Obiekty przemysłowe

2007-11-09 11:41
produkcyjne
Autor: brak danych

Nowa siedziba firmy SunChemical Polska, która zajmuje się produkcją farb drukarskich, powstała w zdegradowanym krajobrazie strefy przemysłowej podwarszawskich Marek. W jej bezpośrednim sąsiedztwie znajdują się: czynny zakład utylizacji odpadów, góra śmieci nieczynnego już wysypiska oraz zabudowania bazy transportowej.

Fabryka SunChemical w Markach koło Warszawy

Przy realizacji tego budynku taki sam nacisk położono zarówno na jego bezpieczeństwo, jak i na dążenie do ambitnej architektury. Twórcy potraktowali projekt jako element rewaloryzacji strefy przemysłowej i razem z inwestorem włożyli wielki wysiłek w humanizację budynku przemysłowego i jego pozytywny wpływ na otoczenie.


SunChemical, elewacja południowa
fot. Daniel Rumiancew
autorzy: Marek Rytych Architekt, architekci Marek Rytych, Tomasz Swacha, Krzysztof Kryska - R&SK

Pawilon biurowo-produkcyjny firmy Autorobot-Strefa w Gliwicach

Działka kompleksu fabryki położona jest w sąsiedztwie poniemieckiej autostrady, w obrębie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Zakład łączy dwie funkcje, dziś już raczej równoważne. W części produkcyjnej, ulokowanej w typowej prefabrykowanej hali, powstają części maszyn wchodzących w skład linii produkcyjnych samochodów. Są one projektowane i programowane w pawilonie frontowym.
W budynku - oprócz biura konstrukcyjno-technologicznego - jest także strefa administracyjna i logistyczna.
O ile z zewnątrz pawilon biurowy stwarza wrażenie zamkniętego i nieprzeniknionego, jak reszta fabrycznego kompleksu, przestrzenie wewnątrz są lekkie i przejrzyste.


Autorobot-Strefa, widok ogólny od strony zachodniej
fot. Wojciech Kryński
autorzy: Biuro Architektoniczne Inarko sp. z o.o., architekci Bartłomiej Brzózka, Andrzej Duda, Henryk Zubel

Budynek biurowo-produkcyjny Vector w Gdyni

Siedziba firmy Vector, zajmującej się się projektowaniem, wytwarzaniem i integracją systemów telekomunikacyjnych i telewizyjnych, została usytuowana na skraju lasu, w obrębie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, w pobliżu obwodnicy. Skromna architektura budynku dobrze wpisuje się w przestrzeń. Z trzech stron otoczony jest on ścianą lasu, z czwartej sąsiaduje ze zdewastowaną, postpeerelowską dzielnicą przemysłową, pełną opuszczonych hal.
Gmach składa się z dwóch części - biurowo-administracyjnej i złączonej z nią hali produkcyjnej, zaprojektowanej tak, by wraz z rozrastaniem się firmy można było dostawiać do niej kolejne segmenty.
Także część biurowa może być w przyszłości nadbudowana o jeden poziom.


Vector, elewacja północno-zachodnia z wejściem głównym
fot. Wojciech Kryński
autorzy: Arch-Deco sp. z o.o., architekci Zbigniew Reszka, Michał Baryżewski, Tomasz Dąbrowski

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej