Baltic Pipe - kluczowy odcinek gazociągu jest już gotowy do napełnienia gazem

2022-06-22 15:41
Baltic Pipe
Autor: Budimex Prace przy budowie gazociągu Goleniów-Ciecierzyce - najdłuższego, lądowego odcinka Baltic Pipe

Baltic Pipe to gazociąg, dzięki któremu powstanie nowy korytarz dostaw gazu ziemnego ze złóż norweskich na rynki polski i duński. Gazociąg Baltic Pipe, długości 900 km, biegnący częściowo po dnie Bałtyku, z planowaną przepustowością ok. 10 mld m³ gazu rocznie, jest kluczowym elementem uniezależniania się od Rosji. Obecnie kluczowy odcinek lądowy Baltic Pipe biegnący na trasie Goleniów-Lwówek przeszedł już odbiór techniczny i może być napełniany gazem.

Spis treści

 1. Dlaczego Baltic Pipe jest ważny?
 2. Baltic Pipe - aktualności
 3. Baltic Pipe - 2 etapy budowy
 4. Kiedy gazociągiem Baltic Pipe popłynie gaz?
 5. Przebieg gazociągu Baltic Pipe
 6. 5 głównych elementów projektu Baltic Pipe

Dlaczego Baltic Pipe jest ważny?

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg Baltic Pipe będzie mógł przesyłać 10 mld m³ gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m³ z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

Baltic Pipe - aktualności

Gaz-System dokonał już odbioru technicznego gazociągu Goleniów-Ciecierzyce - łącznie wykonano 18 prób szczelności i wytrzymałości. To na ponad miesiąc przed planowanym terminem. Tym samym kluczowy odcinek lądowy Baltic Pipe biegnący na trasie Goleniów - Lwówek i mający 191 km jest już gotowy do napełniania gazem. Trasa odebranego gazociągu przechodzi przez 10 gmin w województwach wielkopolskim i zachodniopomorskim. Kolejnym etapem tej inwestycji będzie oddanie gazociągu do eksploatacji.

Gazociąg Goleniów-Ciecierzyce to fragment gazociągu Baltic Pipe, na którym wykonano najwięcej przejść bezwykopowych. Łącznie w 55 miejscach, pod istniejącą infrastrukturą lokalną oraz cennymi przyrodniczo terenami, wykorzystano nowoczesne technologie typu przeciski, przewierty, mikrotunelling oraz Direct Pipe.

To właśnie na tym gazociągu wykonano najdłuższy w Polsce dla średnicy gazociagu DN 1000 przewiert w technologii Direct Pipe o łącznej długości ponad 1400 m pod rzeką Warta. Poza Wartą w tej technologii pokonano również rzeki Inęa, Pełcz oraz Krąpiel. Łączna długość wykonanych wszystkich przejść podziemnych na tym odcinku wynosi prawie 5,8 km, a na całej trasie gazociągu prawie 8 km.

Baltic Pipe
Autor: Budimex Gazociąg został ułożony na głębokości minimum 1,2 m w odpowiednio przygotowanym wykopie na niektórych odcinkach zabezpieczonym ściankami szczelnymi ze względu na panujące warunki geologiczne

Baltic Pipe - 2 etapy budowy

Gazociąg o łącznej długości 191 km biegnie wzdłuż istniejącego gazociągu Szczecin-Lwówek. Jego trasa przecina 3 województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i wielkopolskie. W lubuskim zlokalizowana jest w gminach: Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Przytoczna oraz Pszczew. Prace budowlane przebiegają w dwóch etapach:

 • ETAP I: Goleniów-Ciecierzyce, długości ok. 122 km (wykonawca Budimex)
 • ETAP II: Ciecierzyce-Lwówek, długości ok. 69 km (wykonawca spółka JT S.A.)

Część podmorska gazociągu Baltic Pipe, realizowana na dnie Morza Bałtyckiego, przechodzi przez tereny trzech państw: Danii, Polski i Szwecji.

Kiedy gazociągiem Baltic Pipe popłynie gaz?

Roboty budowlane związane z układaniem gazociągu ruszyły w październiku 2020 roku. Wszystkie prace są wykonywane zgodnie z harmonogramem. Uroczyste otwarcie Baltic Pipe ma się odbyć we wrześniu 2022. Gaz ma nim popłynąć 1 października 2022. Jaka będzie przepustowość gazociągu na początku, zależy m.in. od hydrauliki systemu duńskiego. Od stycznia 2023 gazociąg ma uzyskać pełną przepustowość i tłoczyć 1,1 mln m³ gazu na godzinę.

Przebieg gazociągu Baltic Pipe

Baltic Pipe
Autor: GAZ-SYSTEM Poglądowa mapa przebiegu gazociągu Baltic Pipe Link: Kliknij i powiększ

5 głównych elementów projektu Baltic Pipe

 • Gazociąg na dnie Morza Północnego (podmorski gazociąg pomiędzy norweskim, a duńskim systemem przesyłowym gazu)
 • Rozbudowa duńskiego systemu przesyłowego (rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Danii)
 • Tłocznia gazu w Danii (tłocznia gazu zlokalizowana we wschodniej części Zelandii)
 • Gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego (gazociąg podmorski pomiędzy duńskim, a polskim systemem przesyłowym gazu)
 • Rozbudowa polskiego systemu przesyłowego (rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Polsce)

Energinet jest odpowiedzialny za budowę i rozbudowę pierwszych trzech elementów na terytorium Danii. Gaz-System jest odpowiedzialny za budowę międzysystemowego podmorskiego gazociągu oraz rozbudowę polskiego systemu przesyłowego gazu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej