Stacja paliw przyszłości w Warszawie

2016-11-07 10:45
Shell nowoczesna stacja paliw w Warszawie
Autor: KAMJZ Architects Projekt najnowocześniejszej stacji benzynowej powstał w pracowni KAMJZ Architects

Innowacyjny projekt stacji benzynowej to dzieło architektów z warszawskiej pracowni KAMJZ Architects. Został on nominowany do finału konkursu World Architecture Festival na najlepszy budynek świata 2016. Stacja ma powstać już w 2017 roku w jednej z południowych dzielnic Warszawy.

Finał konkursu odbędzie się 16-18 listopada 2016 w Berlinie, wtedy poznamy laureatów. Polacy walczą o zwycięstwo w dwóch kategoriach: infrastruktura i budynek eksperymentalny. Koncepcję tej nietypowej stacji paliwowej na zlecenie firmy Shell opracował Maciej Jakub Zawadzki wraz z zespołem. Realizacja będzie odbywała się ze wsparciem warszawskiego biura Kuryłowicz & Associates.

Nowoczesna ekostacja – tak można określić inwestycję firmy Shell. Projekt został skrupulatnie przemyślany pod kątem rozwiązań energooszczędnych. W myjni będzie wykorzystywana woda deszczowa, a energia kinetyczna samochodów posłuży, m.in. do oświetlenia obiektu, zasilania dystrybutorów czy pomp paliwowych. Pozyskiwanie energii ma odbywać się za pomocą specjalnych powłok rozłożonych na podjazdach i podłogach. Dzięki nim będzie pobierana energia wytwarzana przez przejeżdżające samochody oraz z drgań występujących w pomieszczeniach użytkowych.

Wychodząc w przyszłość Shell pomyślał o stworzeniu stacji, która będzie w stanie obsługiwać również samochody elektryczne. W miarę potrzeb, konstrukcja nowego obiektu będzie przygotowana na szybką wymianę części infrastruktury paliwowej na elektryczną. To bardzo zasadne szczególnie, że ilość samochodów elektrycznych w Europie ciągle wzrasta np. w Wielkiej Brytanii już jest 80 tys. aut elektrycznych. A jeszcze w 2013 roku było ich zaledwie 3,5 tys. Holandia i Norwegia mają zakazać poruszania się za pomocą pojazdów spalinowych w całym kraju do 2025 roku. Podobnie Niemcy, którzy już teraz chcą wprowadzić zakaz wjazdu do Berlina aut napędzanych dieslem. Prognozy są takie, że do 2040 roku już 35% samochodów będzie napędzanych elektrycznie.

Pierwsza stacja ma pojawić się już w 2017 roku w Warszawie, a potem w nieco zmodyfikowanej formie w innych europejskich krajach. Stołeczny budynek ma mieć trzy piętra. Na jednym znajdą się zwykłe dystrybutory paliwowe, a wyżej zostaną one zawieszone na suficie. Na wyższych piętrach ma powstać restauracja, a na ostatniej kondygnacji znajdzie się minipark czyli strefa relaksu, w której będzie można odpocząć podczas ładowania elektrycznego auta. Około 800 m² mają zająć sklepy i restauracje. To bardzo dużo w porównaniu z tradycyjnymi stacjami (ok. 130 m²).

Koszt inwestycji Shell to kilka milionów dolarów, będzie ona kosztowała około dwukrotnie więcej niż budowa tradycyjnej stacji benzynowej.

Nazwa inwestycji: nowoczesna stacja paliw
Lokalizacja: Warszawa, jedna z południowych dzielnic
Funkcja: stacja paliw
Inwestor: Shell
Projektant: KAMJZ Architects
Liczba kondygnacji: 3
Rozpoczęcie budowy: 2017
Zakończenie budowy: 2017

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej