Łódzka Manufaktura ruszyła
Budynki, w których powstała Manufaktura miały długą historię. W dawnym imperium Izraela Poznańskiego, po wojnie działał Poltex. Po jego upadku budynki niszczały. W 1998 roku kupiła je francuska firma Apsys.
Budowa Manufaktury trwała ponad trzy lata. W budynek zainwestowano 200 mln zł. Znajduje się on w centrum Łodzi, na 27 hektarach. Firma Apsys liczy, że koszty zwrócą się w ciągu siedmiu lat. Rocznie odnowione tereny XIX wiecznych fabryk ma odwiedzać 15 mln klientów.
Projekt wzorowany był na podobnych europejskich rewitalizacjach budynków. Moda na wykorzystywanie zabytków przemysłowych zaczyna rozwijać się w Polsce. Manufaktura na tle innych, podobnych inwestycji, niewątpliwie ma największy rozmach. Łódzki budynek to 200 tys m kw powierzchni użytkowej, czyli największy tego typu obiekt w Polsce.
Połowa powierzchni przeznaczona jest na handel, 30 proc. Na kulturę i rozrywkę, a 20 proc. na hotele i biura. Na terenie inwestycji znajduje się także trzyipółhektarowy rynek, na którym odbywać się będą różne wydarzenia kulturalne.
Manufaktura to największe centrum handlowe w Polsce. Znajduje się w nim aż 250 sklepów. Obok galerii handlowych działają także Muzeum Nauki i Techniki, wzorowane na francuskim La Vilette, filia Muzeum sztuki oraz Muzeum Fabryki, przypominające o historii budynków. W części rozrywkowej znajduje się dwupoziomowa dyskoteka, kręgielnia, ścianka wspinaczkowa oraz olbrzymie centrum zabaw dla dzieci. Wkrótce otwarte zostanie też kino IMAX i kino letnie. Funkcjonować będą także biura i czterogwiazkowy hotel. Teren centrum handlowego jest tak duży, że klientów wozić będzie kolejka.