Lofty de Girarda

2007-12-28 16:39
Lofty de Girarda
Autor: brak danych

Moda na lofty trwa w Europie już od wielu lat, szczególnymi ich entuzjastami są Francuzi - na topie są lofty w podparyskich miejscowościach. W Polsce też jest sporo takich zasobów do zagospodarowania i to w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach. W Żyrardowie rozpoczęła się przebudowa na lofty budynku starej przędzalni 

Wybór miejsca zamieszkania poza wielką aglomeracją ma coraz więcej oczywistych plusów. Natomiast argument o odległościach do miejsca pracy czy centrum całkowicie traci na znaczeniu - w Warszawie na przykład często przejazd samochodem w godzinach szczytu z jednej dzielnicy do drugiej trawa tyle co podróż ze stolicy do Łodzi, Spały, Tomaszowa... a taki Żyrardów jest jeszcze bliżej. I ceny są tam niższe...

Małe też piękne

Żyrardów, to jedyna w Polsce i jedna z nielicznych w świecie osada fabryczna z II połowy XIX wieku, przykład modelowego miasta - ogrodu, z czytelnym podziałem na część mieszkalną i fabryczną. Miasto zawdzięcza nazwę Filipowi de Girard, pierwszemu dyrektorowi technicznemu miejscowych zakładów lniarskich. W 1900 r. na Wystawie Światowej w Paryżu Żyrardów przedstawiano jako miasto wzorcowe, w którym fabryki wraz z otaczającymi je budynkami użyteczności publicznej i domami mieszkalnymi tworzą unikalny organizm miejski. Jest to jedyny w Europie, zachowany w całości tego typu zespół urbanistyczny, czynione są starania o wpisane Żyrardowa na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Sąsiedztwo puszczy Bolimowskiej i rezerwatu rzeki Rawki zapewnia mieszkańcom wspaniałe warunki do aktywnego wypoczynku (trasy rowerowe i piesze, spływ kajakowy, ośrodki jeździeckie). Miasto postawiło na rozwój. Przygotowano program rewitalizacji centrum, samorząd zdobył dofinansowanie z funduszy strukturalnych UE. Oprócz modernizacji centrum w planach są budowa obwodnicy miasta, parku wodnego i wydłużenie linii Szybkiej Kolei Miejskiej, dzięki czemu skróci się czas dojazdu do Warszawy (obecnie do centrum pociągiem pośpiesznym jedzie się 28 minut).

W nowym wydaniu

Żyrardowska Nowa Przędzalnia lnu powstała w 1913 roku. Był to wówczas jeden z najnowocześniejszych budynków, wykonany w konstrukcji żelbetowej i przystosowany do dużych obciążeń (tysiące wrzecion). Jest to więc dzisiaj zabytkowy budynek o układzie trzynawowym, z reprezentacyjną centralną klatką schodową oraz dwoma klatkami skrajnymi. Elewacja ceglano - żelbetowa, z bogatym detalem.
Projekt przebudowy przędzalni na Lofty de Girarda, wykonany przez architektów Krzysztofa Janikowskiego i Macieja Kneblewskiego przewiduje odrestaurowanie istniejących elementów budynku oraz nadbudowę dwóch kondygnacji mieszkalnych cofniętych od zabytkowej elewacji o 3 metry. 
Powstanie tam 200 mieszkań, o powierzchni od 47-120 m2 (sąsiednie lokale można łączyć) i 30 penthousów. Ciekawym rozwiązaniem jest wielopoziomowy garaż z ogrodem na dachu zaprojektowany w sąsiadującym z budynkiem przędzalni magazynie. Galeria handlowa w przyziemiu będzie miała około 2000 m2
Już ruszyła sprzedaż mieszkań (cena ok.6300 zł/m2 z VAT, a po dodaniu powierzchni antresoli wychodzi poniżej 5000 zł). Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec czerwca 2009.
Projekt "Lofty de Girarda" realizuje Green Development spółka z o.o., wywodząca się z kanadyjsko - polskiej grupy inwestycyjnej, skupiającej kilka firm związanych z budownictwem.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej