Szklany wieżowiec

2007-06-01 16:52
Szklany wieżowiec
Autor: brak danych

Przy rondzie ONZ, u zbiegu al. Jana Pawła II i ul. Świętokrzyskiej w Warszawie stanie 194-metrowy drapacz chmur. Projekt wysokościowca powstał w pracowni architektonicznej SOM (Skidmore, Owings & Merrill). Budowa zacznie się wiosną tego roku.

Projekt Rondo 1 obejmie budowę: 40-piętrowego wieżowca i 10-kondygnacyjnego budynku, gdzie znajdować się będą pomieszczenia handlowe i usługowe wraz z miejscami parkingowymi. Obydwa obiekty połączone zostaną ogólnodostępną szklaną przestrzenią o wysokości 14 metrów, tzw. "ogrodem zimowym". Bryła budynku wyraźnie podzielona będzie na dwie części.
Główne wejście do wieżowca od strony Ronda ONZ ukształtowane zostanie w formę przypominającą odwrócony stożek i wykonane będzie ze szkła. Prowadzić będzie ono bezpośrednio do części recepcyjnej budynku, wind, części kafeteryjno-restauracyjnej oraz "ogrodu zimowego", który w przyszłości może być również ogólnodostępnym przejściem do planowanej przy ul. Świętokrzyskiej stacji II linii metra. Reprezentacyjny bar i kawiarnie planowane są w części wieżowca, od strony ronda ONZ i ulicy Świętokrzyskiej. Po stronie al. Jana Pawła II widać będzie kaskadę trzech wyrazistych pionów z szybami windowymi o różnej wysokości (po sześć dźwigów w każdym). Obok jest wieża główna z zaokrąglonym narożnikiem przeciętym od góry do dołu przez charakterystyczny kant zwrócony w stronę ul. Świętokrzyskiej. Szyby windowe z biurową wieżą spina szklany łącznik, z którego będzie można podziwiać panoramę miasta na północ i południe. Główne wejście inwestor nazywa "tulipanem" ze względu na kształt konstrukcji ze stali i szkła rozszerzającej się ku górze jak kielich kwiatu.


Dzięki szklanym elewacjom 40-pietrowy drapacz chmur będzie sprawiał wrażenie niemal całkiem transparentnego

Wieżowiec uzupełni budynek o dziesięciu kondygnacjach. Na parterze, piętrze i pod ziemią urządzimy sklepy i kawiarnie, wyżej będą miejsca parkingowe. Część niską połączy z drapaczem ogólnodostępny pasaż nazywany ogrodem zimowym. Inwestor tak zaprojektował przestrzeń ogrodu zimowego, aby dało się w nim zmieścić schody prowadzące do planowanej stacji II linii metra. Byłby to ewenement na skalę stolicy.
Otwarcie niższego budynku usługowo-handlowego jest planowane na połowę 2004 roku. Drapacz chmur będzie gotowy rok później. Zajmie trzecie miejsce pod względem wysokości - za Pałacem Kultury (231 m) i Warsaw Trade Tower przy ul. Chłodnej (208 m).


Dane podstawowe:

Inwestor - spółka Rondo ONZ Project Development założona przez niemiecką firmę Hochtief Projektentwicklung
Projekt - Pracownia SOM. Założyli ją w Chicago w 1936 r. Louis Skidmore (1897-1962) oraz Nathaniel Owings (1903-84), rok później otworzyli też biuro w Nowym Jorku. W 1939 r. dołączył do grupy John Merrill (1896-1975). Pracownia SOM zatrudnia tysiące pracowników. Warszawski biurowiec projektowała filia londyńska. Najbardziej znane drapacze SOM-u to m.in. Sears Tower i Hancock Tower w Chicago oraz Jim Mao Tower w Szanghaju. Ostatnio firma wygrała konkurs na projekt Kwatery Głównej NATO w Brukseli.
Powierzchnia działki - 5.832 m2
Powierzchnia budynku - cały kompleks 103.000 m2
Miejsca pakingowe - ok. 500 miejsc
Powierzchnia pod wynajem: budynek A - 3.700 m2, budynek B - 58.000 m2
Wysokość - 194 m
Koszt inwestycji - 200 milionów euro
Rozpoczęcie budowy: wiosna 2003 r.
Zakończenie budowy: trzeci kwartał 2005 r.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej