Pierwszy inteligentny apartamentowiec na Śląsku

2007-11-14 15:12
IQ Millenium
Autor: brak danych

Apartamenty Millenium IQ usytuowane są w samym środku Osiedla Bażantów, w południowej części Katowic, w wyjątkowej dzielnicy - Kostuchna. To obecnie najbardziej atrakcyjna i zarazem prestiżowa dzielnica Katowic, która sąsiaduje również z pobliskim leśnym rezerwatem przyrody.

W Millenium IQ zostało zaprojektowanych 6 luksusowych apartamentów o powierzchniach od 70 do 180 m kw., rozmieszczonych na 5 kondygnacjach połączonych windą.
Budynek ma mieć całodobowy monitoring, ochronę, wideodomofony. Dla najmłodszych mieszkańców przygotowane będą place zabaw, w pobliżu znajdują się liczne trasy rowerowe, łączące osiedle z innymi dzielnicami Katowic. Będzie tu można skorzystać z zespołu kortów tenisowych czy centrum odnowy biologicznej i fitness. Na terenie osiedla powstanie kompleks usługowo-handlowy, w którym znajdą się min.: sklep, kawiarnia, restauracja, galeria handlowa, punkty medyczne i administracja osiedla.

Budynek cieszy się zainteresowaniem zabieganych biznesmenów przede wszystkim dlatego, że nie wymaga opieki, ale także ze względu na cenę - największe apartamenty, wraz z wyposażeniem pod klucz kosztują ok. miliona zł.
Projekt domu wykonali Ryszard Mendrok i Aleksandra Chlipała z pracowni architektoniczno-urbanistyczej URBI-projekt z Tych.

Inteligentny apartament zapewnia sprawne połączenie możliwości wszystkich instalacji tak, by sterowanie nimi było łatwe i dawało mieszkańcom oszczędności oraz poczucie bezpieczeństwa.
Inteligentny system zarządzania apartamentem to nie tylko możliwość wyłączania świateł, automatycznego przymknięcia żaluzji czy sterowania temperaturą pomieszczeń, to przede wszystkim w pełni zintegrowany system sterowania i zarządzania energią, urządzeniami alarmowymi i multimedialnymi. 
Zasada działania takiego systemu jest stosunkowo prosta. Sterowanie odbywa się za pomocą przycisków paneli sterujących, pilotów, przełączników lub czujników (m.in. zmierzchowych, ruchu, otwarcia), które podłączone są do centrali systemu. Program centrali wykonuje przypisaną przełącznikowi funkcję, np. włączenia lub wyłączenia jednego lub całej grupy elementów wykonawczych (światła, rolety, gniazdka elektryczne, czy grzejników).
Wykorzystanie w systemie automatyki czujek: przeciwpożarowych, gazu, zalania wodą, daje możliwość wyłączenia wszystkich obwodów elektrycznych oraz zamknięcia zaworów wody i gazu w sposób automatyczny przy wyjściu z domu, jak i ochrony w przypadku bezpośredniego zagrożenia (np. po wykryciu zagrożenia przez czujniki gazu spowoduje automatyczne zamknięcie zaworu gazu, wyłączenie wszystkich obwodów elektrycznych i telefoniczne powiadomienie użytkownika lub odpowiedniej służby o zagrożeniu). Opierając się na tej prostej zasadzie działania i programując odpowiednie funkcje w centrali, można zautomatyzować i uczynić dom bardziej bezpiecznym, oszczędnym i przyjemnym miejscem do zamieszkania.

 

Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej