Nova Piotrkowska w Łodzi. Deweloper planuje mieszkania i usługi w zabytkowych Ogrodach Geyera

2024-12-09 13:31

Planowana inwestycja Nova Piotrkowska w Łodzi pozwoli nabywcom zamieszkać w samym sercu zabytkowego kompleksu Ogrodów Geyera. Żeby dopasować nowy obiekt mieszkalno-usługowy do istniejącej zabudowy, przewidziano wykorzystanie m.in. stali, szkła i czerwonej cegły. W planach jest także dużo zieleni, m.in. na tarasach i dachach.

#MuratorPlus: Orle gniazdo w Beskidach otwarte. Hotel Mercure Szczyrk Resort

Spis treści

  1. Nova Piotrkowska w Łodzi. „Lex developer” na terenie Ogrodów Geyera
  2. Zielony dziedziniec, zieleń na dachach i czerwona cegła

Nova Piotrkowska w Łodzi. „Lex developer” na terenie Ogrodów Geyera

Inwestycja mieszkaniowa (z usługami) o nazwie Nova Piotrkowska miałaby powstać na pustej działce pośrodku zabytkowego kompleksu Ogrodów Geyera, przy ul. Piotrkowskiej 203/305 (blisko skrzyżowania Piotrkowskiej z Przybyszewskiego. To inwestycja planowana w trybie „lex developer”, a zatem zgodę musiałaby wyrazić Rada Miejska. Deweloper złożył już odpowiedni wniosek i czeka na decyzję miasta.

Choć w oficjalnym komunikacie Urzędu Miasta tych informacji nie podano, za projekt Novej Piotrkowskiej odpowiada pracownia Marciniak & Witasiak Architekci, zaś jako inwestorzy na stronie pracowni wymienione są firmy MODERN PROFIT 12 SP. Z O.O. oraz APR INWEST SP. Z O.O. Pomiędzy zabytkowymi zabudowaniami pofabrycznymi zaprojektowano 7-kondygnacyjny budynek mieszkalny z usługami w parterach i jednokondygnacyjnym garażu podziemnym. Żeby zwiększyć pojemność garażu, przewidziano montaż dwupoziomowych i trzypoziomowych platform parkingowych. W inwestycji może się znaleźć od 50 do 199 mieszkań.

Na terenie przylegającym do terenu inwestycji znajdują się budynki pofabryczne – należące do historycznego zespołu budowlanego dawnej fabryki Towarzystwa Wyrobów Bawełnianych Ludwika Geyera. (...) Ponadto, zgodnie z zapisami w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, projektowany budynek położony jest w strefie „B” – ścisłej ochrony konserwatorskiej

– można przeczytać we wniosku złożonym przez dewelopera. Zabytkowe budynki przylegające do przyszłej Novej Piotrkowskiej to m.in. budynek apretury z wodociągową wieżą ciśnień, budynek suszarni i składu towaru, budynek dawnej drukarni oraz budynek maszynowni.

Zielony dziedziniec, zieleń na dachach i czerwona cegła

Nowa inwestycja mieszkaniowa przy Piotrkowskiej ma uzupełniać lukę w istniejącej zabudowie, zaś architektonicznie pasować do zabytkowego otoczenia. Architekci zaprojektowali budynek nowoczesny, ale szanujący kontekst, w jakim się znajdzie. Na wizualizacjach zaprezentowano budynek o elewacji z czerwonej cegły, ze stalową, ażurową konstrukcją i licznymi przeszkleniami. Elementy konstrukcyjne mają mieć barwę szaro-grafitową, zaś nowa elewacja ma kontrastować z naturalną cegłą na otaczających budynkach. To na razie wstępna propozycja – szczegóły będą dopiero ustalane z konserwatorem zabytków, jeżeli Rada Miejska da inwestycji zielone światło.

Projektowany budynek został zlokalizowany wzdłuż ulicy Piotrkowskiej, w taki sposób, aby utworzyć pierzeję ulicy w kwartale wielkomiejskim – wraz z istniejącymi budynkami pofabrycznymi (...). W projektowanym budynku przewidziano tarasy przeznaczone na zagospodarowanie elementami zieleni

– opisuje deweloper we wniosku.

Na zieleni na tarasach się jednak nie skończy. Zieleń przewidziano także na części dachów, jak również na wewnętrznym dziedzińcu zaprojektowanym na wysokości 1. piętra.

Architektura-murator. Podcast 30/30
Grzegorz Piątek. Słuszne piękno architektury
Czytaj więcej