Nowy hotel w Nałęczowie otwarty od 30 czerwca. Zniżki dla policjantów, bo to dawne sanatorium milicyjne. Teraz należy do Grupy Arche

2024-06-25 13:27

Każdy z pokoi został tak zaprojektowany, abyście mogli przenieść się w czasie i poczuć atmosferę minionych lat - obiecuje Grupa Arche. Dawne sanatorium milicyjne w Nałęczowie w końcu dokończone. Kiedy otwarcie hotelu Arche Nałęczów? W niedzielę. Budowa zaczęła się w latach 80. Arche kupiło obiekt cztery lata temu. Remont był ekspresowy, trwał zaledwie trzy lata, choć to obiekt dla 650 gości ze spa, sky barem i centrum konferencyjnym. Teraz ma być nowocześnie, ale ze sznytem lat 80. I są specjalne oferty dla policjantów.

Spis treści

 1. Niedokończone sanatorium milicyjne, AMW i bitwa o milion
 2. 4 lata remontu i mamy Arche Nałęczów
 3. Położenie hotelu Arche Nałęczów
 4. Cennik noclegów w dawnym sanatorium milicyjnym
 5. Zobacz, jak prezentuje się Arche Nałęczów
Mercure Szczyrk Resort, powstaje gigantyczny hotel w górach

Nowy hotel w Nałęczowie. Kiedy otwarcie dawnego sanatorium milicyjnego? W niedzielę 30 czerwca 2024. Wtedy Arche Nałęczów, który ma aż 308 pokojów, przyjmie pierwszych gości. Będzie największym obiektem eventowo-noclegowym na Lubelszczyźnie. Koszt inwestycji wyniósł ponad 100 mln zł. Pokoje w obiekcie, podobnie jak w pozostałych hotelach Arche, sprzedawane są indywidualnym nabywcom w autorskim "Systemie Arche", zakładającym podział przychodów z inwestycji. Cena: od 15 100 zł netto za metr. Oferta to 10 letnie umowa najmu z deklaracją zabezpieczenia minimalnej stopy zwrotu w wysokości 5 proc. od zaangażowanego kapitału. Jako jedne z pierwszych pokoje, w których czuć ducha lat 80. przetestują kolarki - to z terenu obiektu kolarki wystartują na trasę ostatniego etapu Tour de Pologne Women 2024. A jeśli ktoś z Państwa jest czynnym policjantem lub policjantka, może liczyć na 20 proc. zniżki.

Niedokończone sanatorium milicyjne, AMW i bitwa o milion

Naprawdę! Historia "Sanatorium Milicyjnego" w Nałęczowie sięga bowiem lat 80. XX wieku. W grudniu 1983 roku budowę 6-piętrowego gmachu rozpoczęła Komenda Wojewódzka Milicji Obywatelskiej w Lublinie (pierwotnym inwestorem było Ministerstwo Spraw Wewnętrznych). Budowa nigdy nie została dokończona.

W 2005 została ostatecznie wstrzymana ze względu na brak środków finansowych. Budynek w stanie surowym został przekazany pod zarządzanie Starostwu Powiatowemu w Puławach, który wielokrotnie podejmował próby sprzedaży inwestycji. Był też pomysł, by niedokończony obiekt w Nałęczowie wyburzyć. Potem trafił do Agencji Mienia Wojskowego. AMW wiele razy próbowała obiekt sprzedać - było aż osiem przetargów. Ostatecznie za 8 mln zł pod koniec 2020 roku obiekt kupiła Grupa Arche. Ta sama, która zrewitalizowała cukrownię Żnin czy kupiła EC Szombierki w Bytomiu. Przeszło trzyhektarowa działka z niedokończonym szpitalem sanatoryjnym przekazanym do zasobu Agencji przez MSWiA trafiła pod młotek 26 listopada.

- Dobrze pamiętam przetarg, bo urzędnicy byli tak szczęśliwi, że w końcu znalazł się kupiec, że zostałem przez nich wyściskany - wspomina dziś Władysław Grochowski, cytowany przez serwis hotelaz.pl.

Zyski ze sprzedaży działki Agencja przeznaczyła na realizację inwestycji mieszkaniowych dla żołnierzy.

To dowód na to, że można znaleźć nabywców nawet na najbardziej wymagające nieruchomości. Wymagało to odpowiedniej ekspozycji na rynku, promocji. Teren pojawił się nawet w biznesowym reality show „Bitwa o milion" – podsumował dyrektor oddziału regionalnego AMW w Lublinie Marek Kociubiński, kiedy udało się rozstrzygnąć przetarg.

Do portfolio Arche trafiła działka o powierzchni ponad 3,1 ha, siedmiokondygnacyjny budynek szpitala sanatoryjnego o powierzchni użytkowej blisko 20 tys. mkw i kubaturze przekraczającej 68 tys. m sześc. oraz kilka obiektów magazynowo-gospodarczych. Zapisy planistyczne pozwalały na prowadzenie tu usług z zakresu turystyki, w tym usług hotelarskich, lecznictwa, kultury i nauki. 

4 lata remontu i mamy Arche Nałęczów

Po czterech latach prac powstało Arche Nałęczów. Jak zapewniają przedstawiciele Arche, zachowali autentyczność architektury, jednocześnie nadając wnętrzom unikalny charakter. Co jest w dawnym sanatorium milicyjnym w Nałęczowie?

 • 308 pokoi o różnych standardach
 • Restauracja Retro
 • Sky Bar wraz z letnią sceną muzyczną.
 • Centrum konferencyjne o pow. 1000 metrów kwadratowych, które pomieści do 500 uczestników
 • strefa Wellness & spa z wewnętrznym basenem, strefą saun, jacuzzi i grotą solną oraz strefą rehabilitacji, wykorzystując potencjał uzdrowiskowy Nałęczowa.

Kim jest prezes firmy Arche? Mieszka na wsi, nie odbiera mejli. Czytaj tu

Gdyby socjalizm nie upadł w 1989 r. to zapewne jeszcze rok, dwa i obiekt byłby oddany do użytku. A tak, pozostała strasząca ludzi konstrukcja. Agencja Mienia Wojskowego strasznie się męczyła, aż w końcu ja się zlitowałem. Sam Nałęczów ma swoją uzdrowiskową markę. Wcześniej próbowaliśmy z inwestycją w Kazimierzu nad Wisłą, ale się nie udało - opowiada Władysław Grochowski, prezes firmy Arche. I dodaje: - Zawsze działam na emocjach, więc na zakup niedokończonego, zniszczonego przez ząb czasu sanatorium, zdecydowałem się szybko. A dzięki bardzo dobrej współpracy z odpowiednimi służbami i władzami, cała inwestycja od nabycia do otwarcia zajęła nam zaledwie 3 lata. To ewenement w skali kraju. Pokazuje, że jak urzędnik chce, to może działać w naszym państwie szybko i sprawnie.

Położenie hotelu Arche Nałęczów

Działka położona jest wzniesieniu, w odległości zaledwie jednego kilometra od centralnej części miasta i parku zdrojowego w Nałęczowie. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się zabudowa mieszkaniowa i pensjonatowa oraz inne sanatoria. Zgodnie z projektem architektonicznym w gmachu zostały wyodrębnione trzy funkcjonalności: łóżkowa, zabiegowa i warsztatowa. Obiekt jest częściowo podpiwniczony i uzbrojony we wszystkie niezbędne media miejskie.

Cennik noclegów w dawnym sanatorium milicyjnym

Sprawdziliśmy cenę za dobę (2 osoby) na noc z soboty na niedzielę w lipcu w hotelu Arche Nałęczów.

 • Pokój standardowy 22 mkw - 417 zł 
 • Standardowy z balkonem - 445 zł
 • Superior 32 mkw - 510 zł
 • Apartament deluxe - 603 zł

Zobacz, jak prezentuje się Arche Nałęczów

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej