Szklany wieżowiec

2007-06-01 16:52
Szklany wieżowiec
Autor: brak danych

Przy rondzie ONZ, u zbiegu al. Jana Pawła II i ul. Świętokrzyskiej w Warszawie stanie 194-metrowy drapacz chmur. Projekt wysokościowca powstał w pracowni architektonicznej SOM (Skidmore, Owings & Merrill). Budowa zacznie się wiosną tego roku.

Projekt Rondo 1 obejmie budowę: 40-piętrowego wieżowca i 10-kondygnacyjnego budynku, gdzie znajdować się będą pomieszczenia handlowe i usługowe wraz z miejscami parkingowymi. Obydwa obiekty połączone zostaną ogólnodostępną szklaną przestrzenią o wysokości 14 metrów, tzw. "ogrodem zimowym". Bryła budynku wyraźnie podzielona będzie na dwie części.
Główne wejście do wieżowca od strony Ronda ONZ ukształtowane zostanie w formę przypominającą odwrócony stożek i wykonane będzie ze szkła. Prowadzić będzie ono bezpośrednio do części recepcyjnej budynku, wind, części kafeteryjno-restauracyjnej oraz "ogrodu zimowego", który w przyszłości może być również ogólnodostępnym przejściem do planowanej przy ul. Świętokrzyskiej stacji II linii metra. Reprezentacyjny bar i kawiarnie planowane są w części wieżowca, od strony ronda ONZ i ulicy Świętokrzyskiej. Po stronie al. Jana Pawła II widać będzie kaskadę trzech wyrazistych pionów z szybami windowymi o różnej wysokości (po sześć dźwigów w każdym). Obok jest wieża główna z zaokrąglonym narożnikiem przeciętym od góry do dołu przez charakterystyczny kant zwrócony w stronę ul. Świętokrzyskiej. Szyby windowe z biurową wieżą spina szklany łącznik, z którego będzie można podziwiać panoramę miasta na północ i południe. Główne wejście inwestor nazywa "tulipanem" ze względu na kształt konstrukcji ze stali i szkła rozszerzającej się ku górze jak kielich kwiatu.


Dzięki szklanym elewacjom 40-pietrowy drapacz chmur będzie sprawiał wrażenie niemal całkiem transparentnego

Wieżowiec uzupełni budynek o dziesięciu kondygnacjach. Na parterze, piętrze i pod ziemią urządzimy sklepy i kawiarnie, wyżej będą miejsca parkingowe. Część niską połączy z drapaczem ogólnodostępny pasaż nazywany ogrodem zimowym. Inwestor tak zaprojektował przestrzeń ogrodu zimowego, aby dało się w nim zmieścić schody prowadzące do planowanej stacji II linii metra. Byłby to ewenement na skalę stolicy.
Otwarcie niższego budynku usługowo-handlowego jest planowane na połowę 2004 roku. Drapacz chmur będzie gotowy rok później. Zajmie trzecie miejsce pod względem wysokości - za Pałacem Kultury (231 m) i Warsaw Trade Tower przy ul. Chłodnej (208 m).


Dane podstawowe:

Inwestor - spółka Rondo ONZ Project Development założona przez niemiecką firmę Hochtief Projektentwicklung
Projekt - Pracownia SOM. Założyli ją w Chicago w 1936 r. Louis Skidmore (1897-1962) oraz Nathaniel Owings (1903-84), rok później otworzyli też biuro w Nowym Jorku. W 1939 r. dołączył do grupy John Merrill (1896-1975). Pracownia SOM zatrudnia tysiące pracowników. Warszawski biurowiec projektowała filia londyńska. Najbardziej znane drapacze SOM-u to m.in. Sears Tower i Hancock Tower w Chicago oraz Jim Mao Tower w Szanghaju. Ostatnio firma wygrała konkurs na projekt Kwatery Głównej NATO w Brukseli.
Powierzchnia działki - 5.832 m2
Powierzchnia budynku - cały kompleks 103.000 m2
Miejsca pakingowe - ok. 500 miejsc
Powierzchnia pod wynajem: budynek A - 3.700 m2, budynek B - 58.000 m2
Wysokość - 194 m
Koszt inwestycji - 200 milionów euro
Rozpoczęcie budowy: wiosna 2003 r.
Zakończenie budowy: trzeci kwartał 2005 r.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej