ZOO Wrocław - bilety, godziny otwarcia, cennik, mapa. Dlaczego warto odwiedzić Afrykarium w ZOO Wrocław?

2023-05-08 16:12
ZOO Wrocław - bilety, godziny otwarcia, cennik, mapa. Dlaczego warto odwiedzić Afrykarium w ZOO Wrocław?
Autor: ZOO Wrocław ZOO Wrocław to 33 ha powierzchni na której dom mają ponad 12 000 zwierząt z 1100 gatunków

ZOO Wrocław to nie tylko wybiegi ze zwierzętami, ale też Afrykarium, czyli pierwsze w Polsce oceanarium i jedna z największych atrakcji turystycznych w kraju. Oprócz typowego zwiedzania ZOO w kompleksie można też zobaczyć Afrykarium od tzw. "kuchni”, czyli zwiedzić jego zaplecze, poznać innowacyjne technologie odpowiedzialne za działanie oceanarium, a także uczestniczyć w pokazowym karmieniu płaszczek i rekinów. ZOO Wrocław trzeba odwiedzić!

Spis treści

 1. O ZOO Wrocław
 2. Film z wnętrza Afrykarium w ZOO we Wrocławiu
 3. ZOO Wrocław - unikatowe technologie Afrykarium
 4. ZOO Wrocław bilety - cennik maj 2023
 5. ZOO Wrocław i Afrykarium - godziny otwarcia maj 2023
 6. Mapa mobilna ZOO Wrocław
 7. ZOO Wrocław - Afrykarium - parking i dojazd

O ZOO Wrocław

ZOO Wrocław to najstarsze ZOO w Polsce i jedna z największych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Na zwiedzanie kompleksu trzeba poświęcić min. 4 godziny. Każdego dnia pod wrocławskim ZOO stoją kolejki turystów lub autokary przywożące wycieczki szkolne. Ta popularność jest uzasadniona. Zwierzaki oraz Afrykarium u niejednego wzbudzają zachwyt.

Afrykarium we wrocławskim ZOO otwarto 26 października 2014 roku. To pierwsze w Polsce oceanarium oraz jedyne na świecie, które poświęcone jest faunie i florze jednego kontynentu. Chodzi oczywiście o Afrykę, w tym Morze Czerwone, Afrykę Wschodnią, Kanał Mozambicki, Wybrzeże Szkieletów, Dżunglę nad rzeką Kongo. W kompleksie Afrykarium znajduje się także: sala konferencyjna na 160 osób, edukacyjna na około 30 osób, biznesowa VIP na około 30 osób, restauracja typu bistro.

Afrykarium w liczbach:

 • Powierzchnia działki pod Afrykarium to prawie 1,9 ha; powierzchnia całego ZOO Wrocław - 33 ha;
 • Kubatura obiektu ponad 184 000 m³
 • Długość budynku - 160 m
 • Szerokość budynku - 54 m
 • Elewację pokryto 6 000 m² materiału hi-tech DuPont™ Corian®, oprócz tego wykorzystano systemy firmy ALUPROF: MB-45; MB-60; MB-70HI; MB-78EI; MB-SR50N EFEKT; MB-SR50N HI
 • Objętość wody w zbiornikach - 13 600 m³ + 5 000 m³ w instalacjach odpowiadających za filtrację
 • Objętość poszczególnych akwenów:
 • basen Morza Czerwonego około 900 m³
 • basen rekinów - 3 100 m³
 • basen hipopotamów - około 715 m³
 • baseny manatów - około 1250 m³
 • basen krokodyli - 260 m³
 • basen kotików - 3 600 m³
 • basen pingwinów - 2460 m³

Film z wnętrza Afrykarium w ZOO we Wrocławiu

ZOO Wrocław - unikatowe technologie Afrykarium

Już plac budowy był nietypowy. To środek pełnego zwierząt ogrodu zoologicznego, który przez cały czas trwania prac musiał być dostępny dla zwiedzających. Przepustowość komunikacyjna była bardzo mała. Co więcej, po odbudowie powojennych zniszczeń, przez lata powstawała tam różnego rodzaju podziemna infrastruktura techniczna nie zawsze udokumentowana w formie map geodezyjnych.

Generalny wykonawca, firma P.B. Inter-System, prace musiała więc rozpocząć od ich inwentaryzacji. Również sam grunt, na którym prowadzono prace, czyli starorzecze Odry, okazał się problematyczny. Odwodnienie wykopu wymagało zaprojektowania specjalnego układu pompowego pozwalającego pracować szybciej niż przewidywały początkowe, czarne prognozy mówiące, że wodę trzeba pompować w tempie nurtu przepływającej obok Odry. Z placu budowy wywieziono ok. 130 tysięcy m³ ziemi, z czego 100 tysięcy m³ piachu i tłucznia do wykonania podbudów trzeba było przywieźć z powrotem.

Czytaj też:

Budowa Afrykarium niemal na każdym jej etapie była wyzwaniem. Zaczynając od fundamentów, przez instalacje, baseny, sztuczne skały, po elewację czy dach. Ilość instalacji, która miała zmieścić się w budynku, a właściwie pod nim, była ogromna. Montaż instalacji wymagał licznych konsultacji z jej projektantem i bieżącego doszczegółowienia. Efekt jest taki, że instalacje w części podziemnej dzielą jedynie wąskie ścieżki. Rzadko kiedy spotyka się takie nagromadzenie urządzeń instalacyjnych.

Kolejny, kluczowy dla powodzenia prac element był montaż izolacji przeciwwodnych. Zdecydowano się na połączenie dwóch metod izolacyjnych tzw. białej wanny, czyli elementów wykonanych z betonu nieprzepuszczającego wody oraz czarnej wanny, czyli bitumicznych izolacji grubowarstwowych.

Po „wyjściu z ziemi” i zasypaniu instalacji zewnętrznych interesującym etapem realizacji było tworzenie konstrukcji żelbetowych. Główne filary nośne budynku są stalowymi słupami obudowanymi zbrojeniami i zabetonowanymi. Zużyto 36 tysięcy m³ betonu i 4800 ton stali.

Wielkim wyzwaniem był również montaż szyb i tunelu akrylowego, które tworzą przezierne „ściany” basenów w Oceanarium. Przypłynęły do nas z Japonii. Szyby i tunele akrylowe w tak dużych rozmiarach to rzadkość.

ZOO Wrocław bilety - cennik maj 2023

 • bilet normalny - 70 zł
 • bilet ulgowy - 60 zł (dzieci i uczniowie od 3. do 21 roku życia, emeryci, renciści, osoby niepełnosprawne, posiadacze Wrocławskiej Karty Seniora)
 • bilet studencki - 65 zł (do 26. roku życia)
 • bilet rodzinny - 230 zł (2 dorosłych i maks. 3 dzieci)
 • bilet grupowy normalny (min. 15 osób) - 60 zł/os.
 • bilet grupowy ulgowy (min. 10 osób) - 50 zł/os.
 • imienne karty roczne - 120 zł (normalna), 80 zł (ulgowa)
 • rodzinny ZOO + Hydropolis - 199 zł (2 dorosłych, maks.3 dzieci)
 • wstęp bezpłatny - dzieci do lat 3 i seniorzy po 75 roku życia

ZOO Wrocław i Afrykarium - godziny otwarcia maj 2023

ZOO Wrocław czynne jest we wszystkie dni tygodnia, także we wszystkie święta bez wyjątków.

 • od poniedziałku do czwartku - 9.00-17.00
 • piątek, sobota, niedziele i święta - 9.00-18.00

Mapa mobilna ZOO Wrocław

Aplikacja ZOO Wrocław Mapa to narzędzie pozwalające odnaleźć 50 najpopularniejszych gatunków zwierząt mieszkających we wrocławskim ZOO. Umożliwia również skorzystanie z gotowej trasy zwiedzania. Pracownicy działu edukacji przygotowali takich tras 4 – od krótkiej, dwugodzinnej „zimowej”, po trasę dla wytrwałych miłośników ZOO, na cały dzień.

ZOO Wrocław Mapa pomoże także znaleźć najbliższe wyjście, toaletę czy restaurację, co znacznie ułatwi poruszanie się po terenie ogrodu – zwłaszcza rodzicom z dziećmi.

Aplikację mobilną można pobrać bezpłatnie.

ZOO Wrocław - Afrykarium - parking i dojazd

W bezpośrednim sąsiedztwie ZOO Wrocław znajduje się całodobowy, płatny parking podziemny na ponad 800 miejsc, w tym 20 miejsc dla autokarów. Z parkingu do ZOO dojść można kładką nad ul. Wróblewskiego. Parking znajduje się przy Hali Stulecia (wjazd od ul. Kopernika).

Zoo Wrocław zlokalizowane jest na tzw. Wielkiej Wyspie przy ulicy Zygmunta Wróblewskiego, w dzielnicy Śródmieście i jest częścią osiedla Dąbie.

Dojazd komunikacją miejską:

 • Tramwaje nr 1, 2, 4, 10 i 16 do przystanku Hala Stulecia lub ZOO,
 • Autobusy nr 145 i 146 do przystanku Hala Stulecia.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czytaj więcej