OVO – projekt przyjazny środowisku

2009-03-10 16:02
Kompleks OVO
Autor: Buro Happold

We Wrocławiu rozpoczęto prace nad planami budowy kompleksu OVO. Obiekt o charakterystycznym i odważnym kształcie, pozbawionym jednej prostej linii został zaprojektowany przez Gottesman-Szmelcman Architecture, przy udziale lokalnego partnera Broadway Malyan Polska. Usługi projektowe w zakresie konstrukcji i instalacji świadczy międzynarodowa firma inżynierów konsultantów Buro Happold.

Ze względu na kształt i wysokie wymagania dotyczące sposobu jego wykończenia, budynek jest dużym wyzwaniem dla zespołu konstrukcyjnego. „Zakrzywiona fasada będzie w formie ścian kurtynowych, z płytami stropowymi zakończonymi belkami krawędziowymi, dopasowanymi do kształtu obrysu budynku. Pozostała krzywizna zostanie uzyskana przy pomocy stalowej konstrukcji wspierającej przeszklenia, która pozwoli na precyzyjne dopasowanie odległości mocowań do konstrukcji żelbetowej. Podczas naszych prac projektowych musimy zwracać również uwagę na położenie inwestycji – w pobliżu istniejącego budynku poczty, będącego pod opieką konserwatora zabytków. Jest dla nas bardzo istotne, aby poczta pozostała w stanie nienaruszonym podczas prowadzenia prac budowlanych oraz po otwarciu kompleksu OVO” – mówi Przemek Sobieski, inżynier i lider projektu z warszawskiego biura Buro Happold.

Głównym celem dla Zespołu Instalacji Bura Happold było zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w budynku oraz zadbanie, aby był on jak najbardziej energooszczędny. Obiekt spełnia wymagania w zakresie zrównoważonego rozwoju. „Świadczy o tym obecność systemu pozwalającego na dostosowanie zużycia energii do potrzeb użytkowników oraz systemu umożliwiającego wykonanie lokalnych pomiarów zużycia wody, ogrzewania i energii elektrycznej. Ponadto budynek został wyposażony w mechanizmy umożliwiające magazynowanie ciepła, przy zapewnieniu naturalnej wentylacji wszędzie tam gdzie jest to możliwe” – powiedział Przemek Sobieski. 
Dodatkowo kompleks OVO będzie wyposażony w najnowocześniejsze systemy techniczne, odpowiadające wysokim standardom budynku. Wyposażenie apartamentów usługowych obejmuje system automatycznego sterowania klimatyzacją i żaluzjami, systemy audio-wideo, bezprzewodowy dostęp do internetu oraz zintegrowany w jednym urządzaniu system inteligentnego zarządzania apartamentem. Zespół Buro Happold zadbał o bezpieczeństwo związane z użytkowaniem obiektu. Budynek jest zasilany z rezerwowego agregatu prądotwórczego oraz wyposażony w system alarmu przeciwpożarowego, instalacji tryskaczowej i wentylacji oddymiającej. Oświetlenie awaryjne umożliwia bezpieczną ewakuację z budynku.
Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na marzec 2009, podczas gdy otwarcie budynku ma mieć miejsce w 2011 r.

Kompleks OVO
Autor: Buro Happold
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej