Baltic Pipe ma być otwarty we wrześniu 2022

2022-04-26 12:45
Baltic Pipe
Autor: Gaz-System Wyciąganie maszyny typu TBM "Pola" z dna morza za pomocą specjalistycznej barki. Dzięki zastosowaniu urządzenia pokonanie plaży było możliwe bez ingerencji w środowisko. Przy tradycyjnej metodzie „wyjście” gazociągu na brzeg łączyłoby się ze znacznymi uszkodzeniami linii brzegowej, wydm i plaży.

Baltic Pipe to gazociąg, dzięki któremu powstanie nowy korytarz dostaw gazu ziemnego ze złóż norweskich na rynki polski i duński. Gazociąg Baltic Pipe, długości 900 km, biegnący częściowo po dnie Bałtyku, z planowaną przepustowością ok. 10 mld m³ gazu rocznie, jest kluczowym elementem uniezależniania się od Rosji. Kiedy gazociągiem Baltic Pipe popłynie gaz?

Spis treści

 1. Dlaczego Baltic Pipe jest ważny?
 2. Budowa Baltic Pipe - aktualności
 3. Baltic Pipe - 2 etapy budowy
 4. Kiedy gazociągiem Baltic Pipe popłynie gaz?
 5. Przebieg gazociągu Baltic Pipe
 6. 5 głównych elementów projektu Baltic Pipe

Dlaczego Baltic Pipe jest ważny?

Baltic Pipe to strategiczny projekt, który ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg Baltic Pipe będzie mógł przesyłać 10 mld m³ gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m³ z Polski do Danii. Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System.

Budowa Baltic Pipe - aktualności

Część morska gazociągu przeszła już próby ciśnieniowe. Gazociągi lądowe są już zespawane. Tłocznie Gustorzyn, Goleniów, w ramach programu Baltic Pipe, są na zaawansowanym etapie. Część magistrali Baltic Pipe po polskiej stronie jest gotowa w 98-99%.

Przypomnijmy, że część lądowa Balic Pipe składa się z budowy dwóch gazociągów: Goleniów – Lwówek i Niechorze – Płoty oraz budowy 3 tłoczni. Przewiert pod Wartą znajduje się na trasie gazociągu relacji Goleniów – Lwówek. Łącznie na tej trasie budowy zaplanowano 98 przejść bezwykopowych, w tym 93 przeciski i mikrotunele, 1 HDD oraz 4 przekroczenia Direct Pipe. Obecnie zakończyła się budowa 97 z nich, w tym wykonano przekroczenia rzek: Ina, Pełcz oraz Krąpiel. Przejście pod Wartą to ostatni bezwykopowy przewiert na tym gazociągu.

Stosowana przez Gaz-System technologia bezwykopowych przewiertów umożliwia mało inwazyjne przekraczanie trudnych geologicznie lub urbanizacyjnie terenów. Na lądowym odcinku gazociągu Baltic Pipe technologię tę wykorzysta się w 120 skrzyżowaniach m.in. z drogami, wiaduktami oraz rzekami.

Baltic Pipe
Autor: materiały prasowe

Baltic Pipe - 2 etapy budowy

Gazociąg o łącznej długości 191 km biegnie wzdłuż istniejącego gazociągu Szczecin-Lwówek. Jego trasa przecina 3 województwa: zachodniopomorskie, lubuskie i wielkopolskie. W lubuskim zlokalizowana jest w gminach: Strzelce Krajeńskie, Zwierzyn, Santok, Deszczno, Skwierzyna, Przytoczna oraz Pszczew. Prace budowlane przebiegają w dwóch etapach:

 • ETAP I: Goleniów-Ciecierzyce, długości ok. 122 km (wykonawca Budimex)
 • ETAP II: Ciecierzyce-Lwówek, długości ok. 69 km (wykonawca spółka JT S.A.)

Część podmorska gazociągu Baltic Pipe, realizowana na dnie Morza Bałtyckiego, przechodzi przez tereny trzech państw: Danii, Polski i Szwecji.

Kiedy gazociągiem Baltic Pipe popłynie gaz?

Roboty budowlane związane z układaniem gazociągu ruszyły w październiku 2020 roku. Wszystkie prace są wykonywane zgodnie z harmonogramem. Uroczyste otwarcie Baltic Pipe ma się odbyć we wrześniu 2022. Gaz ma nim popłynąć 1 października 2022. Jaka będzie przepustowość gazociągu na początku, zależy m.in. od hydrauliki systemu duńskiego. Od stycznia 2023 gazociąg ma uzyskać pełną przepustowość i tłoczyć 1,1 mln m³ gazu na godzinę.

Przebieg gazociągu Baltic Pipe

Baltic Pipe
Autor: GAZ-SYSTEM Poglądowa mapa przebiegu gazociągu Baltic Pipe Link: Kliknij i powiększ

5 głównych elementów projektu Baltic Pipe

 • Gazociąg na dnie Morza Północnego (podmorski gazociąg pomiędzy norweskim, a duńskim systemem przesyłowym gazu)
 • Rozbudowa duńskiego systemu przesyłowego (rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Danii)
 • Tłocznia gazu w Danii (tłocznia gazu zlokalizowana we wschodniej części Zelandii)
 • Gazociąg na dnie Morza Bałtyckiego (gazociąg podmorski pomiędzy duńskim, a polskim systemem przesyłowym gazu)
 • Rozbudowa polskiego systemu przesyłowego (rozbudowa istniejącego systemu przesyłowego w Polsce)

Energinet jest odpowiedzialny za budowę i rozbudowę pierwszych trzech elementów na terytorium Danii. Gaz-System jest odpowiedzialny za budowę międzysystemowego podmorskiego gazociągu oraz rozbudowę polskiego systemu przesyłowego gazu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej