Zabytkowa twierdza Modlin zmieni się w małe miasto

2018-01-16 14:11
Twierdza Modlin
Autor: KJ Architekci

Przypomnijmy, że w 2013 roku Grupa Konkret kupiła od Agencji Mienia Wojskowego 64-hektarową działkę z historyczną twierdzą Modlin. Od tego czasu trwają przygotowania do rozpoczęcia inwestycji na tym terenie. Poznański deweloper zamierza zmienić twierdzę Modlin w inteligentne miasto. Zobacz najnowsze wizualizacje.

XIX-wieczna budowla na Mazowszu położona u zbiegu Wisły i Narwi to jedna z największych i najlepiej zachowanych fortyfikacji w Polsce. Jej pierwsze fragmenty powstały w czasach napoleońskich, rozbudowano ją za czasów carskich. Kiedyś mieściły się tam koszary wojskowe. Od lat jednak twierdza stoi pusta. Jako atrakcja turystyczna nigdy nie była w pełni wykorzystana, a dwewastacja zabytkowej zabudowy z roku na rok postępuje.

Zgodnie z najnowszymi doniesieniami budowa smart city w Modlinie mogłaby ruszyć najwcześniej w 2019 roku. Już dziś możemy zobaczyć jedną z ostatnich koncepcji nowego miasta, która powstała w biurze projektowym KJ Architekci. Na wizualizacjach widać, że historyczna twierdza Modlin ma zmienić się w zurbanizowaną tkankę miejską, otoczoną parkiem o powierzchni 19 ha. Wewnątrz obwodu istniejącego budynku koszar ma powstać zabudowa mieszkaniowa, Europejskie Centrum Kongresowe, szkoła wyższa z akademikiem, 2 hotele, restauracje, biura i sklepy. Nad rzeką projektowane są bulwary, z których przez istniejące kaponierę (obiekt fortyfikacyjny) i poternę (podziemne przejście) będzie można przejść do projektowanej w byłym areszcie interaktywnej przestrzeni muzealnej. Łączna powierzchnia użytkowa obiektów wyniesie 384 tys. m², z czego największą część stanowić będą mieszkania. Wizualizacje poszczególnych budynków mogą się jeszcze zmieniać.

Twierdza Modlin
Autor: KJ Architekci Historyczna twierdza Modlin ma zmienić się w zurbanizowaną tkankę miejską

Ta ogromna inwestycja miałaby rozpocząć się od budowy Europejskiego Centrum Kongresowego (ECC), które ma być trzonem rozwoju miasta. Zgodnie z założeniami główna sala pomieści aż 3500 tys. osób, a funkcja kongresowo-wystawiennicza zajmie łącznie ok. 24 tys m² (ok. 6%). Inwestor przewiduje również budowę trzech hoteli, 5-gwiazdkowego w budynku koszar przy Wieży Czerwonej oraz 4- i 3-gwiazdkowego w pałacowej, wschodniej części koszar. Ich powierzchnia wyniesie prawie 60 tys m² (ok. 15,5 %). Prognozuje się, że w nowych budynkach oraz w odrestaurowanym budynku koszar, może powstać aż 2400 mieszkań na powierzchni 141 tys m² (ok. 37 %). Inwestor zaplanował również 20 tys. m² (ok. 5%) powierzchni w obiektach edukacyjnych oraz ponad 80 tys. m² powierzchni biurowych (ok. 21%). Całość ma być skomunikowana podziemną kondygnacją i otoczona parkiem o powierzchni 188 tys. m².

Inwestycja na terenie twierdzy Modlin ma potrwać pięć lat i będzie powstawała w 12 etapach. Na chwilę obecną 9 z nich jest zgodnych z obowiązującym na obszarze twierdzy miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na ponad 900 mln euro.

Czytaj więcej