Ceny mieszkań Szczecin – rynek pierwotny, listopad 2023. Poznaj aktualne ceny mieszkań deweloperskich w Szczecinie

2023-11-03 9:32
Ceny mieszkań Szczecin – rynek pierwotny
Autor: Maciej Landsberg Kiedy mowa o cenach mieszkań, Szczecin znajduje się w gronie najdroższych miast kraju.

Pod względem cen mieszkań Szczecin jest w cenowej czołówce kraju. Jest to szczególnie widoczne w przypadku rynku pierwotnego, a co więcej, koszt zakupu M stale rośnie. Sprawdź bieżące ceny nieruchomości w Szczecinie oraz innych miastach regionu.

Spis treści

 1. Ceny mieszkań Szczecin – rynek pierwotny. Jak zmieniła się sytuacja cenowa?
 2. Ceny mieszkań w Szczecinie według Narodowego Banku Polskiego
 3. Ceny nowych mieszkań w Szczecinie według PKO BP
 4. Ceny mieszkań deweloperskich w Szczecinie według Otodom Analytics
 5. Ceny mieszkań Szczecin, rynek pierwotny – przegląd Muratora
 6. Ceny mieszkań deweloperskich w województwie zachodniopomorskim

Ceny mieszkań Szczecin – rynek pierwotny. Jak zmieniła się sytuacja cenowa?

Dla planujących zakup mieszkania Szczecin nie ma dobrych wieści – spotkamy tu jedne z najwyższych średnich cen w kraju. Przeciętny koszt zakupu mieszkania od dewelopera w Szczecinie wynosi obecnie ok. 10–12 tys. zł/m². To poziom cen porównywalny z Wrocławiem i Krakowem. Jak podają eksperci NBP, w stosunku do poprzedniego kwartału średnie ceny transakcyjne w Szczecinie obniżyły się o 228 zł/m2.

W ocenie ekspertów kolejne kwartały roku przyniosą podwyżki cen. Warto jednak zwrócić uwagę na znaczną rozbieżność między cenami ofertowymi a transakcyjnymi, o czym poniżej.

Ceny mieszkań w Szczecinie według Narodowego Banku Polskiego

Raporty cenowe NBP ukazują się co kwartał, zaś najnowszy pochodzi z I kwartału 2023 r. Według ekspertów NBP średnia cena nowego mieszkania w Szczecinie wynosi aktualnie:

 • cena ofertowa – 11 959 zł/m²,
 • cena transakcyjna – 10 748 zł/m².

Jak widać, podczas ceny ofertowe w Szczecinie dynamicznie rosną, ceny transakcyjne pozostają względnie stabilne, a nawet lekko spadają. Dla porównania w I kwartale 2023 r. średnia cena ofertowa nieruchomości wynosiła 11 153 zł/m², a cena transakcyjna – 11 173 zł/m².

Ceny nowych mieszkań w Szczecinie według PKO BP

Aktualizacja danych cenowych banku PKO BP następuje co trzy miesiące, zaś ostatnie dane na temat rynku pierwotnego w Szczecinie podano w I kwartale 2023 r. Jak informuje PKO BP, za mieszkania deweloperskie na terenie Szczecina klienci płacili wówczas średnio 9601 zł/m² (cena transakcyjna).

Wstępne dane za II kwartał pokazują wzrost cen w największych miastach kraju.

– Według wstępnych szacunków opartych na danych PKO Banku Polskiego średnia cena transakcyjna m kw. mieszkania na rynku pierwotnym w 6 największych miastach w 2q23 wzrosła o 5,1% q/q i 5,9% r/r wobec wzrostu o 5,0% r/r w 1q23 – informuje bank PKO BP.

Ceny mieszkań deweloperskich w Szczecinie według Otodom Analytics

Każdego miesiąca eksperci Otodom Analytics analizują ceny w ofertach sprzedaży i na tej podstawie publikują zestawienia cenowe. W przypadku rynku pierwotnego najświeższymi danymi dysponujemy za sierpień 2023 r. Jak się okazuje, koszt zakupu nowego mieszkania w Szczecinie wynosi około 11 764 zł/m² (cena ofertowa).

Jeśli chodzi o poszczególne metraże, to w Szczecinie średnie ceny kształtują się następująco:

 • mieszkanie do 40 m² – 11 330 zł/m²,
 • mieszkanie 40–59 m² – 12 084 zł/m²,
 • mieszkanie 60–89 m² – 11 723 zł/m²,
 • mieszkanie powyżej 90 m² – 11 125 zł/m².
Ważne

Szczecin znalazł się w czołówce cenowej polskich miast. Jak podaje Otodom Analytics, jest to dziś 6. najdroższe miasto w naszym kraju.

Zobacz też: Zobacz pierwszą w Polsce stację tankowania wodoru

Ceny mieszkań Szczecin, rynek pierwotny – przegląd Muratora

Sytuacja na rynku pierwotnym w Szczecinie stawia dziś kupujących w trudnej sytuacji. Tempo wzrostu cen ofertowych nieruchomości jest tu dość szybkie, a szansa na wynegocjowanie u dewelopera obniżki nie jest zbyt duża, co dobrze pokazuje zestawienie cen ofertowych i transakcyjnych. Warto mimo wszystko próbować i polować na promocje.

Jednym z czynników najsilniej wpływających na koszt zakupu M w Szczecinie jest adres, czyli lokalizacja. Rzut oka na oferty w popularnych serwisach ujawnia m.in. ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości takich jak:

 • mieszkanie dwupokojowe (Śródmieście) za 804,5 tys. zł (49 m²),
 • mieszkanie z trzema pokojami (Zachód) za 445 tys. zł (46 m²),
 • mieszkanie dwupokojowe (Północ) za 402 tys. zł (46 m²),
 • mieszkanie czteropokojowe (Prawobrzeże) za 480 tys. zł (53 m²),
 • mieszkanie z trzema pokojami (Gumieńce) za 528 tys. zł (54 m²).

Warto pamiętać, że program Pierwsze Mieszkanie 2023 może ułatwić zakup mieszkania deweloperskiego w Szczecinie dzięki Bezpiecznemu Kredytowi 2 procent.

– Program uruchomiony od 1 lipca 2023, jest przewidziany na 10 lat. W 2023 rząd nie przewiduje limitów dotyczących liczby osób, mogących skorzystać z programu; limity pojawią się w 2024, jest to związane z ustawą budżetową – podaje bank PKO BP w swoim raporcie.

Ceny mieszkań deweloperskich w województwie zachodniopomorskim

Szukając taniego mieszkania w województwie zachodniopomorskim, kupujący ma większe szanse, jeśli rozważa także lokalizacje inne niż sam Szczecin. Różnice w cenach między poszczególnymi miastami potrafią być znaczne, co dobrze obrazuje przegląd wybranych ofert sprzedaży mieszkań 40–65 m²:

 • Kołobrzeg – 498 tys. zł za lokum dwupokojowe (45 m²),
 • Koszalin – 361 tys. zł za mieszkanie trzypokojowe (41,5 m²),
 • Police – 348 tys. zł za lokal dwupokojowy (45 m²),
 • Stargard – 380 tys. zł za mieszkanie trzypokojowe z balkonem (52 m²),
 • Świnoujście – 526 tys. zł za lokal dwupokojowy z balkonem (46 m²).

Zarówno w Szczecinie, jak i w innych miastach warto porównywać ze sobą oferty różnych deweloperów – pozwoli to wyłapać nie tylko różnice w cenie, ale także pojawiające się od czasu do czasu promocje.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej