W „szkieletorze” przy al. Krakowskiej w Warszawie ginęli ludzie. Teraz budowę wznowiono. Co tu powstanie?

2024-01-26 11:44

Przy al. Krakowskiej 281 w Warszawie od blisko dekady straszył „szkieletor” – niedokończony budynek mieszkalny. Przez lata do opuszczonego obiektu włamywały się osoby bezdomne, imprezowała tu młodzież, dochodziło nawet do wypadków śmiertelnych. Teraz jednak przerwaną budowę wznowiono. Co zbuduje tu nowy właściciel?

Spis treści

  1. „Szkieletor” przy al. Krakowskiej 281 w Warszawie. Przerwana budowa wznowiona po 8 latach
  2. Nowy blok na szkielecie starego. VINCI Immobilier Polska rozpoczął przedsprzedaż mieszkań
  3. Włamania, libacje i wypadki śmiertelne. Policja przyjeżdżała tu co chwila

„Szkieletor” przy al. Krakowskiej 281 w Warszawie. Przerwana budowa wznowiona po 8 latach

Do opuszczonego, niedokończonego bloku przy al. Krakowskiej 281 w Warszawie szybko przylgnęło miano „szkieletora”. Położony przy ruchliwej arterii na Włochach 9-piętrowy budynek przykuwa uwagę z daleka: na tle szarych murów straszą wybite szyby i graffiti. Taki widok można tu oglądać od 2016 r., kiedy to zbankrutowała firma Dolcan – deweloper realizujący inwestycję Ogrody Ochota II. Stało się to na zaawansowanym etapie – budynek miał już nawet okna i część instalacji.

Jesienią 2023 r. nastąpił jednak zwrot akcji. Deweloper VINCI Immobilier Polska odkupił działkę z niszczejącym budynkiem od poprzedniego właściciela i przejął wciąż aktywne pozwolenie na budowę. Jak podała „Gazeta Wyborcza”, działka sprzedała się za 41,5 mln zł, co było kwotą niemal dwa razy wyższą, niż wynosiła cena wywoławcza.

Sekrety warszawskiego metra. Jak powstało i jak się rozwinie?

Prace niemal natychmiast wznowiono, bo już w grudniu 2023 r. można było dostrzec pierwsze ruchy na budowie. Lokalizacja jest atrakcyjna – to okolica coraz gęściej zabudowująca się blokami, z dobrym dojazdem do centrum miasta. Jedna nowa inwestycja powstaje właśnie tuż obok „szkieletora”, co uchwycił na zdjęciach nasz fotoreporter.

Nowy blok na szkielecie starego. VINCI Immobilier Polska rozpoczął przedsprzedaż mieszkań

Choć blok przy al. Krakowskiej 281 stał pusty przez 8 lat, najwyraźniej przetrwał ten czas w dobrym stanie, bo nowy właściciel zdecydował, że nie wyburzy pustostanu. Zamiast tego budowa zostanie po prostu dokończona. „Szkieletor” przeobrazi się w inwestycję Nowa Krakowska – blok mieszkalny oferujący 208 lokali od 29 do 59 m² (oraz 6 lokali usługowych na parterze).

Nowy deweloper już ogłosił przedsprzedaż mieszkań. Nowy budynek ma być gotowy w III kwartale 2025 r. Budynek poza samymi mieszkaniami zaoferuje też m.in. miejsca w garażu podziemnym, komórki lokatorskie, stację ładowania pojazdów elektrycznych oraz panele fotowoltaiczne na dachu.

Wizualizacja inwestycji Nowa Krakowska od VINCI Immobilier Polska
Autor: VINCI Immobilier Polska Wizualizacja inwestycji Nowa Krakowska od VINCI Immobilier Polska

– Rewitalizacja to ekologia! Zamiast stawiać nowy budynek, wykorzystujemy historyczną bazę, zmniejszając ilość zużytych materiałów i w pełni wykorzystując możliwości, jakie daje recykling materiałów – podaje na swojej stronie VINCI Immobilier Polska. – Gwarantujemy naszym klientom najwyższą jakość wykończeń budynków.

Włamania, libacje i wypadki śmiertelne. Policja przyjeżdżała tu co chwila

Przez lata opuszczony budynek, jak to zwykle bywa, stał się schronieniem dla osób w kryzysie bezdomności. Dostanie się do środka nie nastręczało trudności, gdyż budynek nie był zbyt dobrze zabezpieczony. Miejsce było o tyle atrakcyjne, że dzięki wstawionym oknom po pustych mieszkaniach nie hulał wiatr. Do niedokończonego bloku dostawali się również złodzieje, wynosząc wszystko, co się dało, od przewodów elektrycznych po rury.

„Szkieletor” przy al. Krakowskiej 281 przyciągał też okoliczną młodzież. Opustoszały budynek szybko pokryło graffiti, a policja zaczęła otrzymywać zgłoszenia o ludziach chodzących po dachu, imprezujących i rzucających cegłówkami. Przez lata doszło tu do trzech wypadków śmiertelnych. Dwa z nich nastąpiły na skutek wpadnięcia do niezabezpieczonego szybu windy. W rozmowie z „Wyborczą” komendant komisariatu we Włochach Piotr Dudek rekomendował zamurowanie wszystkich otworów prowadzących do budynku, żeby wreszcie zabezpieczyć to miejsce. Ostatecznie jednak tak się nie stało, gdyż jesienią 2023 r. budynek został kupiony przez firmę VINCI Immobilier Polska i przerwaną budowę wznowiono.

Czy rozpoznasz te ulice w Warszawie po zdjęciach? Sprawdź się w quizie!

Pytanie 1 z 12
Na początek coś łatwego. To zdjęcie przedstawia ulicę...
puste ulice Warszawy
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej