekawe, wszystkie oferty mieściły się w budżecie, jaki na ten cel miało miasto, a który wyniósł nieco ponad 34 mln zł. Warto dodać, ze miasto uzyskało też na ten cel wsparcie ze środków unijnych w wysokości 24 mln zł.

Jak zmienią się budynki dawnych kopalnianych warsztatów?

W budynku głównym dawnych warsztatów KWK Saturn zmieści się 25-metrowy basen z czterema torami do pływania. Szerokość basenu będzie wynosić 9 metrów. W dobudowanej szklanej części umiejscowione będą inne atrakcje basenowe: sauny, jacuzzi czy brodzik dla dzieci. Obok powstaną nowe miejsca parkingowe oraz chodniki. W kompleksie saun znajdować się będzie pokój rekreacyjny, prysznice, balia z zimną wodą, toaleta ogólnodostępna oraz sauna parowa i sucha

Roboty budowlane obejmują w szczególności: roboty rozbiórkowe i wyburzeniowe, wykonanie i

montaż nowych elementów budynku, roboty konstrukcyjne, dekarskie, renowacyjne, roboty w zakresie stolarki okiennej i drzwiowej, roboty wykończeniowe zewnętrzne oraz wewnętrzne w tym instalacje wodociągowe, elektryczne, oświetlenia elektrycznego, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, roboty w zakresie zagospodarowania terenu.

Kiedy basen w budynku dawnej KWK Saturn będzie gotowy?

Jak deklarują władze miasta, budowa ma potrwać 13 miesięcy od daty podpisania umowy z wykonawcą. A to oznacza, że w nowym basenie mieszkańcy mogliby już pływać na przełomie września i października 2025 roku.

Czytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej