Zamek w Mirowie - poznaj historię średniowiecznego zamku ze szlaku Orlich Gniazd

2024-02-07 14:55

W Mirowie (woj. śląskie), godzinę drogi od Katowic, na malowniczym wzniesieniu stoi jedna z najstarszych twierdz w okolicy - zamek powstał w połowie XIV wieku, w czasach, gdy na tronie zasiadał Kazimierz Wielki. Jaka jest historia zamku? Czy można go zwiedzić? Poniżej znajdziecie zdjęcia i najważniejsze informacje o budowli.

Spis treści

  1. Historia zamku w Mirowie
  2. Zwiedzanie zamku w Mirowie w 2024 roku - czy jest możliwe?
  3. Zdjęcia zamku w Mirowie
  4. Opinie o zamku w Mirowie - czy warto go odwiedzić?
  5. Kto jest właścicielem zamku w Mirowie?

Historia zamku w Mirowie

Pierwsze wzmianki o tym miejscu dotyczą budowli drewnianej. W połowie XIV wieku, w czasach panowania Kazimierza Wielkiego, zastąpiono ją murowaną warownią, która przez następne wieki wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk, a jej wygląd wciąż ulegał zmianie. Ten aspekt historii zamku nie zakończył się do dziś.

Zobacz także: Zamek w Muszynie podniósł się z ruin po ponad trzech stuleciach. Niezwykła przemiana zamku na górze Baszta w Małopolsce

Lisowie i Myszkowscy ulepszali budowlę. Była stale podwyższana i rozbudowywana, a jej wieża pięła się w górę. Za czasów arcyksięcia i pretendenta do polskiego tronu Maksymiliana Habsburga, który zamek zdobył w 1587 roku, obiekt podupadł na "zdrowiu". Procesu nie udało się później zatrzymać ani Korycińskim, ani Męcińskim. Gwoździem do trumny był potop szwedzki. 

Murator Remontuje: Jak samodzielnie zamontować listwy przypodłogowe?
Materiał sponsorowany

Od końca XVIII wieku zamek stał już opuszczony, popadając w coraz większą ruinę, co dodatkowo przyspieszyła okoliczna ludność - średniowieczne mury posłużyły w tamtym czasie jako budulec dla wielu domów.

Zamku w Mirowie nie upaństwowiono w czasach PRL-u, a jego stan coraz bardziej się pogarszał. Dziś ma prywatnych właścicieli i przechodzi rekonstrukcję. Ok. 1,5 kilometra od Mirowa znajduje się drugi zrekonstruowany zamek - Bobolice.

Zwiedzanie zamku w Mirowie w 2024 roku - czy jest możliwe?

O ile kiedyś obiekt był ogólnodostępny, ze względu na prowadzone prace remontowe i rekonstrukcyjne, zamek w Mirowie jest obecnie ogrodzony i nie da się go zwiedzić. Po ukończeniu odbudowy teren ma zostać udostępniony zwiedzającym - wewnątrz przewidziano muzeum. Na chwilę obecną można go oglądać wyłącznie z zewnątrz.

Zdjęcia zamku w Mirowie

Opinie o zamku w Mirowie - czy warto go odwiedzić?

Zamek w Mirowie jest wysoko ocenianą atrakcją turystyczną - w opiniach Google średnia ocen wynosi 4,4/5 przy ponad 10 tysiącach głosów. Odwiedzający doceniają malowniczą scenerię oraz bliską odległość do zamku w Bobolicach, do którego można przejść wygodną trasą. Trwające prace remontowe nie wpływają na obniżenie oceny, jako że zamek wciąż można oglądać z odległości.

Kto jest właścicielem zamku w Mirowie?

Właścicielem zamku w Mirowie oraz sąsiadującego z nim zamku w Bobolicach jest były senator, przedsiębiorca Jarosław Lasecki.

Zobacz także: Zamek Melsztyn - historia, rekonstrukcja i zwiedzanie. Po ponad 250 latach małopolski zamek odzyskał wieżę

Źródło: Szlak Orlich Gniazd

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej