Stary LIPSK będzie nowoczesny

2008-10-24 14:26
Radwar
Autor: RADWAR SA

Centrum Naukowo-Produkcyjne Elektroniki Profesjonalnej RADWAR SA w Warszawie, zostanie przebudowane. Przeistoczy się w Radwar Business Park. Generalnym wykonawcą tego przedsięwięcia została firma Budimex Dromex SA.

U zbiegu ulic Poligonowej i Ostrobramskiej na warszawskiej Pradze Południe, swój wygląd zmienią biurowce Radwaru. Stare budynki typu LIPSK, wzniesione jeszcze w latach 1976-1977, staną się nowoczesnymi obiektami użyteczności publicznej. Na ruszcie dźwigarów i belek stropowych opierają się jeszcze prefabrykowane, żelbetowe płyty stropowe grubości 9 cm. W najbliższym czasie powstanie tu zespół sześciokondygnacyjnych budynków z garażami dla 225 aut.

 

Zmodernizowany kompleks będzie się składał z czterech budynków o symbolach: A, B, C i D oraz nowego niedużego budynku pomocniczego E. W projekcie przewidziano dwie funkcje obiektu: biurową - znajdującą się zarówno na parterze jak i wszystkich wyższych kondygnacjach, która zajmie powierzchnię 11 804 m2 oraz funkcję handlowo-usługową - tylko na parterze, o powierzchni użytkowej 1115 m2. Między obiektami utworzony zostanie dziedziniec z lokalami handlowo-usługowymi. Konstrukcję stalową budynków do tej pory tworzyły układy słupowo-belkowe. Ściany zewnętrzne budynków LIPSK były wykonane w systemie aluminiowych ścian osłonowych. Połączone są ze styropianem i od zewnątrz przykryte szkłem barwionym. Zostaną one umocnione razem z fundamentami. Według nowych założeń, podstawa dachu będzie wzmocniona, a pokrycie całkowicie wymienione. 

Fasady zewnętrzne budynków zaprojektowano jako ściany kurtynowe słupowo-ryglowe. Dodatkowo połączone będą z elementami z kamienia naturalnego - ciemnoszarego i jasnoszarego granitu. W biurowcach zostanie poprawiony system przeciwpożarowy. W środku zaplanowano sale konferencyjno-szkoleniowe, małe lokale gastronomiczne, usługi typu fitness, a nawet fryzjer i salon kosmetyczny. Budynek będzie całkowicie klimatyzowany, wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jedna z ośmiu wind biurowców została zaprojektowana jako reprezentacyjna winda panoramiczna.

Projekt obiektu został opracowany przez Pracownię projektową PORTAL s.c. Natomiast wyłonieniem generalnego wykonawcy zajęła się firma konsultingowa EUROINVEST CDI z Bydgoszczy. Spośród pięciu ofert wybrana została firma BUDIMEX DROMEX SA. Planowany koszt inwestycji szacowany jest na 95 mln zł. Za przygotowanie placu budowy, prace rozbiórkowe i utylizację azbestu odpowiedzialna była firma ALGADER HOFMAN sp. z o.o.
Przebudowa ma być wykonana do 31 grudnia 2009 r.

wrzesień 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej