Bąbelkowe stropy Narodowego
Na terenie budowy Stadionu Narodowego w Warszawie rozpoczął się nowy etap - wykonywane są stropy w tzw. systemie bubbledeck.
Stropy bubbledeck to system, który polega na usunięciu z projektowanej konstrukcji zbędnej masy betonu, w wyniku czego powstaje wytrzymała struktura z przenikających się quasi belek, pomiędzy którymi jest pustka, tworzona przez plastikowe kule. Puste, plastikowe kule zabezpieczone są koszem ze stalowych prętów, układanych pomiędzy dolnym i górnym zbrojeniem płyty żelbetowej.
Plastikowe kule umieszcza się w obszarach, gdzie nie ma żadnej konstrukcyjnej korzyści z użycia betonu. Zalety tego rozwiązania to m.in. lżejsze stropy w stosunku do stropów monolitycznych, czyli zmniejszenie obciążenia na kolejne kondygnacje i fundamenty, ponad 20% oszczędność na zużyciu betonu oraz brak belek podporowych - płaskie powierzchnie stropów i łatwość łączenia z innymi technologiami, w których wykonuje się stropy. Do wykonania jest ok. 170 000 m2 stropów w tym systemie.
Rozpoczęto także wykonywanie pierwszej klatki schodowej metodą ślizgową polegającą na zbrojeniu i betonowaniu ścian w trakcie wznoszenia ciągłego deskowania. Betonowanie przebiega w tempie ok. 2-2,5 metra na dobę. Docelowo klatka osiągnie 35 m wysokości. Ponadto trwa intensyfikacja robót konstrukcyjnych ścian dolnych kondygnacji stadionu.
Prace budowlane na Stadionie Narodowym w Warszawie przebiegają zgodnie z przyjętym harmonogramem budowy.