Rusza Centrum Praha

2007-06-12 15:54
Centrum Praha
Autor: brak danych

W czerwcu 2007 roku zostało oddane do użytku Centrum Praha. W budynku mieści się Nove Kino Praha - pierwsze w Polsce kino cyfrowe, powierzchnie biurowe i lokale gastronomiczne. Obiekt jest zlokalizowany przy ulicy Jagiellońskiej w Warszawie.

 

Budynek Centrum Praha powstał w miejscu dawnego Kina Praha na warszawskiej Pradze. W obiekcie powstało Nove Kino Praha, które ma trzy sale kinowe. Znajdują się one na poziomie pierwszego piętra i pomieszczą łącznie 555 widzów. Jedna z mniejszych sal jest salą multimedialną, przygotowaną do pokazów kina cyfrowego oraz organizacji innych pozakinowych imprez. Projekcje filmów w technologii cyfrowej będą się także odbywać na największej sali kinowej. Powierzchnie biurowe zajmują około 4,5 tys. mkw., natomiast lokale gastronomiczo-kulturalne 700 mkw. W budynku powstał też parking podziemny, przy budowie, którego zastosowano technologię piętrzenia samochodów. Całkowita powierzchnia Centrum wynosi 14 tys. mkw.

Budynek zaprojektował architekt Krzysztof Tyszkiewicz, natomiast generalnym wykonawcą była firma Juvenes. Elewacja gmachu wykonana jest z kamienia i piaskowca, są też elementy stali i szkła. Swoim stylem obiekt nawiązuje do zabudowy miejskiej. Przez budynek przechodzi taśma filmowa - tym razem wykuta w piaskowcu. Jej kadrami, widocznymi na elewacji budynku od strony ulicy Kłopotowskiego i ulicy Okrzei są płaskorzeźby przedstawiające nieżyjących polskich aktorów. Autorami płaskorzeźb są Jerzy Dobrzański, zwycięzca konkursu współorganizowanego przez inwestora i warszawską Akademię Sztuk Pięknych, oraz Piotr Banasik - artysta rzeźbiarz. Budowa Centrum Praha pochłonęła 40 mln zł i trwała dwa lata.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej