Umowa z MAN-em podpisana

2007-06-08 15:30

Za blisko 100 milionów euro w Niepołomicach pod Krakowem niemiecka firma MAN wybuduje fabrykę samochodów ciężarowych. Znajdzie w niej zatrudnienie prawie 700 osób.

Przyszła fabryka zlokalizowana będzie w projektowanej Niepołomickiej Strefie Przemysłowej, obejmującej 250 hektarów. W przyszłości ma ona wejść do Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pod budowę fabryki MAN-a potrzeba 80 hektarów ziemi. Niemcy mają przejąć ten teren do końca października 2005 r. W umowie w władzami województwa uzyskali gwarancje ceny 1200 zł za ar - podobnie jak za pozostałe 60 hektarów, które przejmą kooperanci bawarskiego koncernu. Tak przedstawiciele polskich władz, jak i szefowie MAN-a podkreślali, że inwestycja ma wymagający harmonogram - do końca lutego 2006 r. Niemcy chcą już dysponować pozwoleniem na budowę. Jak oblicza burmistrz Kracik, po wybudowaniu zakładu coroczne wpływy do budżetu gminy wynosić będą 1 mln zł. Wiceminister gospodarki Marcin Kaszuba wyliczył natomiast, że dzięki 52 mln zł pomocy publicznej rządu inwestycja w latach 2006-2008 przyniesie Polsce trzykrotnie więcej wpływów. Oprócz nabycia gruntów na określonych warunkach samorząd województwa małopolskiego zobowiązał się do przebudowy do grudnia 2006 r. przejazdu kolejowego w Staniątkach. Wesprze też modernizację ul. Grabskiej w Niepołomicach. Kosztować to będzie budżet Małopolski kilkanaście milionów złotych. Zaangażowanie władz centralnych, regionalnych i lokalnych w pozyskanie inwestycji z Bawarii przynieść ma 650-1000 miejsc pracy w zakładzie MAN-a. Ocenia się, że w otoczeniu montowni zatrudnienie znajdzie około 2 tys. osób.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej