Baltic Pipe otwarty. Pełną przepustowość osiągnie juz w listopadzie

2022-09-27 10:27
baltic pipe
Autor: PAP/Lech Muszyński Gazociąg Baltic Pipe ma w 2023 roku osiągnąć swą maksymalną moc, czyli możliwość przesyłu 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie

Baltic Pipe to gazociąg, dzięki któremu powstanie nowy korytarz dostaw gazu ziemnego ze złóż norweskich na rynki polski i duński. Gazociąg Baltic Pipe, długości 900 km, z planowaną przepustowością ok. 10 mld m³ gazu rocznie, jest kluczowym elementem uniezależniania się od gazu rosyjskiego. Otwarcie Baltic Pipe nastąpiło 1 października. Jedynym jego użytkownikiem będzie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

Spis treści

 1. Baltic Pipe - o inwestycji
 2. Polska bezpieczna pod względem dostaw gazu
 3. PGNiG jedynym użytkownikiem Baltic Pipe
 4. Baltic Pipe - 2 etapy budowy
 5. Otwarcie i przepustowość Baltic Pipe
 6. Przebieg gazociągu Baltic Pipe
 7. 5 głównych elementów projektu Baltic Pipe

Baltic Pipe - o inwestycji

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg Baltic Pipe będzie mógł przesyłać 10 mld m³ gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m³ z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

Przesyłany przez Baltic Pipe gaz będzie pochodził z wydobycia własnego w Norwegii oraz z już podpisanych i zabezpieczonych kontraktów z innymi dostawcami.

Liczący ok. 900 km system przesyłowy Baltic Pipe kosztował co najmniej 1,6 mld euro.

Polska bezpieczna pod względem dostaw gazu

Taką deklarację złożył 21 września premier Mateusz Morawiecki. Dodał też, że Polska zakończyła też budowę interkonektorów gazowych, które łączą nasz system z Litwą, Słowacją, Czechami i Niemcami.

- Wypełnienie tej rury gazociągu bałtyckiego, który daje nam pełną niezależność od gazu ruskiego, jest takie, jakie będzie musiało być. My nie chcemy wypełniać teraz tej rury w maksymalnie możliwy sposób, ponieważ mamy kontrakty gazowe z Amerykanami, kontrakty gazowe z Katarem, mamy nasze własne wydobycie, mamy terminal LNG o pojemności około 7 mld metrów sześciennych gazu rocznie, budujemy nowy pływający terminal, który za parę lat będzie gotowy - tłumaczył premier.

PGNiG jedynym użytkownikiem Baltic Pipe

Już pod koniec koniec stycznia 2018 PGNiG zawarło umowy z operatorami Baltic Pipe - duńskim Energinetem i Gaz-Systemem - na przesył gazu w latach 2022-2037.

Na przyszły rok PGNiG ma zabezpieczone dostawy gazu gazociągiem Baltic Pipe na poziomie, który "gwarantuje, że wraz z pozostałymi źródłami pozyskania Grupa będzie w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie swoich odbiorców w Polsce w sezonie grzewczym 2022/2023".  Wydobycie krajowe, dostawy LNG i zapasy magazynowe spółka wskazała jako dodatkowe źródła.

Baltic Pipe
Autor: Budimex Gazociąg został ułożony na głębokości minimum 1,2 m w odpowiednio przygotowanym wykopie na niektórych odcinkach zabezpieczonym ściankami szczelnymi ze względu na panujące warunki geologiczne

Baltic Pipe - 2 etapy budowy

Gazociąg o łącznej długości 191 km biegnie wzdłuż istniejącego gazociągu Szczecin-Lwówek. Jego trasa przecina 3 województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i wielkopolskie. W lubuskim zlokalizowana jest w gminach: Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Przytoczna oraz Pszczew. Prace budowlane przebiegają w dwóch etapach:

 • ETAP I: Goleniów-Ciecierzyce, długości ok. 122 km (wykonawca Budimex)
 • ETAP II: Ciecierzyce-Lwówek, długości ok. 69 km (wykonawca spółka JT S.A.)

Część podmorska gazociągu Baltic Pipe, realizowana na dnie Morza Bałtyckiego, przechodzi przez tereny trzech państw: Danii, Polski i Szwecji.

Otwarcie i przepustowość Baltic Pipe

Gazociąg Baltic Pipe, tworzący nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich ruszył 1 października.

Z pełną przepustowością - około 10 mld m³ rocznie - zacznie pracować już pod koniec listopada tego roku.

Przebieg gazociągu Baltic Pipe

Baltic Pipe
Autor: GAZ-SYSTEM Poglądowa mapa przebiegu gazociągu Baltic Pipe Link: Kliknij i powiększ

5 głównych elementów projektu Baltic Pipe

 • Gazociąg na dnie Morza Północnego (podmorski gazociąg pomiędzy norweskim, a duńskim systemem przesyłowym gazu)
 • Rozbudowa duńskiego systemu przesyłowego (rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Danii)
 • Tłocznia gazu w Danii (tłocznia gazu zlokalizowana we wschodniej części Zelandii)
 • Gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego (gazociąg podmorski pomiędzy duńskim, a polskim systemem przesyłowym gazu)
 • Rozbudowa polskiego systemu przesyłowego (rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Polsce)

Kryzys węglowy, problem z kontraktami na gaz - czy jesienią będziemy mieli czym ogrzać dom?

Posłuchaj wywiadu z Bogusławem Grabowskim - podcast "Express Biedrzyckiej".

Listen to "Teraz zostało już tylko różaniec odmawiać - Bogusław Grabowski o kryzysie węglowym [Express Biedrzyckiej]" on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej