Zepter Business Centre

2007-05-25 18:16

Zepter Business Centre to nowoczesny biurowiec klasy A o powierzchni 20 000 m2. Wykonawcą obiektu był Mitex SA przy współpracy ponad stu firm podwykonawczych. Realizację inwestycji rozpoczęto w czerwcu 1999 roku, zakończono w październiku 2001, a 6 grudnia nastąpiło uroczyste otwarcie gmachu.

Gmach Zepter Business Centre składa się z dwóch części, połączonych w jedną bryłę, główna część biurowca nawiązuje do logo firmy i ma kształt litery Z.
Konstrukcja budynku składa się głównie z betonu i stali. Ze względu na skośną ścianę, która ciągnie się wzdłuż czterech pięter, potrzebny był niekonwencjonalny projekt na wykonanie konstrukcji od 3 do 7 piętra.

W budynku, stworzono konstrukcje podobną w swej technice do budowy mostu, zainstalowano skomplikowany system lin i wsporników, które pozwalają na "zawieszenie" pięter w powietrzu. Poziom 6 piętra został dodatkowo wzmocniony strunobetonem odpornym na przeciążenia. Fasada budynku została wykonana ze szkła w kolorze błękitnym, zaś logo firmy, które jest częścią konstrukcji budynku, wykuto w granatowo-srebrnym granicie.
Projekt budowli powstał w pracowni firmy ZINOSCO na Cyprze, przy współpracy polskich architektów z firmy GADER. Autorami projektu są architekci Zbigniew Garbowski i Zoran Simić.

Zepter Business Centre będzie centralą dla Zepter International na region Europy Środkowo-Wschodniej. Firma Zepter nie zajmie całego obiektu. Powierzchnia 12.000 m2, dostępna będzie dla najemców. Parter został przeznaczony na lokale handlowe i usługowe, pierwsze piętro na fitness club, a pozostałe kondygnacje na biura. Dla wszystkich najemców na szóstym piętrze budynku przygotowano salę konferencyjną na 100 osób, a na piętrze siódmym powierzchnię bankietową.

Lokalizacja

 
Obiekt wybudowano w strefie obiektów biurowych, 8 km od centrum miasta na ogrodzonej parceli o powierzchni około 8.000 m2.

Koncepcja obiektu


Obiekt pełni funkcję centrum biurowego. Biorąc pod uwagę jakość wbudowanych materiałów, specyficzne rozwiązania architektoniczne i konstrukcyjne można go zaliczyć do wyższej klasy obiektów tego typu. Wysokość budynku wynosi 36 m licząc od płyty parteru do powierzchni dachu. Ma siedem kondygnacji użytkowych i powierzchnię sutereny zaprojektowaną jako piętro techniczne: pomieszczenia techniczne, magazyn, archiwum, garaż.
W części sutereny wysokość piętra wynosi 4 m, na parterze 5 m oraz na pozostałych piętrach 4 m.
Komunikacja pionowa: windy, klatki schodowe i piony instalacyjne, umieszczona jest w trzech częściach budynku.
Pionową komunikację w obiekcie zapewniają 4 windy panoramiczne, 3 windy zwykłe, jedna wachlarzowa klatka schodowa, jedna łamana klatka schodowa i 3 klatki przeciwpożarowe.

Konstrukcja


Konstrukcja obiektu to połączenie stali i żelbetu. Budynek wybudowano jako niepodzielną przestrzeń z dylatacją w osi 4-4'. Fundamenty obiektu oparto na słupach żelbetowych i częściowo na płycie zbrojonej o grubości 120 cm. Charakterystyczna dla tego budynku jest jego część skośna długości 17 m, której montaż wykonano w technologii strunobetonu. Takie rozwiązanie jest stosowane niezwykle rzadko przy obiektach tego typu.

Zewnętrzne i wewnętrzne wykończenie budynku


Fasadę wykonano ze szkła hartowanego, profili aluminiowych oraz kamienia naturalnego, granitu.
Przestrzeń od I do IV piętra wykonano w systemie "open space", która pozwala na swobodną aranżację powierzchni.
W pomieszczeniach biurowych od V do VII piętra zastosowano system lekkich ścian działowych typ Estel posiadający możliwość szybkiego montażu i demontażu.
Ściany holi i korytarzy to ściany murowane ze szkłem piaskowanym. Drzwi o wysokości 2,4 m wykonano ze stali malowanej metodą proszkową i szkła.
Sufity podwieszane wykonano w kombinacji kartongipsu i sufitów mineralnych typ Armstrong. Posadzki wszystkich korytarzy i ramp wykonano z kamienia naturalnego (połączenie granitu z trawertynem). W pomieszczeniach biurowych zastosowano podłogę dystansową wysokości 10 cm, w której umieszczone są instalacje teletechniczne i elektryczne. Podłoga jest pokryta wykładziną typu heuga i parkietem w pomieszczeniach apartamentu i gabinetu.
W pomieszczeniach sanitarnych i technicznych wyłożono płytki ceramiczne klasy I (typ Marazzi), a w przedsionkach granit. Oświetlenie obiektu zapewniają sufitowe, ścienne i stojące lampy typu Targetti. Wszystkie metalowe elementy ozdobne, barierki i balustrady wykonano ze stali nierdzewnej (inoxu) łączonego drewnem i szkłem.
Kopuła znajdująca się w centralnej części obiektu, wykonana została ze stali pokrytej farbą ochronną i szkła bezpiecznego.
Wolną przestrzeń wokół budynku wzbogacono specjalnie dobraną zielenią, zaś w części holu głównego na parterze wykonano ogród z roślinnością naturalną. Wysokość niektórych roślin dochodzi do 5 m.

Parking i ogrodzenie


Ogrodzenie wokół obiektu wykonano w połączeniu betonu, stali malowanej i stali nierdzewnej. Główna brama wjazdowa wykonana została ze stali nierdzewnej. Brama zamyka się przy pomocy sensorów. Oświetlenie terenu zewnętrznego zapewniają oprawy typ Artemide zamontowane na wewnętrznych ulicach na dwóch poziomach - dla pieszych i dla samochodów. Użytkownikom obiektu zapewniono 308 miejsc parkingowych:
w garażu podziemnym (11 miejsc), na placu przed obiektem (147 miejsc) i na sąsiedniej nieruchomości dalszych 150 miejsc.

Realizacja obiektu trwała od czerwca 1999 roku do października 2001. W budowie uczestniczyło 105 firm wykonawczych i 1050 pracowników. Do konstrukcji obiektu o kubaturze 93.650 m3 powierzchni zabudowy 3.544 m2 i powierzchni całkowitej 19500 m

Zużyto:

 • 12.500 m3 betonu
 • 1285 ton zbrojenia betonu
 • 1507 ton stali w konstrukcji stalowej
 • 7600 m2 powierzchni elewacji szklanej ze świetlikami
 • 2625 m2 powierzchni elewacji kamiennej
 • 3500 m2 powierzchni tarasów
 • 6250 m2 powierzchni posadzek kamiennych
 • 8580 m2 powierzchni posadzek z wykładzin dywanowych
 • 550 000 szt. cegieł
 • 100 ton stali nierdzewnej
 • 8050 szt. opraw oświetleniowych
 • 175 km przewodów silnoprądowych oraz 100 km przewodów słaboprądowych.

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej