Akademia Muzyczna w Krakowie wybuduje kampus. Rozstrzygnięto konkurs na zespół budynków Akademii Muzycznej

2022-10-07 13:09
Akademia Muzyczna w Krakowie wybuduje kampus. Rozstrzygnięto konkurs na zespół budynków Akademii Muzycznej
Autor: Konior Studio Inspiracją dla architektów z Komior Studio był Trakt Królewski. Chodzi o obecną w projekcie współczesną interpretację krakowskich bram miejskich i wież, odwołania do miejskich placów i dziedzińców

Przyszły kampus krakowskiej Akademii Muzycznej ma powstać w dzielnicy Grzegórzki. W konkursie na zespół budynków dydaktycznych Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie zwyciężyła koncepcja Studia Konior. Nagrodę przyznano m.in. „za szlachetne i konsekwentne rozwiązanie urbanistyczne, nawiązujące do klasycznego kodu budowy miasta Krakowa". A co z zabytkowym drzewostanem?

Gdzie powstanie kampus krakowskiej Akademii Muzycznej?

Przyszły kampus krakowskiej Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego ma być zlokalizowany przy ul. Skrzatów 4 w dzielnicy Grzegórzki. Są to tereny atrakcyjne ze względu na bliskość Wisły i terenów zielonych Bulwarów na Dąbiu. Niedaleko działki przechodzą też jednak tory kolejowe – hałas powodowany przez pociągi był utrudnieniem dla projektantów obiektu poświęconego muzyce.

Łączna powierzchnia planowanych budynków to 20 tys.m². Na czterohektarowej działce mają się pomieścić m.in. cztery sale koncertowe w tym jedna z widownią na 500-600 miejsc, 100 sal do zajęć indywidualnych i grupowych, biblioteka, fonoteka, studia i pracownie badawcze, sale konferencyjne i audytoria, pomieszczenia do montażu dźwięków oraz Centrum Dokumentacji Kompozytorów Krakowskich.

Kto zaprojektuje kampus Akademii Muzycznej w Krakowie?

Akademia Muzyczna w Krakowie zorganizowała międzynarodowy konkurs na swoją przyszłą siedzibę. Konkurs został rekomendowany przez SARP Oddział Kraków.

Jury, któremu przewodził architekt Marek Dunikowski, I nagrodę przyznało pracy Studia Konior (Tomasz Konior, Dominik Koroś). W uzasadnieniu jury doceniło: „szlachetne i konsekwentne rozwiązanie urbanistyczne, nawiązujące do klasycznego kodu budowy miasta Krakowa". Inspiracją dla architektów był Trakt Królewski. Chodzi o obecną w projekcie współczesną interpretację krakowskich bram miejskich i wież, odwołania do miejskich placów i dziedzińców.

Symboliczna wieża zlokalizowana przy reprezentacyjnym placu położonym od strony miasta ma podkreślić rangę obiektu. Budynki połączone będą przewiązkami, pod którymi swobodnie będzie się można poruszać po całym kampusie. Z 10 ortogonalnych brył powstała, jak czytamy w uzasadnieniu, „kompozycja przenikających się przestrzeni wewnętrznych i zewnętrznych wytwarzających odpowiedni nastrój projektowanej szkoły”. Dla jury ważna też była możliwość właściwego etapowania inwestycji. W zwycięskiej koncepcji bryły budynków są ułożone nieregularnie a skala zabudowy maleje im bliżej jesteśmy bulwarów wiślanych.

Elewacje Studio Konior proponuje oblicować szarą cegłą. Zdobycie I nagrody oznacza zaproszenie do negocjacji dotyczących wykonania kompleksowej dokumentacji na podstawie pracy konkursowej.

Zabytkowe drzewa wokół Akademii Muzycznej

Od strony nabrzeża architekci planują stworzyć ogród z arboretum, nawiązując do dendrologicznej pasji patrona uczelni, kompozytora Krzysztofa Pendereckiego – wielkiego miłośnika drzew. Studio Konior także deklaruje przywiązanie do przyrody. Ich projekt przyszłej Akademii, jak czytamy, „zachowuje zabytkowy drzewostan”.

Niestety na wizualizacjach strefy głównego wejścia dojrzałe drzewa o wielkich konarach mają nieproporcjonalnie małe misy. Jeśli całość terenu, nie licząc fontanny, zaprojektowana zostanie z materiałów nieprzepuszczalnych, pojawiają się wątpliwości, czy istniejące drzewa będą miały dość wody i substancji odżywczych. W podobny sposób Konior Studio zaprojektowało teren wokół Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie. Tamtejsze olbrzymie dęby zaczęły obumierać, co architekci kładli na karb długotrwałej budowy. Jednak warunki, które im stworzyli również nie były komfortowe. Nie dość, że misy miały małą średnicę, to dodatkowo ziemię przykryto agrowłókniną i 30 cm warstwą kamieni. Woda nie miała jak się przedostać. Dopiero po dwóch latach od realizacji, po tekstach interwencyjnych w prasie, architekci pod kierunkiem arborysty wprowadzili zmiany, dzięki którym dęby mają szansę przerwać.

Dominik Koroś tak mówił mi w wywiadzie dla Architektury-murator: „Jest to dla nas oczywiste, że skoro chronimy zabytki, musimy chronić też zieleń, bo często jest ona dużo starsza od samych budynków. Tym bardziej teraz w czasach tak gwałtownych zmian klimatycznych proces budowlany powinien z większą troską traktować przyrodę”.

Trzymajmy go za słowo.

II i III nagroda w konkursie na Akademię Muzyczną w Krakowie

II Nagrodę  jury przyznało warszawskiej pracowni JSK Architekci za: „klarowną i czytelną dyspozycję urbanistyczną, właściwe powiązanie z przyległym parkiem, konsekwentne i wiarygodne uwzględnienie aspektów proekologicznych oraz powiązaną z tym odważną propozycję rozwiązań konstrukcji budynku”.

Z kolei III nagroda przypadła WXCA. Projekt tego warszawskiego biura „oryginalnie wpisał się w kontekst urbanistyczny otoczenia” a lokalizacja budynku „pozwala na zachowanie maksymalnej ilości drzew i stworzenie spójnego założenia parkowego wykraczającego poza granicę działki” czytamy w uzasadnieniu jury.

To już kolejny konkurs na ten zespół budynków. Pierwszy odbył się w 2017 roku i zwyciężyła wówczas koncepcja Franka Gehry’ego z dekonstruktywistycznym gmachem i sześcienną salą koncertową. Jak podaje Architektura-murator, koszty realizacji tamtego projektu były jednak zbyt wysokie i dlatego uczelnia zorganizowała drugi konkurs.

Obecnie planowany koszt realizacji inwestycji to 339 mln zł.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej