Firma West Development sp. z o.o. jest właścicielem terenu po PZO. Proces komercjalizacji został już zakończony - wszystkie powierzchnie biurowe są zapełnione. Sprzedano także 12 z 49 loftów o powierzchni od 70-280 m2. W ciągu najbliższych dni miały się zacząć pierwsze prace budowlane związane z rozbiórką domu mieszkalnego położonego w zachodniej części fabryki.
Ten budynek jest przyczyną utrudnień w realizacji projektu. Według właściciela terenu nie nadaje się on do przystosowania na apartamenty, nie spełnia także wymogów do umieszczenia w nim powierzchni biurowej. Projekt zakładał wyburzenie domu i wybudowanie w tym samym miejscu nowoczesnego biurowca z podziemnym parkingiem. Jeśli nie będzie zgody na rozbiórkę tego budynku, zabraknie miejsc parkingowych dla mieszkańców, co zgodnie z prawem budowlanym wyklucza wydanie pozwolenia na budowę.
"Decyzja ta opóźnia proces rewitalizacji całej Pragi, która, co świetnie widać, jest dzielnicą mocno zaniedbaną przez władze miasta. W sytuacji, gdy deweloperzy chcą ją uporządkować i zrewitalizować, spotykają się z niezrozumieniem władz dzielnicy i miasta. Firma West Development podjęła decyzję o rewitalizowaniu budynków, a tylko jeden z nich ma być wyburzony. Jest to przedwojenny budynek mieszkalny z 1937 roku, którego konstrukcja uniemożliwia jakiekolwiek sensowne prace rewitalizacyjne. Decyzją administracyjną w latach 70-tych został sztucznie przyłączony do PZO. Do tej pory West Development jako jedyny deweloper podjął ryzyko rewitalizacji budynków na Pradze. Mamy nadzieję, że wdrożona przez firmę procedura odwoławcza odniesie skutek" - Muratorowi.plus relacjonuje Adam Ploch, Dyrektor Marektingu i Sprzedaży West Development. |
Firma od decyzji władz dzielnicy złożyła odwołanie do wojewody. Przedstawiciele West Development zapewniają, że w razie niepowodzenia zwrócą przyszłym lokatorom wniesione kwoty.
kwiecień 2008