Naturyzacja w ujęciu łódzkiego dewelopera
Obserwowany ostatnio boom na rewitalizację budynków pofabrycznych koncentrował się głównie na zabudowie łódzkiej. Deweloperzy już dzisiaj starają się rozpoznać nowy trend, który będzie kolejnym etapem rozwoju rynku mieszkaniowego. Łódzki deweloper Tree Development Group ma już swoją odpowiedź.
Przeobrażanie Łodzi koncentruje się na rewitalizacji zabudowy przemysłowej. Kolejne apartamenty powstają w loftach. Natomiast miastu zaczyna brakować zielonych i kameralnych podmiejskich osiedli. Jak podaje Tree Development Group, efekt jest taki, że Śródmieście się wyludnia, bo szukający oddechu i spokoju obywatele miasta wyjeżdżają w weekendy lub na stałe emigrują na wieś.
"Z przeprowadzonych na świecie badań jednoznacznie wynika, że jednym z najważniejszym czynników poprawy jakości życia i rozwoju miasta, jest wykorzystanie terenów o naturalnej wartości przyrodniczej" - informuje prof. Maciej Zalewski z Europejskiego Centrum Ekohydrologii UNESCO. "Zbyt skoncentrowani na tradycji przemysłowej, zapomnieliśmy o tym, że Łódź bogata jest w atrakcyjne zasoby przyrodnicze, takie jak Dolina Sokołówki z Julianowem, Las Łagiewnicki, czy Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich".
Owocem współpracy łódzkiego dewelopera Tree Development Group i Europejskiego Centrum Ekohydrologii UNESCO jest nowa, autorska koncepcja budowania domów i mieszkań, która zostanie wprowadzona w Dolinie Sokołówki w Łodzi. O koncepcji naturyzacji mówi Wojciech Krasowski z Tree Development Group: "To projektowanie i budowa osiedli, które nie tylko nie ingerują w naturalny krajobraz, ale ich architektura jest temu krajobrazowi posłuszna. Jeżeli budujemy w dolinie rzeki to zachowujemy pierwotny, naturalny układ ekosystemów roślinnych, eksponujemy wartości estetyczne, kulturowe i przyrodnicze krajobrazu, tworzymy atrakcyjny teren wypoczynkowy i rekreacyjny dla mieszkańców miasta, a dachy budynków ukrywamy pod zielonymi ogrodami. Jednym z pierwszych projektów, który realizujemy zgodnie z założeniami naturyzacji jest kompleks apartamentów Ogrody Liściasta.
Projekt znajduje się obecnie w fazie uzyskiwania decyzji o warunkach zabudowy. Koncepcja architektoniczna zakłada, że powierzchnia użytkowo-mieszkalna inwestycji będzie wynosiła ok. 8 200 m2. W skład kompleksu wejdą 3 budynki z łączną ilością 100 apartamentów (w tym 4 penthouse'y). Wskaźnik intensywności zabudowy w stosunku do 3 ha powierzchni działki wynosi niecałe 20% - budynki będą miały 4 i 5 kondygnacji. Ogrody Liściasta zaoferują mieszkańcom 120 miejsc parkingowych (w większości w garażach podziemnych). Początek budowy planowany jest na koniec trzeciego kwartału 2009 roku.
Projekty Tree Development Group powstają we współpracy z naukowcami z Międzynarodowego Centrum Ekologii działającego przy Polskiej Akademii Nauk. Obecnie spółka prowadzi przygotowania do rozpoczęcia dwóch inwestycji w Łodzi - na Bałutach, w dolinie rzeki Sokołówki oraz w okolicach Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich. Łączna powierzchnia mieszkalna w Parku Krajobrazowym wyniesie ponad 25 tys. m2.
maj 2008