Rank Progress zainwestuje w centra handlowe

2011-06-22 14:40
Centra handlowe Rank Progress
Autor: Rank Progress

Spółka Rank Progress z Legnicy planuje do końca 2014 r. oddać do użytku 16 nowych centrów handlowych. Przeznaczy na ten cel ok. 2,2 mld zł. Zgodnie ze strategią firmy wszystkie centra handlowe powstaną w małych i średnich miastach.

Nowe centra handlowe

Z 16 centrów handlowych planowanych na lata 2011-2014 w budowie są trzy - w Kaliszu, Krośnie i Świdnicy. W przygotowaniu są inwestycje w Skarżysku-Kamiennej, Chojnicach, Grudziądzu, Jarosławiu, Olsztynie, Opolu, Kielcach i Duchnowie pod Warszawą. Rank Progress zaplanował również projekty w Jaworznie, gdzie w odróżnieniu od innych miast powstanie kilkukondygnacyjne centrum handlowe, Nowym Targu, Bełchatowie, Tychach oraz Zawierciu. Wszystkie galerie handlowe będą zlokalizowane w małych i średnich miastach lub na obrzeżach miast. Jest to zgodne ze strategią Rank Progress, która zakłada iż małe miasta mają duży potencjał, a rynki lokalne to najbardziej atrakcyjny obszar rozwoju projektów komercyjnych. Łączna powierzchnia całkowita planowanych obiektów wynosi ok. 600 tys. mkw., a łączna powierzchnia najmu ok. 475 tys. mkw. W tym roku spółka planuje oddać 100 tys. mkw.

Przeczytaj także: Mayland buduje centra handlowe w Pile i Wrocławiu

Finansowanie inwesycji

Rank Progress zamierza przeznaczyć na wszystkie inwestycje, planowane do końca 2014 r. 2,2 mld zł. Projekty mają być sfinansowane ze środków własnych spółki lub w oparciu o kapitał zewnętrzny.

- Wybór finansowania będzie zależał od aktualnej sytuacji na rynku finansowym oraz inwestycyjnym. Finansowaniem naszych projektów zainteresowane są banki oraz fundusze inwestycyjne. Nie wykluczamy emisji obligacji lub akcji, jeśli cena akcji na giełdzie będzie dla nas atrakcyjna. Kapitał na inwestycje możemy również pozyskać od docelowego inwestora lub ze sprzedaży naszych centrów handlowych - poinformował Mariusz Kaczmarek, dyrektor finansowy Rank Progress.

Koncepcja inwestycji

Koncepcja inwestycji Rank Progress zakłada budowę obiektów parterowych, realizowanych w miastach regionalnych. W galeriach handlowych znajdują się zawsze dwie podstawowe branże - budowlana i ogólnospożywcza, uzupełniane o elektronikę, gastronomię, kino - w zależności od potrzeb danej lokalizacji. Również w zależności od lokalizacji, projekt uzupełniany jest o retail park, stację paliw, myjnie samochodowe i zewnętrzną gastronomię. W realizowanych centrach, spółka chce otwierać swoje kina. Cinema 3D to nowy operator kinowy, w którym Rank Progress ma 20 proc. udziałów.

- Najemcy narzucają trendy i parametry finansowe. Obiekty wielokondygnacyjne są droższe, a najemcy płacą takie stawki na które je stać. Staramy się, aby inwestycje były jak najbardziej rentowne - mówił Jan Mroczka, prezes zarządu Rank Progress.

W maju br. za 149 mln zł netto, spółka Rank Progress sprzedała funduszowi Blackstone Real Estate Galerię Twierdza I oraz Park Handlowy Twierdza II w Kłodzku. W kwietniu spółka podpisała z tym samym inwestorem przedwstępną umowę sprzedaży galerii w Zamościu, a w ostatnim czasie wystawiła na sprzedaż kaliską galerię Tęcza. Zarząd spółki nie wyklucza, iż na sprzedaż przeznaczy również inne centra. Firma nie zamierza jednak sprzedawać obiektów w Legnicy, Jeleniej Górze i Świdnicy. Będą to galerie, które pozostaną w portfelu Rank Progress.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej