Baltic Pipe od 30 listopada ruszył z pełną przepustowością

2022-11-30 17:27
baltic pipe
Autor: PAP/Lech Muszyński Gazociąg Baltic Pipe pracuje z maksymalną mocą - ma możliwość przesyłu 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie

Baltic Pipe to gazociąg, dzięki któremu powstał nowy korytarz dostaw gazu ziemnego ze złóż norweskich na rynki polski i duński. 30 listopada gazociąg Baltic Pipe, długości 900 km, uzyskał docelową moc przesyłową w kierunku Polski, czyli ok. 10 mld m³ gazu rocznie i jest kluczowym elementem uniezależniania się od gazu rosyjskiego. Otwarcie Baltic Pipe nastąpiło 1 października 2022.

Spis treści

  1. Baltic Pipe - o inwestycji
  2. Otwarcie i przepustowość gazociągu Baltic Pipe
  3. PGNiG jedynym użytkownikiem Baltic Pipe
  4. Baltic Pipe - 2 etapy budowy
  5. Przebieg gazociągu Baltic Pipe
  6. 5 głównych elementów projektu Baltic Pipe

Baltic Pipe - o inwestycji

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który utworzył nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

Przesyłany przez Baltic Pipe gaz pochodzi z wydobycia własnego w Norwegii oraz z już podpisanych i zabezpieczonych kontraktów z innymi dostawcami.

Liczący ok. 900 km system przesyłowy Baltic Pipe kosztował co najmniej 1,6 mld euro.

Otwarcie i przepustowość gazociągu Baltic Pipe

Przesył gazociągiem Baltic Pipe uruchomiony został 1 października 2022, ale funkcjonował w ograniczonym zakresie do czasu zakończenia wszystkich prac budowlanych po stronie duńskiej.

Z pełną przepustowością - około 10 mld m³ gazu rocznie - ruszył 30 listopada 2022.

- Baltic Pipe od 30 listopada osiąga pełną przepustowość. Dzięki tej infrastrukturze możemy sprowadzać do Polski nawet 10 mld m3 gazu w skali roku, co pokrywa ponad 60 procent rocznego krajowego zapotrzebowania na ten surowiec – powiedział Tomasz Stępień, prezes gaz-Systemu.

Gazociąg Baltic Pipe to kluczowy element infrastruktury gazowej w kraju. Razem z gazoportem jest w stanie całkowicie zaopatrzyć nasz kraj w gaz ziemny. Rurociąg pobiera gaz z norweskich pól gazowych, w przyszłości także z duńskich.

PGNiG jedynym użytkownikiem Baltic Pipe

Już pod koniec koniec stycznia 2018 PGNiG zawarło umowy z operatorami Baltic Pipe - duńskim Energinetem i Gaz-Systemem - na przesył gazu w latach 2022-2037.

Na przyszły rok PGNiG ma zabezpieczone dostawy gazu gazociągiem Baltic Pipe na poziomie, który "gwarantuje, że wraz z pozostałymi źródłami pozyskania Grupa będzie w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie swoich odbiorców w Polsce w sezonie grzewczym 2022/2023".  Wydobycie krajowe, dostawy LNG i zapasy magazynowe spółka wskazała jako dodatkowe źródła.

Baltic Pipe
Autor: Budimex Gazociąg został ułożony na głębokości minimum 1,2 m w odpowiednio przygotowanym wykopie na niektórych odcinkach zabezpieczonym ściankami szczelnymi ze względu na panujące warunki geologiczne

Baltic Pipe - 2 etapy budowy

Gazociąg o łącznej długości 191 km biegnie wzdłuż istniejącego gazociągu Szczecin-Lwówek. Jego trasa przecina 3 województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i wielkopolskie. W lubuskim zlokalizowana jest w gminach: Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Przytoczna oraz Pszczew. Prace budowlane przebiegały w dwóch etapach:

  • ETAP I: Goleniów-Ciecierzyce, długości ok. 122 km (wykonawca Budimex)
  • ETAP II: Ciecierzyce-Lwówek, długości ok. 69 km (wykonawca spółka JT S.A.)

Część podmorska gazociągu Baltic Pipe, realizowana na dnie Morza Bałtyckiego, przechodzi przez tereny trzech państw: Danii, Polski i Szwecji.

Przebieg gazociągu Baltic Pipe

Baltic Pipe
Autor: GAZ-SYSTEM Poglądowa mapa przebiegu gazociągu Baltic Pipe Link: Kliknij i powiększ

5 głównych elementów projektu Baltic Pipe

  • Gazociąg na dnie Morza Północnego (podmorski gazociąg pomiędzy norweskim, a duńskim systemem przesyłowym gazu)
  • Rozbudowa duńskiego systemu przesyłowego (rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Danii)
  • Tłocznia gazu w Danii (tłocznia gazu zlokalizowana we wschodniej części Zelandii)
  • Gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego (gazociąg podmorski pomiędzy duńskim, a polskim systemem przesyłowym gazu)
  • Rozbudowa polskiego systemu przesyłowego (rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Polsce)

Kryzys węglowy, problem z kontraktami na gaz - czy jesienią będziemy mieli czym ogrzać dom?

Posłuchaj wywiadu z Bogusławem Grabowskim - podcast "Express Biedrzyckiej".

Listen to "Teraz zostało już tylko różaniec odmawiać - Bogusław Grabowski o kryzysie węglowym [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej