Ogrodownia w projekcie Indywidualny Dom TypOwy

2009-10-16 11:40
Indywidualny Dom TypOwy
Autor: Biuro Projektowe Ogrodownia

Niekonwencjonalna forma, dopasowanie do prawie każdej działki, możliwość modyfikacji rozkładu pomieszczeń, energooszczędność – taki będzie Indywidualny Dom TypOwy, budowany przez Katarzynę i Tomka Baronów wg projektu architekta Roberta Koniecznego. Ogrodownia projektuje dla niego ogród.

Indywidualny Dom TypOwy jest częścią przedsięwzięcia „Dom Nowy Wymiar” Katarzyny i Tomka Baronów. Jego celem jest m.in. propagowanie nowoczesnej i energooszczędnej architektury drewnianej. Sam projekt domu autorstwa Roberta Koniecznego jest przede wszystkim elastyczny – można go wykorzystać na niemal każdej działce, dostosować do potrzeb prawie każdej rodziny i dopasować do różnych wymogów lokalnych. Dom modelowy powstaje na działce pod Pszczyną na Śląsku.

Do stworzenia ogrodu przy Indywidualnym Domu TypOwym Katarzyna i Tomek Baron zaprosili Ogrodownię. Celem projektantów ogrodu było stworzenie koncepcji uniwersalnej, którą podobnie jak projekt domu, można dostosować do różnych warunków i wymogów. Indywidualny Dom TypOwy jest trzonem kompozycji – jedynym znanym, niezmiennym elementem, natomiast wielkość działki, umiejscowienie (w mieście lub na wsi) otaczająca roślinność, gusta i potrzeby użytkowników – decydują o indywidualności każdego projektu.

Koncepcja porządkowania przestrzeni wokół Domu TypOwego opiera się na idei modułu ogrodowego – kompozycja rozchodzi się koncentrycznie od trzonu-domu, dzieląc się na moduły o różnych funkcjach, formie i wielkości. Modułem może być taras, trawnik, łąka kwietna, miejsce uprawy roślin ozdobnych lub użytkowych – drzew, krzewów czy bylin, ziół, plac zabaw, placyk do grillowania, odpoczynku – w cieniu lub słońcu, basen, staw, itp.

Moduły ogrodowe wypełnione będą trawnikiem, a w miarę oddalania się od domu zróżnicowaną roślinnością, udomowioną tylko w pobliżu tarasu: ziołami, roślinami i trawami ozdobnymi. Wprowadzone zostaną szpalery drzew i krzewów – zainspirowane zadrzewieniami śródpolnymi – dzielące poszczególne moduły oraz odgradzające od drogi i sąsiednich posesji. Układ poprzecznych, nierównoległych krzewiastych pasów pozwoli na łatwe powiększanie lub pomniejszanie modułów, zmianę ich nasłonecznienia, stopnia otwarcia lub przymknięcia.

Zamierzona kolorystyka ogrodu domu pod Pszczyną będzie stonowana: od brudnych różów, fioletów, po krwistą czerwień. Żółcie pojawią się tylko jesienią, kiedy rośliny się przebarwiają. Towarzyszyć im będą nawierzchnie z naturalnego kamienia w lekko chłodnej tonacji kolorystycznej. Wypełni on taras, opaskę wokół domu oraz podjazd.

Projekt ogrodu – Indywidualny Dom TypOwy

Miesięcznik Murator objął patronat medialny nad budową Indywidualnego Domu TypOwego Katarzyny i Tomka Baronów. W numerze listopadowym ukaże się płyta z filmem ukazującym realizację domu i ogrodu.

Czytaj więcej