Korek jako izolacja. Kamienica przy Włókienniczej 1 w Łodzi będzie ocieplona korkiem

2022-09-28 17:49
Korek izolacyjny  Kamiennica przy Włókienniczej 1 w Łodzi będzie ocieplona korkiem
Autor: Lodz.pl Ul. Włókiennicza w Łodzi to symbol programu rewitalizacji. Miasto remontuje tu w sumie 15 kamienic i przebudowuje ulicę. W kamienicy przy Włókienniczej 1 mają powstać mieszkania komunalne

I nie chodzi o korki do wina. Korek to naturalny materiał izolacyjny o przewodności cieplnej porównywalnej z właściwościami styropianu i wełny mineralnej. Oprócz dobrze znanego korka do wykończenia wnętrz, dostępne są także korek ekspandowany, aglomeraty i granulaty korkowe. A te, ze względu na parametry, sprawdzają się jako ocieplenie elewacji. W Polsce nie ma zbyt wielu przykładów takich rozwiązań. Władze Łodzi chcą to zmienić i planują eksperymentalnie ocieplić korkiem kamienicę przy ul. Włókienniczej.

Korek największym uznaniem i powodzeniem cieszy się w branży winiarskiej, gdzie wykorzystuje się najbardziej wartościowe jego odmiany. Ale znany jest również w budownictwie.

Skąd się bierze korek?

Dąb korkowy występuje przede wszystkim na terenie Portugalii. Ale nie tylko. Korek zbierany jest również w Hiszpanii, Włoszech, Tunezji, Algierii, Maroku czy  Francji.

Korek izolacyjny produkowany jest ze ścinków kory z dębu korkowego. Później korek jest poddawany obróbce termicznej w temperaturze ok. 335°C i pod wysokim ciśnieniem. W takich warunkach kawałki korka powiększają swoją objętość. Proces porównywany bywa do pęcznienia prażonej kukurydzy. Równocześnie z ziaren wydzielają się naturalne żywice (suberyna). Suberyna działa jak syntetyczne lepiszcze, spajając kawałki korka w całość.

W budownictwie wykorzystuje się:

  • korek ekspandowany, który powstaje w wyniku obróbki termicznej opisanej powyżej;
  • aglomerat korkowy, czyli mieszkanka korka i innych materiałów;
  • granulat korkowy, który stosuje jako składnik lekkich betonów czy tynków ciepłochronnych.

Kamienica przy Włókienniczej w Łodzi będzie ocieplona korkiem

Jak donosi serwis lodz.pl Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi podpisał umowę na stworzenie projektu rewitalizacji budynku przy Włókienniczej 1. Dokumentacja powinna być gotowa za 8 miesięcy. Tymczasem w Biurze Rewitalizacji i Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Łodzi pojawił się nowatorski pomysł na ocieplenie kamienicy.

Przy termomodernizacji budynku przy ulicy Włókienniczej 1 chcemy sprawdzić nowatorską metodę ocieplania. Zgłosiła się do nas firma, która robi ocieplenia nieruchomości, wykorzystując...korki od wina. Wprawdzie każdy, komu o tym mówimy, wyobraża sobie typowy korek przy korku na ścianie kamienicy, ale ta technologia wygląda inaczej. Materiał przypomina w swoim wyglądzie zaprawę wapienną. Ale to pozwala wykorzystać ją na przykład w budynkach, które objęte są ochroną konserwatorską, tłumaczy Sławomir Granatowski, dyrektor Departamentu Rewitalizacji i Sportu UMŁ.  

Naszym zdaniem, chodzi o granulat korkowy i tynk ciepłochronny. Zabytkowe kamienicy nie mogą być ocieplone tradycyjnie styropianem. Dlatego pomysł łódzkich urzędników wydaje się być bardzo trafiony.

Politechnika Łódzka planuje włączyć się w ten projekt opomiarowując budynek, sprawdzając jakość takiego rodzaju ocieplenia.

Do ocieplenia kamienicy przy Włókienniczej zgłosiła się firma z Włoch ze swoją technologią.

Zalety korka izolacyjnego

Jedną z głównych zalet korkowej izolacji jest jej minimalny wpływ na środowisko. Pozyskiwanie korka nie wymaga wycinki drzew, w niektórych fabrykach (np. portugalskiej firmy Amorim Isolamentos) do podgrzewania ziarna korkowego wykorzystuje się piece opalane odpadami produkcyjnymi.

Pozostałości płyt nadają się w 100% do recyklingu.

Wśród zalet wymienia się także stabilność wymiarową, brak toksycznych oparów w razie pożaru, odporność na temperaturę, szkodniki i wilgoć.

Korek praktycznie nie podlega procesowi starzenia, jest jednym z najbardziej trwałych materiałów organicznych.

Korek ma najniższy współczynnik przepuszczalności pary wodnej wśród tradycyjnych materiałów izolacyjnych.

Czytaj więcej