W Chrzanowie ma stanąć jeden z największych w Polsce magazynów energii

2024-04-04 15:19
Magazyn energii
Autor: gov.pl Duży magazyn energii

W Chrzanowie stanie jeden z największych magazynów Energii w Polsce i jeden z większych w Europie. Firma Columbus finalizuje sprzedaż magazynu energii o mocy 133 MW i pojemności 532 MWh spółce DRI. Zawarto już przedwstępną umowę.

Spis treści

  1. Największy magazyn energii w Chrzanowie
  2. Magazyny energii to przyszłość
  3. Jest umowa na sprzedaż magazynu energii Columbusa
  4. Kiedy powstanie magazyn energii w Chrzanowie?

Największy magazyn energii w Chrzanowie

To będzie jeden z największych takich magazynów energii w Polsce i jeden z większych w Europie. Columbus wraz z Grupą DTEK startuje z realizacją projektu systemów magazynów energii (Battery Energy Storage System) w Polsce. Jednym z pierwszych efektów tego procesu jest fakt zawarcia przedwstępnej umowy z firmą DRI (należącą do Grupy DTEK) na sprzedaż wielkoskalowego magazynu energii o mocy 133 MW i pojemności 532MWh.

Pogadane. Zbudowane. 1. Fotowoltaika

Magazyny energii to przyszłość

Obecnie, w czasach transformacji energetycznej świata, technologia magazynowania energii nabiera coraz większego znaczenia. Wszystko wiąże się ze wzrastającym udziałem odnawialnych źródeł energii oraz zmianą struktury systemu energetycznego w kierunku energetyki rozproszonej i inteligentnych systemów zarządzania nią.

Magazyny energii elektrycznej są stosowane przez producentów energii elektrycznej oraz operatorów sieci dystrybucyjnych i przesyłowych do poprawienia jakości energii, stabilizacji sieci elektroenergetycznych, dostarczania rezerwy mocy do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego, a także zapewnienia mocy i pojemności dla ładowania pojazdów elektrycznych. Mądrze zlokalizowane magazyny energii mogą również stanowić ekwiwalent rozbudowy sieci lub umożliwić jej odroczenie w czasie. Firmy inwestują w magazyny energii oszczędzają na opłatach za jej użytkowanie.

Jest umowa na sprzedaż magazynu energii Columbusa

Magazyn energii, który ma stanąć w gminie Chrzanów ma wygraną aukcję rynku mocy i jest jednym z największych tego typu projektem w Polsce oraz jednym z większych w Europie. Realizację wszystkich czynności określonych w umowie,  związanych z uzyskaniem przez ten projekt pozwolenia na budowę, DRI powierzył spółce Columbus.

Inwestycje w wielkoskalowe magazyny energii są nieuniknione, a wartość portfela projektów, jaki posiada Columbus, jest bardzo wysoka. Grupa Columbus posiada i rozwija wiele projektów, które chcemy wybudować i nimi zarządzać. Najbardziej zaawansowane projekty magazynów energii mają moc odpowiednio 202 MW oraz 63 MW. Na tym etapie nie przewidujemy ich sprzedaży, natomiast jesteśmy otwarci na współpracę i potencjalne okazje biznesowe. Ta transakcja pokazuje, że Columbus może być równorzędnym partnerem dla międzynarodowych korporacji energetycznych. Przeprowadziliśmy skuteczną transakcję z Engie, teraz z DTEK – twierdzi Dawid Zieliński, Prezes Columbus Energy S.A.

Kiedy powstanie magazyn energii w Chrzanowie?

Columbus i DRI  zawarły w październiku 2023 r. porozumienie dotyczące strategicznej współpracy w zakresie budowy wielkoskalowych magazynów energii. Grupa DTEK zainteresowała się wówczas trzema projektami magazynów energii, należącymi do Columbus, o łącznej mocy 398 MW i pojemności 1,6 GWh.

Zgodnie z warunkami umowy, 100 proc. udziałów w projekcie magazynu w Chrzanowie zostanie przekazane na rzecz DRI po spełnieniu warunków zawieszających, a dodatkowy bonus zostanie wypłacony po doprowadzeniu projektu do warunków gotowości do budowy, co powinno się wydarzyć najpóźniej w tym roku.

Czytaj też:

Listen on Spreaker.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej