Lepsza lokalizacja?

2009-08-24 13:57
Osiedle Alpha
Autor: materiały od: Prestige Public Relations

Zdaniem RED Real Estate Development, większa powierzchnia lokalu i zagospodarowanie terenu wokół budynku dla kupujących liczy się dziś bardziej niż jego położenie.

Trudności w finansowaniu zakupu mieszkań sprawiły, że nabywcy przewartościowali kryteria selekcji. Przeprowadzone ostatnio przez Instytut GfK Polonia i Murator EXPO cykliczne pomiary preferencji i kryteriów wyboru klientów warszawskiego rynku mieszkaniowego wskazują na wyraźny spadek wartości lokalizacji, z 53% do 42%, a wzrost z 40% do 50% znaczenia funkcjonalności mieszkania.
Mieszkania gwarantujące dobry standard życia znajdujące się w spokojnej okolicy są tym, czego szukają dziś klienci. Najczęściej pożądane są lokale z dwoma (48%) albo trzema (41%) pokojami na pierwszym, drugim lub trzecim piętrze w budynku 3-5 kondygnacyjnym (52%).

Dlaczego, najistotniejsza jeszcze rok temu, lokalizacja ustąpiła dzisiaj miejsca cichej i ładnej okolicy, koniecznie z dala od głównych ulic? I dlaczego to obecnie najważniejszy czynnik decydujący o wyborze mieszkania w Warszawie, na który w kwietniu tego roku wskazało 64% ankietowanych?

- Klienci poszukują teraz lokali, w których sami chcą zamieszkać. Rynek wyeliminował zakupy inwestycyjne. Szukają wygodnych mieszkań, bo nie planują szybkich zmian. Osoby zainteresowane zakupem na osiedlu Alpha pytają w tej chwili o mieszkania dwu- i trzypokojowe, ale już nie o te o jak najmniejszym metrażu. Jesteśmy na etapie oddawania kluczy w tej inwestycji. Wszyscy rozważający kupno ostatnich mieszkań oglądają wolne lokale, właśnie po to żeby ocenić je pod kątem standardu, jaki mogą im zapewnić kiedy w nich zamieszkają - mówi Teresa Witkowska, dyrektor Sprzedaży w RED Real Estate Development.

Komfort i bezpieczeństwo biorą więc górę. Z wyników ankiet Instytutu GfK Polonia wynika też, że aż 56% badanych rozważa zakup mieszkania wykończonego pod klucz. Najlepiej z garażem (79%), antywłamaniowymi drzwiami wejściowymi (82%) i na osiedlu z całodobową ochroną (70%). Mieszkania w budynku typu wieża w centrum miasta mają niewielkie szanse na znalezienie nabywców. Taki zakup odrzuca 62% badanych, podobnie jak połowa ankietowanych nie bierze pod uwagę lokali na parterze.
Spadek znaczenia lokalizacji potwierdza także ankieta przeprowadzona w I kwartale br. przez Home Broker. Dla 5000 pytanych lokalizacja była dopiero szóstym kryterium wyboru. Najważniejsza okazała się minimalna liczba pokoi (91%). Szczególnie istotne dla planujących zakup lokum w 2009 r. w głównych miastach w kraju było to, żeby mieszkanie miało co najmniej 2 pokoje. Następnie rolę grała maksymalna cena (77%) oraz maksymalna (76%) i minimalna (68%) powierzchnia lokalu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej