Korek jako izolacja. Kamienica przy Włókienniczej 1 w Łodzi będzie ocieplona korkiem

2022-09-28 17:49
Korek izolacyjny  Kamiennica przy Włókienniczej 1 w Łodzi będzie ocieplona korkiem
Autor: Lodz.pl Ul. Włókiennicza w Łodzi to symbol programu rewitalizacji. Miasto remontuje tu w sumie 15 kamienic i przebudowuje ulicę. W kamienicy przy Włókienniczej 1 mają powstać mieszkania komunalne

I nie chodzi o korki do wina. Korek to naturalny materiał izolacyjny o przewodności cieplnej porównywalnej z właściwościami styropianu i wełny mineralnej. Oprócz dobrze znanego korka do wykończenia wnętrz, dostępne są także korek ekspandowany, aglomeraty i granulaty korkowe. A te, ze względu na parametry, sprawdzają się jako ocieplenie elewacji. W Polsce nie ma zbyt wielu przykładów takich rozwiązań. Władze Łodzi chcą to zmienić i planują eksperymentalnie ocieplić korkiem kamienicę przy ul. Włókienniczej.

Korek największym uznaniem i powodzeniem cieszy się w branży winiarskiej, gdzie wykorzystuje się najbardziej wartościowe jego odmiany. Ale znany jest również w budownictwie.

Skąd się bierze korek?

Dąb korkowy występuje przede wszystkim na terenie Portugalii. Ale nie tylko. Korek zbierany jest również w Hiszpanii, Włoszech, Tunezji, Algierii, Maroku czy  Francji.

Korek izolacyjny produkowany jest ze ścinków kory z dębu korkowego. Później korek jest poddawany obróbce termicznej w temperaturze ok. 335°C i pod wysokim ciśnieniem. W takich warunkach kawałki korka powiększają swoją objętość. Proces porównywany bywa do pęcznienia prażonej kukurydzy. Równocześnie z ziaren wydzielają się naturalne żywice (suberyna). Suberyna działa jak syntetyczne lepiszcze, spajając kawałki korka w całość.

W budownictwie wykorzystuje się:

  • korek ekspandowany, który powstaje w wyniku obróbki termicznej opisanej powyżej;
  • aglomerat korkowy, czyli mieszkanka korka i innych materiałów;
  • granulat korkowy, który stosuje jako składnik lekkich betonów czy tynków ciepłochronnych.

Kamienica przy Włókienniczej w Łodzi będzie ocieplona korkiem

Jak donosi serwis lodz.pl Zarząd Inwestycji Miejskich w Łodzi podpisał umowę na stworzenie projektu rewitalizacji budynku przy Włókienniczej 1. Dokumentacja powinna być gotowa za 8 miesięcy. Tymczasem w Biurze Rewitalizacji i Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Łodzi pojawił się nowatorski pomysł na ocieplenie kamienicy.

Przy termomodernizacji budynku przy ulicy Włókienniczej 1 chcemy sprawdzić nowatorską metodę ocieplania. Zgłosiła się do nas firma, która robi ocieplenia nieruchomości, wykorzystując...korki od wina. Wprawdzie każdy, komu o tym mówimy, wyobraża sobie typowy korek przy korku na ścianie kamienicy, ale ta technologia wygląda inaczej. Materiał przypomina w swoim wyglądzie zaprawę wapienną. Ale to pozwala wykorzystać ją na przykład w budynkach, które objęte są ochroną konserwatorską, tłumaczy Sławomir Granatowski, dyrektor Departamentu Rewitalizacji i Sportu UMŁ.  

Naszym zdaniem, chodzi o granulat korkowy i tynk ciepłochronny. Zabytkowe kamienicy nie mogą być ocieplone tradycyjnie styropianem. Dlatego pomysł łódzkich urzędników wydaje się być bardzo trafiony.

Politechnika Łódzka planuje włączyć się w ten projekt opomiarowując budynek, sprawdzając jakość takiego rodzaju ocieplenia.

Do ocieplenia kamienicy przy Włókienniczej zgłosiła się firma z Włoch ze swoją technologią.

Zalety korka izolacyjnego

Jedną z głównych zalet korkowej izolacji jest jej minimalny wpływ na środowisko. Pozyskiwanie korka nie wymaga wycinki drzew, w niektórych fabrykach (np. portugalskiej firmy Amorim Isolamentos) do podgrzewania ziarna korkowego wykorzystuje się piece opalane odpadami produkcyjnymi.

Pozostałości płyt nadają się w 100% do recyklingu.

Wśród zalet wymienia się także stabilność wymiarową, brak toksycznych oparów w razie pożaru, odporność na temperaturę, szkodniki i wilgoć.

Korek praktycznie nie podlega procesowi starzenia, jest jednym z najbardziej trwałych materiałów organicznych.

Korek ma najniższy współczynnik przepuszczalności pary wodnej wśród tradycyjnych materiałów izolacyjnych.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej