Autostrada A1 – Autostrada Bursztynowa. Gierkówka - fragment trasy A1 - przeszła do historii

2021-08-13 7:57
trasa A1
Autor: GDDKiA Nowy odcinek betonowy A1

Autostrada A1, zwana też Autostradą Bursztynową, to trasa, która łączy na północy porty w Gdyni i w Gdańsku z południową granicą z Czechami. Całą autostrada A1 będzie miała ponad 564 km. Obecnie budowane są ostatnie odcinki trasy A1 pomiędzy Łodzią a Częstochową. 13 sierpnia udostępniono odcinek betonowej jezdni wschodniej na budowanej autostradzie A1 między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem. Tym samym popularna gierkówka po 45 latach jest już historią.

Spis treści

  1. Aktualności z budowy A1
  2. Co jeszcze w budowie na autostradzie A1?
  3. Kiedy koniec budowy trasy A1?
  4. Autostrada A1 - mapa

Aktualności z budowy A1

Oddano do użytku kierowcom 6,7 km betonowej jezdni między miejscowościami Wygoda i Parzniewice, co oznacza, że cały 25-kilometrowy odcinek między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem ma już nową nawierzchnię. Tym samym 64-kilometrowa nawierzchnia tzw. gierkówki przeszła do historii.

Kierowcy podróżujący autostradą A1 na całym (będącym w budowie) 81-kilometrowym odcinku od Tuszyna do początku obwodnicy Częstochowy mają do dyspozycji nową betonową nawierzchnię. Obecnie na odcinku między Piotrkowem Trybunalskim i Kamieńskiem obowiązującym układem ruchu jest 1+1, ale jeszcze w wakacje planowane jest wprowadzenie układu 2+2 - po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Tak jak od końca ub. roku obowiązuje na pozostałych odcinkach budowanej A1.

Łączny koszt robót budowlanych związanych z przebudową starych odcinków drogi, A1 od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego oraz DK1 od Piotrkowa Trybunalskiego do początku obwodnicy Częstochowy, to ponad 2,8 mld zł. Prawie 1,7 mld zł to dofinansowanie ze środków UE w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Inteligentna droga przyszłości
Autostrada A1
Autor: GDDKiA Autostrada A1 - odcinek Tuszyn - Częstochowa Link: Kliknij i powiększ
CIEKAWOSTKI z A1. Eksperyment firmy Strabag
Autostrada A1 odcinek Pyrzowice - Częstochowa

Autor: GDDKiA

Na A1, w pobliżu MOP Starcza Wschodnia Strabag eksperymentuje z nawierzchnią betonową

Na 100 m odcinka autostrady A1 pod Częstochową, na wysokości planowanego MOP Starcza Wschodnia, położona jest eksperymentalna droga betonowa zbrojona kompozytem polimerowym połączonym z włóknem szklanym. Jak informuje wykonawca, konsorcjum firm Strabag, jest to technologia unikatowa (wdrożyło ją należące do Strabag laboratorium TPA). Eksperymentalny odcinek jest monitowany – również po oddaniu autostrady do użytkowania – przez czujniki strunowe i światłowód, który monitoruje odkształcenia i pęknięcia. Eksperymentalną drogę zaczęto układać w maju 2019.

Autostrada A1
Autor: materiał prasowy Autostrada A1 - odcinek Częstochowa-Łódź

Co jeszcze w budowie na autostradzie A1?

Zaawansowane roboty budowlane trwają na ostatnich brakujących odcinkach autostrady A1 w województwach śląskim i łódzkim. W realizacji jest 5 zadań o łącznej długości ok. 81 km. A1 Tuszyn - Częstochowa w podziale na 5 odcinków - wszystkie są w budowie:

  1. Odcinek A - węzeł Tuszyn - węzeł Piotrków Trybunalski Południe, długość ok. 15,9 km. Wykonawca konsorcjum Budimex i Strabag (wartość 478,9 mln zł), zaawansowanie rzeczowe: 84,9%,
  2. Odcinek B - w. Piotrków Trybunalski Południe - Kamieńsk, ok. 24,2 km. Za realizację odpowiada Mirbud, a wartość kontraktu to 857 mln zł, zaawansowanie rzeczowe: 58,3%,
  3. Odcinek C - Kamieńsk - Radomsko, ok. 16,7 km. Wykonawca konsorcjum firm Strabag (lider) i Budimex, zaawansowanie rzeczowe: 80,%,
  4. Odcinek D - Radomsko - gr. woj., ok. 7 km. Wykonawca INTERCOR (wartość inwestycji 338,3 mln zł), zaawansowanie rzeczowe: 88%,
  5. Odcinek E - gr. woj. łódzkiego - w. Częstochowa Północ (Rząsawa) ok. 16,9 km. Wykonawca Polaqua (wartość kontraktu 596,5 mln zł), zaawansowanie rzeczowe: 79,6%.

Kiedy koniec budowy trasy A1?

Jak wszystko dobrze pójdzie, już w 2022 roku podróż z Gdańska do granicy Czech zajmie jedynie 5 godzin.

GDDKiA jeszcze w tym roku planuje oddać do ruchu cztery z pięciu odcinków realizacyjnych budowanej A1, od Tuszyna do węzła Piotrków Trybunalski Południe oraz od Kamieńska do początku obwodnicy Częstochowy, łącznie z drugim wiaduktem nad linią kolejową (WA-352). Na odcinku od Radomska do granicy województw łódzkiego i śląskiego prace są najbardziej zaawansowane, a nawierzchnia betonowa leży już na obu jezdniach. Na pozostałych trzech odcinkach trwają prace przy układaniu nawierzchni na drugiej jezdni przyszłej A1. 

Po udostępnieniu obu jezdni kierowcy będą mieć do dyspozycji po trzy pasy ruchu. Jedynie na odcinku pomiędzy węzłami Piotrków Trybunalski Południe i Kamieńsk ruch będzie odbywał się jedną jezdnią w obu kierunkach w układzie pasów 2+2. Pełny przekrój autostrady pomiędzy Piotrkowem Trybunalskim, czyli trzech pasów na dwóch jezdniach, ma być dostępny przed końcem 2022. 

Autostrada A1 - odcinek Częstochowa-Tuszyn. Mapa
Autor: GDDKIA Mapa - odcinek E autostrady A1 Tuszyn – Częstochowa

Autostrada A1 - mapa

Autostrada A1
Autor: wikipedia Autostrada A1 - mapa
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej