Lepsza lokalizacja?
Zdaniem RED Real Estate Development, większa powierzchnia lokalu i zagospodarowanie terenu wokół budynku dla kupujących liczy się dziś bardziej niż jego położenie.
Trudności w finansowaniu zakupu mieszkań sprawiły, że nabywcy przewartościowali kryteria selekcji. Przeprowadzone ostatnio przez Instytut GfK Polonia i Murator EXPO cykliczne pomiary preferencji i kryteriów wyboru klientów warszawskiego rynku mieszkaniowego wskazują na wyraźny spadek wartości lokalizacji, z 53% do 42%, a wzrost z 40% do 50% znaczenia funkcjonalności mieszkania.
Mieszkania gwarantujące dobry standard życia znajdujące się w spokojnej okolicy są tym, czego szukają dziś klienci. Najczęściej pożądane są lokale z dwoma (48%) albo trzema (41%) pokojami na pierwszym, drugim lub trzecim piętrze w budynku 3-5 kondygnacyjnym (52%).
Dlaczego, najistotniejsza jeszcze rok temu, lokalizacja ustąpiła dzisiaj miejsca cichej i ładnej okolicy, koniecznie z dala od głównych ulic? I dlaczego to obecnie najważniejszy czynnik decydujący o wyborze mieszkania w Warszawie, na który w kwietniu tego roku wskazało 64% ankietowanych?
- Klienci poszukują teraz lokali, w których sami chcą zamieszkać. Rynek wyeliminował zakupy inwestycyjne. Szukają wygodnych mieszkań, bo nie planują szybkich zmian. Osoby zainteresowane zakupem na osiedlu Alpha pytają w tej chwili o mieszkania dwu- i trzypokojowe, ale już nie o te o jak najmniejszym metrażu. Jesteśmy na etapie oddawania kluczy w tej inwestycji. Wszyscy rozważający kupno ostatnich mieszkań oglądają wolne lokale, właśnie po to żeby ocenić je pod kątem standardu, jaki mogą im zapewnić kiedy w nich zamieszkają - mówi Teresa Witkowska, dyrektor Sprzedaży w RED Real Estate Development.
Komfort i bezpieczeństwo biorą więc górę. Z wyników ankiet Instytutu GfK Polonia wynika też, że aż 56% badanych rozważa zakup mieszkania wykończonego pod klucz. Najlepiej z garażem (79%), antywłamaniowymi drzwiami wejściowymi (82%) i na osiedlu z całodobową ochroną (70%). Mieszkania w budynku typu wieża w centrum miasta mają niewielkie szanse na znalezienie nabywców. Taki zakup odrzuca 62% badanych, podobnie jak połowa ankietowanych nie bierze pod uwagę lokali na parterze.
Spadek znaczenia lokalizacji potwierdza także ankieta przeprowadzona w I kwartale br. przez Home Broker. Dla 5000 pytanych lokalizacja była dopiero szóstym kryterium wyboru. Najważniejsza okazała się minimalna liczba pokoi (91%). Szczególnie istotne dla planujących zakup lokum w 2009 r. w głównych miastach w kraju było to, żeby mieszkanie miało co najmniej 2 pokoje. Następnie rolę grała maksymalna cena (77%) oraz maksymalna (76%) i minimalna (68%) powierzchnia lokalu.