Zepter Business Centre
Zepter Business Centre to nowoczesny biurowiec klasy A o powierzchni 20 000 m2. Wykonawcą obiektu był Mitex SA przy współpracy ponad stu firm podwykonawczych. Realizację inwestycji rozpoczęto w czerwcu 1999 roku, zakończono w październiku 2001, a 6 grudnia nastąpiło uroczyste otwarcie gmachu.
Gmach Zepter Business Centre składa się z dwóch części, połączonych w jedną bryłę, główna część biurowca nawiązuje do logo firmy i ma kształt litery Z.
Konstrukcja budynku składa się głównie z betonu i stali. Ze względu na skośną ścianę, która ciągnie się wzdłuż czterech pięter, potrzebny był niekonwencjonalny projekt na wykonanie konstrukcji od 3 do 7 piętra.
W budynku, stworzono konstrukcje podobną w swej technice do budowy mostu, zainstalowano skomplikowany system lin i wsporników, które pozwalają na "zawieszenie" pięter w powietrzu. Poziom 6 piętra został dodatkowo wzmocniony strunobetonem odpornym na przeciążenia. Fasada budynku została wykonana ze szkła w kolorze błękitnym, zaś logo firmy, które jest częścią konstrukcji budynku, wykuto w granatowo-srebrnym granicie.
Projekt budowli powstał w pracowni firmy ZINOSCO na Cyprze, przy współpracy polskich architektów z firmy GADER. Autorami projektu są architekci Zbigniew Garbowski i Zoran Simić.
Zepter Business Centre będzie centralą dla Zepter International na region Europy Środkowo-Wschodniej. Firma Zepter nie zajmie całego obiektu. Powierzchnia 12.000 m2, dostępna będzie dla najemców. Parter został przeznaczony na lokale handlowe i usługowe, pierwsze piętro na fitness club, a pozostałe kondygnacje na biura. Dla wszystkich najemców na szóstym piętrze budynku przygotowano salę konferencyjną na 100 osób, a na piętrze siódmym powierzchnię bankietową.
Lokalizacja
Obiekt wybudowano w strefie obiektów biurowych, 8 km od centrum miasta na ogrodzonej parceli o powierzchni około 8.000 m2.
Koncepcja obiektu
Obiekt pełni funkcję centrum biurowego. Biorąc pod uwagę jakość wbudowanych materiałów, specyficzne rozwiązania architektoniczne i konstrukcyjne można go zaliczyć do wyższej klasy obiektów tego typu. Wysokość budynku wynosi 36 m licząc od płyty parteru do powierzchni dachu. Ma siedem kondygnacji użytkowych i powierzchnię sutereny zaprojektowaną jako piętro techniczne: pomieszczenia techniczne, magazyn, archiwum, garaż.
W części sutereny wysokość piętra wynosi 4 m, na parterze 5 m oraz na pozostałych piętrach 4 m.
Komunikacja pionowa: windy, klatki schodowe i piony instalacyjne, umieszczona jest w trzech częściach budynku.
Pionową komunikację w obiekcie zapewniają 4 windy panoramiczne, 3 windy zwykłe, jedna wachlarzowa klatka schodowa, jedna łamana klatka schodowa i 3 klatki przeciwpożarowe.
Konstrukcja
Konstrukcja obiektu to połączenie stali i żelbetu. Budynek wybudowano jako niepodzielną przestrzeń z dylatacją w osi 4-4'. Fundamenty obiektu oparto na słupach żelbetowych i częściowo na płycie zbrojonej o grubości 120 cm. Charakterystyczna dla tego budynku jest jego część skośna długości 17 m, której montaż wykonano w technologii strunobetonu. Takie rozwiązanie jest stosowane niezwykle rzadko przy obiektach tego typu.
Zewnętrzne i wewnętrzne wykończenie budynku
Fasadę wykonano ze szkła hartowanego, profili aluminiowych oraz kamienia naturalnego, granitu.
Przestrzeń od I do IV piętra wykonano w systemie "open space", która pozwala na swobodną aranżację powierzchni.
W pomieszczeniach biurowych od V do VII piętra zastosowano system lekkich ścian działowych typ Estel posiadający możliwość szybkiego montażu i demontażu.
Ściany holi i korytarzy to ściany murowane ze szkłem piaskowanym. Drzwi o wysokości 2,4 m wykonano ze stali malowanej metodą proszkową i szkła.
Sufity podwieszane wykonano w kombinacji kartongipsu i sufitów mineralnych typ Armstrong. Posadzki wszystkich korytarzy i ramp wykonano z kamienia naturalnego (połączenie granitu z trawertynem). W pomieszczeniach biurowych zastosowano podłogę dystansową wysokości 10 cm, w której umieszczone są instalacje teletechniczne i elektryczne. Podłoga jest pokryta wykładziną typu heuga i parkietem w pomieszczeniach apartamentu i gabinetu.
W pomieszczeniach sanitarnych i technicznych wyłożono płytki ceramiczne klasy I (typ Marazzi), a w przedsionkach granit. Oświetlenie obiektu zapewniają sufitowe, ścienne i stojące lampy typu Targetti. Wszystkie metalowe elementy ozdobne, barierki i balustrady wykonano ze stali nierdzewnej (inoxu) łączonego drewnem i szkłem.
Kopuła znajdująca się w centralnej części obiektu, wykonana została ze stali pokrytej farbą ochronną i szkła bezpiecznego.
Wolną przestrzeń wokół budynku wzbogacono specjalnie dobraną zielenią, zaś w części holu głównego na parterze wykonano ogród z roślinnością naturalną. Wysokość niektórych roślin dochodzi do 5 m.
Parking i ogrodzenie
Ogrodzenie wokół obiektu wykonano w połączeniu betonu, stali malowanej i stali nierdzewnej. Główna brama wjazdowa wykonana została ze stali nierdzewnej. Brama zamyka się przy pomocy sensorów. Oświetlenie terenu zewnętrznego zapewniają oprawy typ Artemide zamontowane na wewnętrznych ulicach na dwóch poziomach - dla pieszych i dla samochodów. Użytkownikom obiektu zapewniono 308 miejsc parkingowych:
w garażu podziemnym (11 miejsc), na placu przed obiektem (147 miejsc) i na sąsiedniej nieruchomości dalszych 150 miejsc.
Realizacja obiektu trwała od czerwca 1999 roku do października 2001. W budowie uczestniczyło 105 firm wykonawczych i 1050 pracowników. Do konstrukcji obiektu o kubaturze 93.650 m3 powierzchni zabudowy 3.544 m2 i powierzchni całkowitej 19500 m2
Zużyto:
- 12.500 m3 betonu
- 1285 ton zbrojenia betonu
- 1507 ton stali w konstrukcji stalowej
- 7600 m2 powierzchni elewacji szklanej ze świetlikami
- 2625 m2 powierzchni elewacji kamiennej
- 3500 m2 powierzchni tarasów
- 6250 m2 powierzchni posadzek kamiennych
- 8580 m2 powierzchni posadzek z wykładzin dywanowych
- 550 000 szt. cegieł
- 100 ton stali nierdzewnej
- 8050 szt. opraw oświetleniowych
- 175 km przewodów silnoprądowych oraz 100 km przewodów słaboprądowych.