Zamek Joannitów w Łagowie. Poznaj historię lubuskiego zamku uwielbianego przez młode pary

2024-01-16 8:16

130 km od Poznania, we wsi Łagów, pomiędzy dwoma jeziorami stoi przepiękny zamek z dziedzińcem porośniętym winobluszczem. Jaka jest historia Zamku Joannitów w Łagowie, w którym Polacy uwielbiają organizować wesela? Czy da się go zwiedzić i ile to kosztuje? Co oferuje hotel-zamek? Zebraliśmy najważniejsze informacje.

Spis treści

  1. Zamek Joannitów w Łagowie. Historia
  2. Czy Zamek w Łagowie da się zwiedzić?
  3. Zamek Joannitów w Łagowie - zdjęcia
  4. Zamek Joannitów - zamek i hotel w jednym

Zamek Joannitów w Łagowie. Historia

Zakon rycerski Joannitów zaczął budowę gotyckiego zamku między jeziorami Trześniowskim i Łagowskim w Łagowie w 1350 roku, krótko po przejęciu majątku. XVI wiek rozpoczął okres rozbudowy – na rozkaz komandora Liboriusa von Schapelowa wzniesiono wtedy 24-metrową wieżę (później podwyższoną do 35 metrów) a następnie kontynuowano prace, budując m.in. renesansowy dziedziniec.

Joannici, którzy ulokowali tu swoją administrację, sukcesywnie rozbudowywali obiekt, który właściciela zmienił dopiero w 1810 roku – wtedy to przejęły go Prusy. Następnie przeszedł w ręce prywatne, a w latach 1964–1970 przeszedł remont. Dziś mieści się tu hotel.

Murator Remontuje: Jak poprawnie przygotować ściany do malowania?
Materiał sponsorowany

Czy Zamek w Łagowie da się zwiedzić?

Na zamku mieści się hotel i restauracja, nie jest zatem na co dzień udostępniany do zwiedzania. Zamek posiada jednak w ofercie pakietów Lekcję historii – w jej ramach zarówno dzieci jak i dorośli mogą zwiedzić obiekt włącznie z wieżą, a także podzamcze i Łagowski Park Krajobrazowy.

Przewodnik przybliży historię łogowskim zamku Joannitów i innych posiadłościach zakonu. Pakiet zawiera poczęstunek lub obiad. Cały czas zwiedzić można natomiast wieżę widokową – bilety sprzedawane są na terenie obiektu.

Zwiedzanie trwa ok. 3 godzin i w zależności od wybranego wariantu kosztuje 65 lub 70 zł za osobę.

Zamek Joannitów w Łagowie - zdjęcia

Zamek Joannitów - zamek i hotel w jednym

Obiekt słynie nie tylko z romantycznej scenerii ślubno-weselnej. Mieszczący się tu hotel oferuje nocleg w komnacie komtura czy apartamentach rycerskich i choć w tym przypadku za nazwą nie idzie w parze wystrój, tak w Katowni pokój hotelowy wyróżnia się dość specyficznym wnętrzem.

Zobacz także: Zamek w Niepołomicach - architektura, ciekawostki i legendy o Drugim Wawelu niedaleko Krakowa

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej