Warszawa Zachodnia. Nowy dworzec kolejowy w Warszawie i nowe biurowce

2014-12-15 18:25
Nowy dworzec kolejowy Warszawa Zachodnia. Wnętrze hali dworcowej
Autor: HB Reavis - materiały prasowe HB Reavis: dworzec PKP Warszawa Zachodnia, wnetrze z hali. Nowa inwestycja w Warszawie ma być ukończona w 2015 roku

Przy Alejach Jerozolimskich w Warszawie powstaje nowy dworzec kolejowy. Tuż obok dworca wybudowany zostanie kompleks biurowców West Station z dwoma 13-piętrowymi wieżowcami. Oba projekty to nowa inwestycja, prowadzona wspólnie przez PKP S.A. i międzynarodową grupy deweloperską HB Reavis. Projekt architektoniczny dworca kolejowego Warszawa Zachodnia i kompleksu biurowców przygotowało biuro FS&P ARCUS sp. z o.o. W grudniu 2014 rozpoczęły się prace budowlane związane z nową inwestycją. Zakończenie budowy dworca planowane jest na IV kwartał 2015.

Dworzec kolejowy

Stary budynek Dworca Zachodniego nie zostanie wyburzony, w dalszym ciągu ma służyć podróżnym. Nowy budynek powstanie obok, przy Alejach Jerozolimskich. Taka lokalizacja ma usprawnić komunikację na dworcu, który ma stać się wielofunkcyjnym komunikacyjnym centrum.
Na dworcu znajdować się będzie 6 stanowisk kasowych, biletomaty i bankomaty. Oprócz poczekalni i przechowalni bagażu zaplanowano także część handlowo-usługową. 
Nowością będą strefy postojowe typu typu kiss&ride. Przed nowym budynkiem dworca będzie ich przeszło 30. Na dworcu znajdą się także miejsca dla taksówek.
Nowy dworzec kolejowy będzie także bardziej dostępny dla rowerzystów dzięki przedłużeniu ścieżki rowerowej. Trasa połączy Warszawę Zachodnią z centrum miasta. Elementem planu rewitalizacji jest również przebudowa skrzyżowania Al. Jerozolimskich i ulicy ppłk. Mieczysława Sokołowskiego „Grzymały”. W 2014 roku wyremontowana została część przejścia podziemnego przy starym dworcu kolejowym Warszawa Zachodnia. W ramach remontu przebudowano konstrukcję żelbetowa, wymienione zostały posadzki. W planach pozostaje wymiana okładzin ściennych i wymiana oświetlenia oraz informacji wizualnej.

Warszawski Dworzec Zachodni trudno było dotąd uznać za miejsce dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Nowa inwestycja obejmuje m.in. obniżenie blatów w okienkach kasowych, wyznaczenie tras dla osób niewidomych i niedowidzących, budowę toalet i wyznaczenie miejsc parkingowych przed dworcem. Najważniejsze dla poprawienia dostępności jest jednak wprowadzenie wind i ruchomych schodów.

Kompleks biurowców West Station

W sąsiedztwie nowego Dworca Zachodniego ma powstać kompleks biurowców West Station.
W ramach nowej inwestycji wybudowane zostaną dwa budynki wysokości trzynastu kondygnacji. Powierzchnia całkowita nowych biur w Warszawie to 67 000 m².
Na parterze obu budynków znajdą się lokale usługowo-handlowe. Pod budynkami mieścić się będzie trzypoziomowy garaż podziemny. W garażu wyznaczono 130 ogólnodostępnych miejsc parkingowych. Pierwszy etap nowej inwestycji ma zostać ukończony w IV kwartale 2016, zaś drugi w I półroczu 2018.
Wśród znanych już najemców są między innymi spółki kolejowe PKP S.A., PKP Informatyka a także PKP Intercity.


Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej