Ogrodownia w projekcie Indywidualny Dom TypOwy

2009-10-16 11:40
Indywidualny Dom TypOwy
Autor: Biuro Projektowe Ogrodownia

Niekonwencjonalna forma, dopasowanie do prawie każdej działki, możliwość modyfikacji rozkładu pomieszczeń, energooszczędność – taki będzie Indywidualny Dom TypOwy, budowany przez Katarzynę i Tomka Baronów wg projektu architekta Roberta Koniecznego. Ogrodownia projektuje dla niego ogród.

Indywidualny Dom TypOwy jest częścią przedsięwzięcia „Dom Nowy Wymiar” Katarzyny i Tomka Baronów. Jego celem jest m.in. propagowanie nowoczesnej i energooszczędnej architektury drewnianej. Sam projekt domu autorstwa Roberta Koniecznego jest przede wszystkim elastyczny – można go wykorzystać na niemal każdej działce, dostosować do potrzeb prawie każdej rodziny i dopasować do różnych wymogów lokalnych. Dom modelowy powstaje na działce pod Pszczyną na Śląsku.

Do stworzenia ogrodu przy Indywidualnym Domu TypOwym Katarzyna i Tomek Baron zaprosili Ogrodownię. Celem projektantów ogrodu było stworzenie koncepcji uniwersalnej, którą podobnie jak projekt domu, można dostosować do różnych warunków i wymogów. Indywidualny Dom TypOwy jest trzonem kompozycji – jedynym znanym, niezmiennym elementem, natomiast wielkość działki, umiejscowienie (w mieście lub na wsi) otaczająca roślinność, gusta i potrzeby użytkowników – decydują o indywidualności każdego projektu.

Koncepcja porządkowania przestrzeni wokół Domu TypOwego opiera się na idei modułu ogrodowego – kompozycja rozchodzi się koncentrycznie od trzonu-domu, dzieląc się na moduły o różnych funkcjach, formie i wielkości. Modułem może być taras, trawnik, łąka kwietna, miejsce uprawy roślin ozdobnych lub użytkowych – drzew, krzewów czy bylin, ziół, plac zabaw, placyk do grillowania, odpoczynku – w cieniu lub słońcu, basen, staw, itp.

Moduły ogrodowe wypełnione będą trawnikiem, a w miarę oddalania się od domu zróżnicowaną roślinnością, udomowioną tylko w pobliżu tarasu: ziołami, roślinami i trawami ozdobnymi. Wprowadzone zostaną szpalery drzew i krzewów – zainspirowane zadrzewieniami śródpolnymi – dzielące poszczególne moduły oraz odgradzające od drogi i sąsiednich posesji. Układ poprzecznych, nierównoległych krzewiastych pasów pozwoli na łatwe powiększanie lub pomniejszanie modułów, zmianę ich nasłonecznienia, stopnia otwarcia lub przymknięcia.

Zamierzona kolorystyka ogrodu domu pod Pszczyną będzie stonowana: od brudnych różów, fioletów, po krwistą czerwień. Żółcie pojawią się tylko jesienią, kiedy rośliny się przebarwiają. Towarzyszyć im będą nawierzchnie z naturalnego kamienia w lekko chłodnej tonacji kolorystycznej. Wypełni on taras, opaskę wokół domu oraz podjazd.

Projekt ogrodu – Indywidualny Dom TypOwy

Miesięcznik Murator objął patronat medialny nad budową Indywidualnego Domu TypOwego Katarzyny i Tomka Baronów. W numerze listopadowym ukaże się płyta z filmem ukazującym realizację domu i ogrodu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej