Foksal 13/15. Film z wnętrz zabytkowych kamienic przy ul. Foksal 13/15

2020-05-08 13:26
Foksal 13/15
Autor: materiały prasowe Foksal 13/15 - fasada

Kamienice przy Foksal 13/15 w Warszawie odzyskały pierwotną formę. Rewitalizacja dwóch zabytkowych obiektów trwała trzy lata. W efekcie fasady kamienic odzyskały oryginalny wygląd z końca XIX wieku. W odnowionych budynkach powstało aż 55 luksusowych apartamentów. Dwa z nich sprzedano za rekordowe 17 milionów złotych. Zobacz jak teraz wyglądają luksusowe wnętrza w kamienicach przy Foksal 13/15.

Kamienice przy Foksal 13/15 to luksusowa inwestycja apartamentowa. Powstało w niej 55 luksusowych apartamentów o powierzchni od 47 do 260 m². Metr kwadratowy takiego lokum to cena od 25 tys. do 40 tys. zł. Za rewitalizację historycznych budynków odpowiedzialna była firma Ghelamco. Wykonawca zapewnia, że wszystkie prace odbywały się zgodnie z projektem znawczyni architektury historycznej, architekt Anny Rostkowskiej z pracowni Proart. Trzeba dodać, że zespół architektów był zaangażowany w renowację wielu prestiżowych i cennych dla polskiej kultury budynków, m.in. Belwederu i Pałacu Prezydenckiego.

– Foksal 13/15 to szczególny projekt w skali zarówno miasta, jak i naszej działalności. I właśnie w taki sposób go traktujemy, nie szczędząc starań, aby osiągnąć zamierzony efekt. W rewitalizację zaangażowaliśmy najlepszych specjalistów z kraju i zagranicy. Aby docenić wartość tych kamienic, trzeba kochać sztukę, historię i być koneserem piękna. Foksal 13/15 to muzyka klasyczna w świecie architektury – powiedział Jeroen van der Toolen, dyrektor zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

Kamienice przy Foksal 14/15 - historia

Przypomnijmy, że kamienice zbudowane zostały u schyłku XIX wieku, zgodnie z projektem architekta Artura Spitzbartha. We wnętrzach budynków przetrwało wiele autentycznych detali. Po renowacji kamienic na klatkach schodowych można podziwiać rzeźbione supraporty i portale, posadzki z białego marmuru i ręcznie kute balustrady. W pałacowych wnętrzach apartamentów ściany i sufity zdobi prawie sto wzorów sztukaterii, a podłogi wykończone są drewnianymi parkietami. Projekt wnętrz, na zlecenie inwestora, stworzył holenderski architekt Eric Kuster, związany z marką Metropolitan Luxury.

Foksal 13/15
Autor: materiały prasowe Foksal 13/15 - widok w kierunku zachodnim

Nowe elewacje kamienic przy Foksal 13/15

Fasada oficyny Foksal 13 od strony południowej oraz fragment ściany zachodniej utrzymane zostały w dawnej, historycznej stylistyce. Parter zdobią boniowania, wokół okien pojawiły się delikatne opaski, a na balkonach ozdobne balustrady i wsporniki. Bogate dekoracje fasady zostały wykonane przez profesjonalnego rzeźbiarza w glinie, a dopiero w następnej kolejności odlane w gipsie. Postaci umięśnionych atlantów podtrzymujących balkon nad wejściem do „trzynastki” czy orły wieńczące boczne pseudoryzality również powstały w pracowni rzeźbiarskiej. W prace renowacyjne fasady zaangażowano też wielu innych artystów, m.in. kowali rzemieślników, którzy wykorzystując tradycyjne techniki zrekonstruowali pełne finezyjnych kształtów balustrady balkonowe i bramę. Dla wszystkich było to ogromne wyzwanie, ponieważ fasada została zrekonstruowana na podstawie jedynego odnalezionego zdjęcia. 

Tymczasem od wewnętrznej strony miejskiego kwartału, w miejscu ślepych ścian szczytowych, kamienice mają zupełnie nowe elewacje. Dopełniają one historyczną architekturę mimo, że są bardzo współczesne. Wykończone zostały szlachetnym kamieniem i marmoglassie (kompozyt). Fasada jest bardzo elegancka. Projekt elewacji powstał w pracowni Sud Architectes.

Kamienice Warszawa Foksal 13/15
Autor: Ghelamco Projekt elewacji Foksal 15 powstał w pracowni Sud Architectes

Strefa SPA w kamienicach przy Foksal 13/15

W inwestycji Foksal 13/15 powstała m.in. strefa SPA z sauną i jacuzzi, sala fitness i przestronne tarasy z widokiem na centrum Warszawy. Niespotykanym dotąd rozwiązaniem są pokoje gościnne, w których lokatorzy będą mogli przenocować swoich bliskich lub partnerów biznesowych. Pod kamienicami powstał garaż z nowoczesnymi platformami parkingowymi, które mieszczą ponad 60 aut. Dopełnieniem eleganckiego charakteru inwestycji są usługi concierge świadczone przez światowego lidera w tej dziedzinie – firmę Quintessentially.

Rekordowa kwota za dwa apartamenty przy Foksal 13/15

Przypomnijmy, że w kamienicy przy Foksal 13/15 prywatny inwestor zakupił dwa apartamenty. Anonimowy klient zapłacił ponad 17 mln zł za 470 m². To nie pierwsza tak duża sprzedaż w tej inwestycji – wcześniej inny nabywca kupił cztery apartamenty za kwotę 11,5 mln zł. Szczegóły obu transakcji objęte są tajemnicą. Standardowo za metr kwadratowy luksusu trzeba zapłacić od 25 tys. do 40 tys. zł. 

Kamienice Warszawa Foksal 13/15
Autor: Ghelamco Kamienice Foksal 13/15 - widok z tarasu
Czytaj więcej