Wielofunkcyjny obiekt miejski

2007-05-24 16:12
Silesia City
Autor: brak danych

Silesia City Center to pierwsza inwestycja węgierskiego konsorcjum TriGranit w Polsce i równocześnie pierwsza spośród dziesięciu, które firma planuje zrealizować w naszym kraju. Silesia City Center to także jedno z największych przedsięwzięć obecnie realizowanych na Śląsku.

Docelowo w Katowicach ma powstać wielofunkcyjny obiekt miejski; budowa centrum handlowo-usługowo-rozrywkowego i renowacja historycznych budynków ma być ukończona pod koniec 2005 roku.
W następnej kolejności powstaną także budynki mieszkalne, biurowe i użyteczności publicznej.
Inwestycja jest realizowana na terenie pokopalnianym, który należał do kopalni Gotwald, w dzielnicy Dąb - jednej z najstarszych części Katowic.


Teren inwestycji obejmuje około 30 hektarów i jest to jeden z największych rekultywowanych obszarów w Europie.
Śląsk został wybrany jako miejsce pierwszej inwestycji, ponieważ - zdaniem inwestora - odgrywa istotną rolę w gospodarce naszego kraju. Jest to region o dużym potencjale rynkowym (gęstość zaludnienia, stopień uprzemysłowienia, wartość inwestycji zagranicznych, średni poziom bezrobocia w polskich realiach) i o rozwiniętej infrastrukturze komunikacyjnej. W realizacji budowy, zgodnie z planami inwestora, uczestniczą lokalne przedsiębiorstwa. Założeniem firmy TriGranit jest wybudowanie takiego centrum miejskiego, które wkomponuje się w krajobraz i klimat Śląska. Projekt architektoniczny zakłada odrestaurowanie historycznych budynków po dawnej kopalni oraz zmianę ich przeznaczenia. W zabytkowym budynku hali dawnej kopalni powstaną bary i restauracje z tarasami widokowymi. Będzie to także miejsce wystaw rzeźby i malarstwa. Budynek o powierzchni 500 m.kw. będzie także wykorzystywany do organizowania imprez publicznych. Natomiast 44-metrowa wieża szybu kopalnianego stanie się symbolem nowego centrum.
Silesia City Center pomieści centrum handlowo-rozrywkowo-usługowe, a także 13- salowe kino, liczne bary i restauracje. Z niektórych lokali wyjścia prowadzić będą bezpośrednio na taras widokowy na dachu obiektu, na którym zostanie urządzony prawdziwy ogród.
W drugim etapie inwestycji powstanie kolejna część wielofunkcyjnej przestrzeni miejskiej - osiedle mieszkaniowe: budowa potrwa do końca 2006 roku. Łącznie w 10 kaskadowych budynkach ma powstać około 1000 mieszkań o zróżnicowanym metrażu: od 30 do 100 m.kw. Każdy z budynków będzie miał dziewięć kondygnacji. Teren osiedla będzie ogrodzony i monitorowany, a w podziemiach zostaną usytuowane garaże, sala gimnastyczna, siłownia i basen. Autorem projektu jest firma BOSE. Trzecim etapem realizacji inwestycji Silesia City Center będzie budowa dwóch wieżowców. Na powierzchni 20 tys. m.kw. znajdą się lokale biurowe i mieszkalne oraz hotel.
Obok wieżowców powstaną wolnostojące budynki przeznaczone na usługi, handel i biznes.


Etapy realizacji inwestycji:

  • kamień węgielny został wmurowany 15 listopada 2004 r.
  • etap I - budowa centrum handlowo-usługowo-rozrywkowego o powierzchni handlowej 65 tys. m.kw. (powierzchnia całkowita - 80 tys. m.kw.) oraz renowacja obiektów historycznych o powierzchni około 1 tys. m.kw. Otwarcie planowane jest pod koniec 2005 r.
  • etap II budowa osiedla mieszkaniowego o wysokim standardzie - o powierzchni całkowitej 100 tys. m.kw.
  • etap III - budowa dwóch wieżowców (powierzchnie biurowe, hotel) o powierzchni całkowitej 50 tys. m.kw.
  • etap IV - budowa wolnostojących budynków, przeznaczonych m.in. na usługi, handel, biznes oraz dla instytucji publicznych (powierzchnia całkowita 20 tys. m.kw.).

Silesia City Center w liczbach:

  • powierzchnia całkowita kompleksu miejskiego: 250 tys. m.kw.
  • powierzchnia komercyjna obiektów oddawanych w I etapie: 65 tys. m.kw.
  • 500 m.kw. powierzchni przeznaczonej na działalność kulturalną (Galeria Sztuki - restaurowany obiekt zabytkowy)
  • całkowity koszt - 600 mln euro

Centrum handlowo-usługowo-rozrywkowe:

  • powierzchnia komercyjna: 65 tys. m.kw.
  • 240 lokali handlowych
  • największa powierzchnia handlowa: TESCO - 15 tys. m.kw.
  • ok. 3 tys. miejsc parkingowych
  • powierzchnia ogrodu na dachu: ok. 3 tys. m.kw.
  • przewidywana liczba odwiedzających w ciągu roku: 15 mln
  • liczba osób zatrudnionych po otwarciu: ok. 1 tys.


 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej