Stary LIPSK będzie nowoczesny

2008-10-24 14:26
Radwar
Autor: RADWAR SA

Centrum Naukowo-Produkcyjne Elektroniki Profesjonalnej RADWAR SA w Warszawie, zostanie przebudowane. Przeistoczy się w Radwar Business Park. Generalnym wykonawcą tego przedsięwięcia została firma Budimex Dromex SA.

U zbiegu ulic Poligonowej i Ostrobramskiej na warszawskiej Pradze Południe, swój wygląd zmienią biurowce Radwaru. Stare budynki typu LIPSK, wzniesione jeszcze w latach 1976-1977, staną się nowoczesnymi obiektami użyteczności publicznej. Na ruszcie dźwigarów i belek stropowych opierają się jeszcze prefabrykowane, żelbetowe płyty stropowe grubości 9 cm. W najbliższym czasie powstanie tu zespół sześciokondygnacyjnych budynków z garażami dla 225 aut.

 

Zmodernizowany kompleks będzie się składał z czterech budynków o symbolach: A, B, C i D oraz nowego niedużego budynku pomocniczego E. W projekcie przewidziano dwie funkcje obiektu: biurową - znajdującą się zarówno na parterze jak i wszystkich wyższych kondygnacjach, która zajmie powierzchnię 11 804 m2 oraz funkcję handlowo-usługową - tylko na parterze, o powierzchni użytkowej 1115 m2. Między obiektami utworzony zostanie dziedziniec z lokalami handlowo-usługowymi. Konstrukcję stalową budynków do tej pory tworzyły układy słupowo-belkowe. Ściany zewnętrzne budynków LIPSK były wykonane w systemie aluminiowych ścian osłonowych. Połączone są ze styropianem i od zewnątrz przykryte szkłem barwionym. Zostaną one umocnione razem z fundamentami. Według nowych założeń, podstawa dachu będzie wzmocniona, a pokrycie całkowicie wymienione.



 

Fasady zewnętrzne budynków zaprojektowano jako ściany kurtynowe słupowo-ryglowe. Dodatkowo połączone będą z elementami z kamienia naturalnego - ciemnoszarego i jasnoszarego granitu. W biurowcach zostanie poprawiony system przeciwpożarowy. W środku zaplanowano sale konferencyjno-szkoleniowe, małe lokale gastronomiczne, usługi typu fitness, a nawet fryzjer i salon kosmetyczny. Budynek będzie całkowicie klimatyzowany, wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Jedna z ośmiu wind biurowców została zaprojektowana jako reprezentacyjna winda panoramiczna.

Projekt obiektu został opracowany przez Pracownię projektową PORTAL s.c. Natomiast wyłonieniem generalnego wykonawcy zajęła się firma konsultingowa EUROINVEST CDI z Bydgoszczy. Spośród pięciu ofert wybrana została firma BUDIMEX DROMEX SA. Planowany koszt inwestycji szacowany jest na 95 mln zł. Za przygotowanie placu budowy, prace rozbiórkowe i utylizację azbestu odpowiedzialna była firma ALGADER HOFMAN sp. z o.o.
Przebudowa ma być wykonana do 31 grudnia 2009 r.

wrzesień 2008

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej