Tychy z nową inwestycją. Mostostal Warszawa wybuduje park wodny z ciekawymi energooszczędnymi rozwiązaniami

2014-12-10 11:15
park wodny tychy
Autor: Helmut Schick Schick & Partner Polska Park Wodny powstaje w południowej części Tychów, w sąsiedztwie osiedli Kombud, Cztery Pory Roku i ulicy Sikorskiego, a od południa teren parku przylegał będzie do Lasów Kobiórskich.

Kompleks basenów sportowych z ruchomym dnem, strefa fitness i wellness, unikatowe zjeżdżalnie, symulator surfingu, kąpiel w piwie, a do tego biogaz, który będzie wykorzystany do produkcji energii elektrycznej i ogrzewania - to wszystko w 2017 roku  w Parku Wodnym w Tychach.

Inwestorem i pomysłodawcą Parku Wodnego w Tychach jest Regionalne Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej, właściciel oczyszczalni ścieków. Spółka regularnie inwestuje w modernizację oczyszczalni i wdrażanie nowoczesnych technologii. Wiedzę na temat nowoczesnych technologii oczyszczania ścieków i wytwarzania energii z odnawialnych źródeł spółka postanowiła wykorzystać w swojej nowej inwestycji.

W Parku Wodnym biogaz, wytwarzany w oczyszczalni, zostanie wykorzystany do produkcji ciepła i prądu. Darmowa energia uczyni całą inwestycją tańszą w utrzymaniu i bardziej efektywną, a tym samym dostępną dla mieszkańców.

W projekcie Parku Wodnego przewidziano baseny wewnętrzne i wypływowy basen zewnętrzny. Atrakcji, które zapowiada inwestor jest cała długa lista: basen z ruchomym dnem (przydatny np. do tzw. hydrocyclingu - wytrzymałościowym ćwiczeniom dla kolarzy), symulator surfingu, amfiteatr słońca, zewnętrzny kompleks wodny dla dzieci, nigdzie dotąd w Polsce nie stosowane unikatowe zjeżdżalnie, basen ze sztuczną falą i atrakcjami wodnymi, kąpiele solankowe i duzo dużo więcej. Poza sportem i rekreacją przewidziana jest też strefa edukacyjna.

Projekt Parku Wodnego powstał w pracowni Schick Architekci w ramach konkursu architektonicznego. Architektci zaprojektowali obiekty o powierzchni ponad 10 000 m2. Całkowita powierzchnia luster wody wyniesie ok. 1700 m2. Jury konkursu, pod przewodnictwem prof. Mariana Fikusa i arch. Zbigniewa Maćkowa, doceniło odwagę i wyrazistość projektu, a także idealne wyrażenie przeznaczenia obiektu.

W lutym 2014 roku inwestor uzyskał prawomocne pozwolenie na budowę. W październiku został wybrany generalny wykonawca inwestycji - firma Mostostal Warszawa. Inwestor podpisał również umowę z firmą BUD-INVENT Sp. z o.o., która będzie pełniła rolę Inżyniera Kontraktu. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Planowany termin oddania do użytku nowej inwestycji to początek 2017 roku. Wartość inwestycji wyceniana jest na około 100 mln złotych.

park wodny tychy
Autor: Helmut Schick Schick & Partner Polska Nowa tyska inwestycja zasilana będzie biogazem, co znacznie obniży koszty użytkowe parku wodnego
park wodny tychy
Autor: Helmut Schick Schick & Partner Polska Jedna z planowanych atrakcji w tyskim Parku Wodnym - symulator surfingu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej