Stacja paliw przyszłości w Warszawie

2016-11-07 10:45
Shell nowoczesna stacja paliw w Warszawie
Autor: KAMJZ Architects Projekt najnowocześniejszej stacji benzynowej powstał w pracowni KAMJZ Architects

Innowacyjny projekt stacji benzynowej to dzieło architektów z warszawskiej pracowni KAMJZ Architects. Został on nominowany do finału konkursu World Architecture Festival na najlepszy budynek świata 2016. Stacja ma powstać już w 2017 roku w jednej z południowych dzielnic Warszawy.

Finał konkursu odbędzie się 16-18 listopada 2016 w Berlinie, wtedy poznamy laureatów. Polacy walczą o zwycięstwo w dwóch kategoriach: infrastruktura i budynek eksperymentalny. Koncepcję tej nietypowej stacji paliwowej na zlecenie firmy Shell opracował Maciej Jakub Zawadzki wraz z zespołem. Realizacja będzie odbywała się ze wsparciem warszawskiego biura Kuryłowicz & Associates.

Nowoczesna ekostacja – tak można określić inwestycję firmy Shell. Projekt został skrupulatnie przemyślany pod kątem rozwiązań energooszczędnych. W myjni będzie wykorzystywana woda deszczowa, a energia kinetyczna samochodów posłuży, m.in. do oświetlenia obiektu, zasilania dystrybutorów czy pomp paliwowych. Pozyskiwanie energii ma odbywać się za pomocą specjalnych powłok rozłożonych na podjazdach i podłogach. Dzięki nim będzie pobierana energia wytwarzana przez przejeżdżające samochody oraz z drgań występujących w pomieszczeniach użytkowych.

Wychodząc w przyszłość Shell pomyślał o stworzeniu stacji, która będzie w stanie obsługiwać również samochody elektryczne. W miarę potrzeb, konstrukcja nowego obiektu będzie przygotowana na szybką wymianę części infrastruktury paliwowej na elektryczną. To bardzo zasadne szczególnie, że ilość samochodów elektrycznych w Europie ciągle wzrasta np. w Wielkiej Brytanii już jest 80 tys. aut elektrycznych. A jeszcze w 2013 roku było ich zaledwie 3,5 tys. Holandia i Norwegia mają zakazać poruszania się za pomocą pojazdów spalinowych w całym kraju do 2025 roku. Podobnie Niemcy, którzy już teraz chcą wprowadzić zakaz wjazdu do Berlina aut napędzanych dieslem. Prognozy są takie, że do 2040 roku już 35% samochodów będzie napędzanych elektrycznie.

Pierwsza stacja ma pojawić się już w 2017 roku w Warszawie, a potem w nieco zmodyfikowanej formie w innych europejskich krajach. Stołeczny budynek ma mieć trzy piętra. Na jednym znajdą się zwykłe dystrybutory paliwowe, a wyżej zostaną one zawieszone na suficie. Na wyższych piętrach ma powstać restauracja, a na ostatniej kondygnacji znajdzie się minipark czyli strefa relaksu, w której będzie można odpocząć podczas ładowania elektrycznego auta. Około 800 m² mają zająć sklepy i restauracje. To bardzo dużo w porównaniu z tradycyjnymi stacjami (ok. 130 m²).

Koszt inwestycji Shell to kilka milionów dolarów, będzie ona kosztowała około dwukrotnie więcej niż budowa tradycyjnej stacji benzynowej.

Nazwa inwestycji: nowoczesna stacja paliw
Lokalizacja: Warszawa, jedna z południowych dzielnic
Funkcja: stacja paliw
Inwestor: Shell
Projektant: KAMJZ Architects
Liczba kondygnacji: 3
Rozpoczęcie budowy: 2017
Zakończenie budowy: 2017

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej