Warszawski Perun czeka rewitalizacja. Za nowy projekt Peruna odpowiadają autorzy Soho Factory

2022-08-04 17:03
Fabryka Perun
Autor: WWAA Tak po rewitalizacji od ulicy Grochowskiej ma wyglądać warszawski Perun

Nową koncepcję zagospodarowania terenów zabytkowej fabryki Perun przy Grochowskiej w Warszawie przygotowała pracownia WWAA. Poprzedni projekt, innego autorstwa, spotkał się z druzgocącą krytyką mieszkańców i aktywistów. Nowy projekt został już przedyskutowany z mieszkańcami, a kolejne spotkania zaplanowano na sierpień i wrzesień. Inwestycja ma powstać w trybie lex-deweloper.

Zabytkowy warszawski Perun

Ceglane parterowe budynki przy ulicy Grochowskiej 301/305 na warszawskiej Pradze są przykładem zabytkowej architektury poprzemysłowej z początku XX wieku.

Od 1913 roku działał tu, później rozbudowywany, zakład wytwarzający sprzęt spawalniczy, czyli przedsiębiorstwo Perun Towarzystwo Akcyjne Fabryk Tlenu i Aparatów. Produkował spawalnice wirujące, armaturę do użytkowania gazów technicznych, a nawet 700-tonowe konstrukcje spawane dla budownictwa. Cały ten teren miał wówczas typowo przemysłowy charakter.

Wzdłuż Grochowskiej funkcjonowały m.in. fabryka czekolady E. Wedla, nieistniejąca Państwowa Wytwórnia Aparatów Telefonicznych i Telegraficznych, Garbarnia Braci Lejzerowicz czy Polskie Zakłady Optyczne. Ich funkcjonalne bryły były punktem odniesienia dla autorów projektu. Zakład Perun przy Grochowskiej zakończył działalność na początku XXI wieku, firma Perun działa do dziś.  

Co zaprojektowano na terenie Fabryki Perun

Obecny inwestor, firma Grochowska 301/305 sp. z o.o. sp.k., planuje stworzyć na tym terenie wielofunkcyjny obiekt, w którym oprócz mieszkań znajdą się lokale gastronomiczne, usługowe i handlowe.

Hale fabryczne z czerwonej cegły nie są dziś prawie widoczne od strony ulicy Grochowskiej. Jeśli projekt zostanie zrealizowany, to ma się zmienić. Od strony Grochowskiej w zachodniej części obiektu architekci z pracowni WWAA zaprojektowali potężne bramy wejściowe do kompleksu – szerokie na 15 metrów a wysokie nawet na 3 piętra, które odsłoniłyby widok na hale fabryczne, stanowiąc jednocześnie 7-kondygnacyjną dominantę całego kompleksu. Ich wysokość przekracza w projekcie 18 m.

Dzięki cofnięciu tej części od pierzei ul. Grochowskiej, przed budynkiem powstałby plac wejściowy. Z kolei wschodnia część kompleksu, ma według projektu WWAA stanąć w pierzei ul. Grochowskiej zrównana wysokością z sąsiednią, czteropiętrową kamienicą. Od południa nowy kompleks styka się natomiast z bardzo kameralną ulicą Stanisława Augusta, której obecna zabudowa nie przekracza 3 pięter. 7 kondygnacji, które tu zaplanowano, radykalnie zmieni dotychczasowy charakter miejsca.

Fabryka Perun
Autor: WWAA Fabryka Perun - wycofany narożnik z placem od ulicy Grochowskiej

Rewitalizacja zabytkowych hal warszawskiego Peruna

Jeśli chodzi o objęte ochroną konserwatorską hale o powierzchni 1,2 tys. kw2), to zostałyby zrewitalizowane z zachowaniem i wyeksponowaniem takich elementów o walorach historycznych jak waga samochodowa, suwnice czy nawierzchnia z sześciokątnych płyt betonowych, czyli z tzw. trylinki, nazwanej tak od nazwiska wynalazcy Władysława Trylińskiego.

Projekt obejmuje też zagospodarowanie zieleni, a celem projektantów jest stworzenie osi widokowej, która połączy Grochowską z Błoniami Elekcyjnymi, zielonym terenem rekreacyjnym, na którym kiedyś odbywały się wolne elekcje polskich królów. Teren przy zabytkowych halach, w tym też pasaż i drugi plac w centrum założenia, byłby terenem otwartym i ogólnodostępnym, w zamierzeniu służącym integracji mieszkańców, na podobieństwo, jak sugerują inwestorzy, praskiego podwórka.

Konflikt wokół pierwszego projektu zagospodarowania Peruna

Projekt WWAA to już drugie podejście do tematu zagospodarowania terenów pofabrycznych przy Grochowskiej 301. Poprzedni projekt, autorstwa Latergrupa Architekci, spotkał się z krytyką mieszkańców i aktywistów miejskich (Miasto jest Nasze, Stowarzyszenie Wiatrak, samorząd osiedlowy).

W czerwcu 2020 roku, stowarzyszenie Miasto jest Nasze pisało, że inwestycja jest „rażąco niezgodna z obowiązującym planem miejscowym”, „zakłada prawie dwukrotne zwiększenie intensywności zabudowy, przekroczenie limitów wysokości oraz zmianę funkcji”.

Miejscowy plan zagospodarowania pochodzi z 1999 roku i wprowadza na tym terenie wyłącznie funkcje usługowe, wykluczając lokalizowanie samodzielnych funkcji mieszkaniowych. Zdaniem inwestorów, realizacja w trybie specustawy lex-deweloper pozwoli na lepsze zrównoważenie funkcji i dopasowanie jej do współczesnych potrzeb mieszkańców.

W 2020 roku argumentowano, że nowa, masywna 7-kondygnacyjna zabudowa swoimi gabarytami przytłoczy zabytkowe hale. W nowym projekcie ilość kondygnacji się nie zmieniła. Zabudowa została jednak rozbita na mniejsze obiekty i częściowo wycofana od pierzei ulicy. Atutem nowej wersji są też ogólnodostępne place i lepsze eksponowanie historycznej tkanki.

Konsultacje inwestora Fabryki Perun z mieszkańcami

Tym razem, prawdopodobnie aby uniknąć silnych kontrowersji, inwestor zaplanował spotkania z mieszkańcami i osobami zainteresowanymi projektem. Pierwsze z nich odbyło się 28 lipca. Jak relacjonowali przedstawiciele Stowarzyszenie Wiatrak na twitterze: „Bardzo dobre spotkanie inwestora z mieszkańcami. Dużo konkretnych postulatów od mieszkańców. Sporo informacji od inwestora”. 

Kolejne spotkania zaplanowano na sierpień i wrzesień.

O inwestycji Perun

Inwestorem kompleksu na terenie Fabryki Perun jest firma Grochowska 301/305 sp. z o.o. sp.k. , czyli twórca innej znanej praskiej realizacji – Soho Factory.

Jak podaje inwestor, projekt zakłada realizację 268 mieszkań o łącznej powierzchni 14 500 m2. Pozostałe funkcje (usługi, gastronomia, handel) zaprojektowane w parterach budynków zajmą 1300 m2.

Nowy projekt zagospodarowania terenów pofabrycznych przygotowali architekci z warszawskiej pracowni WWAA, ci sami, któzy stoją za rewitalizacją w Soho Factory.

Fabryka Perun
Autor: WWAA Fabryka Perun - widok od ulicy Stanisława Augusta
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej