Baltic Pipe - kluczowy odcinek gazociągu jest już gotowy do napełnienia gazem

Baltic Pipe to gazociąg, dzięki któremu powstanie nowy korytarz dostaw gazu ziemnego ze złóż norweskich na rynki polski i duński. Gazociąg Baltic Pipe, długości 900 km, biegnący częściowo po dnie Bałtyku, z planowaną przepustowością ok. 10 mld m³ gazu rocznie, jest kluczowym elementem uniezależniania się od Rosji. Obecnie kluczowy odcinek lądowy Baltic Pipe biegnący na trasie Goleniów-Lwówek przeszedł już odbiór techniczny i może być napełniany gazem.
Spis treści
- Dlaczego Baltic Pipe jest ważny?
- Baltic Pipe - aktualności
- Baltic Pipe - 2 etapy budowy
- Kiedy gazociągiem Baltic Pipe popłynie gaz?
- Przebieg gazociągu Baltic Pipe
- 5 głównych elementów projektu Baltic Pipe
Dlaczego Baltic Pipe jest ważny?
Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg Baltic Pipe będzie mógł przesyłać 10 mld m³ gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m³ z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.
Baltic Pipe - aktualności
Gaz-System dokonał już odbioru technicznego gazociągu Goleniów-Ciecierzyce - łącznie wykonano 18 prób szczelności i wytrzymałości. To na ponad miesiąc przed planowanym terminem. Tym samym kluczowy odcinek lądowy Baltic Pipe biegnący na trasie Goleniów - Lwówek i mający 191 km jest już gotowy do napełniania gazem. Trasa odebranego gazociągu przechodzi przez 10 gmin w województwach wielkopolskim i zachodniopomorskim. Kolejnym etapem tej inwestycji będzie oddanie gazociągu do eksploatacji.
Gazociąg Goleniów-Ciecierzyce to fragment gazociągu Baltic Pipe, na którym wykonano najwięcej przejść bezwykopowych. Łącznie w 55 miejscach, pod istniejącą infrastrukturą lokalną oraz cennymi przyrodniczo terenami, wykorzystano nowoczesne technologie typu przeciski, przewierty, mikrotunelling oraz Direct Pipe.
To właśnie na tym gazociągu wykonano najdłuższy w Polsce dla średnicy gazociagu DN 1000 przewiert w technologii Direct Pipe o łącznej długości ponad 1400 m pod rzeką Warta. Poza Wartą w tej technologii pokonano również rzeki Inęa, Pełcz oraz Krąpiel. Łączna długość wykonanych wszystkich przejść podziemnych na tym odcinku wynosi prawie 5,8 km, a na całej trasie gazociągu prawie 8 km.

Baltic Pipe - 2 etapy budowy
Gazociąg o łącznej długości 191 km biegnie wzdłuż istniejącego gazociągu Szczecin-Lwówek. Jego trasa przecina 3 województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i wielkopolskie. W lubuskim zlokalizowana jest w gminach: Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Przytoczna oraz Pszczew. Prace budowlane przebiegają w dwóch etapach:
- ETAP I: Goleniów-Ciecierzyce, długości ok. 122 km (wykonawca Budimex)
- ETAP II: Ciecierzyce-Lwówek, długości ok. 69 km (wykonawca spółka JT S.A.)
Część podmorska gazociągu Baltic Pipe, realizowana na dnie Morza Bałtyckiego, przechodzi przez tereny trzech państw: Danii, Polski i Szwecji.
Kiedy gazociągiem Baltic Pipe popłynie gaz?
Roboty budowlane związane z układaniem gazociągu ruszyły w październiku 2020 roku. Wszystkie prace są wykonywane zgodnie z harmonogramem. Uroczyste otwarcie Baltic Pipe ma się odbyć we wrześniu 2022. Gaz ma nim popłynąć 1 października 2022. Jaka będzie przepustowość gazociągu na początku, zależy m.in. od hydrauliki systemu duńskiego. Od stycznia 2023 gazociąg ma uzyskać pełną przepustowość i tłoczyć 1,1 mln m³ gazu na godzinę.
Przebieg gazociągu Baltic Pipe

5 głównych elementów projektu Baltic Pipe
- Gazociąg na dnie Morza Północnego (podmorski gazociąg pomiędzy norweskim, a duńskim systemem przesyłowym gazu)
- Rozbudowa duńskiego systemu przesyłowego (rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Danii)
- Tłocznia gazu w Danii (tłocznia gazu zlokalizowana we wschodniej części Zelandii)
- Gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego (gazociąg podmorski pomiędzy duńskim, a polskim systemem przesyłowym gazu)
- Rozbudowa polskiego systemu przesyłowego (rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Polsce)
Energinet jest odpowiedzialny za budowę i rozbudowę pierwszych trzech elementów na terytorium Danii. Gaz-System jest odpowiedzialny za budowę międzysystemowego podmorskiego gazociągu oraz rozbudowę polskiego systemu przesyłowego gazu.