Nowe adaptacje pofabrycznych terenów

2007-05-17 15:59

Od kilku lat ogromną popularnością cieszą się tereny pofabryczne. Część obiektów jest rewitalizowana i adaptowana na mieszkania i hotele, inne z kolei są atrakcyjne jedynie ze względu na miejsce, w którym się znajdują. A odpowiednia lokalizacja w szybko rozbudowującej się Warszawie jest dla deweloperów najważniejsza.

Taki teren kupiła m.in. firma J.W.Construction. Spółka zamierza wybudować w najbliższym czasie osiedle 12-pięciopiętrowych bloków na działce między ulicami Jana Olbrachta a Górczewską. Obecnie działa na tym terenie giełda materiałów budowlanych, zakład przerobu gruzu i produkcji betonu oraz stacja paliw. Przedstawiciele firmy starają się jednak myśleć przyszłościowo - bardziej interesuje ich kształt, jaki przybierze ten teren za klika lat. I choć dziś trudno sobie wyobrazić tę inwestycję, firma bez wahania zgodziła się na kupno strategicznego miejsca. A stworzenie budynku na tym terenie wkrótce zacznie przynosić zyski - jest to miejsce blisko centrum, z dobrym dojazdem ul. Górczewską, ponadto niedługo tuż obok powstanie kolejna linia metra. Projektem zajęła się renomowana pracownia JEMS. Mieszkania po ukończeniu budowy mają kosztować od 7,5 do 9 tys. za m2. J.W.Construction ma już warunki zabudowy dla osiedla - prezes Ryszard Matkowski liczy, że w sierpniu firma dostanie pozwolenie na budowę.

Na podobny krok zdecydowała się spółka Park Projects. Na działce o powierzchni 2,7 ha u zbiegu ulic Obrzeżnej i Cybernetyki ma wznieść kompleks dziesięciu apartamentowców o wysokości od sześciu do dziesięciu kondygnacji. Żeby jednak postawić nowe budynki, firma musiała wcześniej wyburzyć stare magazyny i budynki biurowe oraz zlikwidować pozostałości po torach, używanych dawniej przez zakłady przemysłowe. Park Projects przekazał opracowanie projektu firmie APA Wojciechowski. Tu również lokalizacja miała decydujące znaczenie - deweloper zachwala miejsce, które będzie doskonałe dla ludzi pracujących w okolicach Służewca Przemysłowego.

Obok osiedla Park Projects powstać ma inne, o podobnej wielkości i podobnych cenach. Inwestycją zajmuje się firma Eco Classic, która zapłacił za ten teren firmie Stalexport aż 62 mln zł. Wykupiona przez nich działka liczy 4,5 ha.

Na Woli upodobała sobie tereny przemysłowe firma Pro Urba. Spółka wykupiła teren przy Kolejowej na Woli, na którym zamierza wybudować osiedle cztero-ośmiokondygnacyjnych domów według projektów pracowni JEMS. Znaleźć ma się tam aż 1,3 tys. mieszkań. Ich budowa rozpocznie się na przełomie tego i przyszłego roku. Z kolei Pirelli Pekao Real Estate zamierza postawić osiedle na dziesięciu hektarach przy ulicy Ostrobramskiej. Inwestr nie ujawnia jeszcze szczegółów projektu, wiadomo jedynie, że osiedle składać się będzie z bloków od czterech do nawet osiemnastu pięter.

Działki nadające się pod zabudowę i leżące w centrum lub na obrzeżach miasta są atrakcyjne także dla innych czołowych firm budowlanych. Już sam Żoliborz, na którym znajdują się stare zakłady poprzemysłowe, przyciąga takich inwestorów jak Turret, Robyg, Atlas Estates czy Acciona Nieruchomości.

Czytaj więcej