Nowe oblicze katowickiego Supersamu

2009-12-18 12:25
Supersam w Katowicach
Autor: materiały od: Advanced Public Relations Supersam - wizualizacja nowego centrum handlowego, które powstanie w centrum Katowic

Do 2012 roku supersam stanie się nowoczesną galerią handlową Spółka Centrum Development & Investments zaprezentowała projekt nowoczesnego centrum handlowego Supersam*.

Firma Centrum Development & Investments planuje gruntowną przebudowę Supersamu położonego w ścisłym centrum Katowic, przy ul. Piotra Skargi. Na trzech kondygnacjach nowego Supersamu* o łącznej powierzchni najmu blisko 20 000 m2 znajdzie się około 90 sklepów i punktów usługowych. Do dyspozycji klientów będzie również trzypoziomowy parking dla około 400 samochodów. Budynek Supersamu zlokalizowany jest w tradycyjnie handlowej części Katowic. Jego przebudowa ożywi cały kwartał ulic w tym rejonie miasta i stanie się impulsem do poprawy jakości przestrzeni publicznej tej części Śródmieścia.

Supersam*
Autor: materiały od: Advanced Public Relations Charakterystycznym elementem Supersamu* będzie jego główne wejście. Przeszklenia na trzech kondygnacjach podkreślą nowoczesność bryły i zapewnią dobre doświetlenie wnętrza budynku.

Nowy Supersam* został zaprojektowany przez biura projektowe: Benoy i Konior Studio pod kierownictwem Tomasza Koniora – autora zwycięskiego projektu przebudowy centrum Katowic w konkursie rozstrzygniętym w 2006 roku. Koncepcja bryły budynku łączy w sobie tradycje budownictwa śląskiego ze współczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi. Projekt inwestycji powstał z inspiracji pomysłami najlepszych architektów niemieckich i polskich, takich jak Hermann Dernburg, Erich Mendelssohn czy Zbigniew Ihnatowicz.

- Złożyliśmy już wniosek o wydanie warunków zabudowy dla inwestycji. Budynek, dzięki swej lokalizacji, stanowić będzie swego rodzaju łącznik pomiędzy najważniejszymi obiektami, jakie znajdują się w jego sąsiedztwie: Placem Synagogi oraz Parkiem Rawy - mówi Tomasz P. Chenczke, prezes zarządu Centrum Development & Investments Polska.

Projekt zakłada także wykorzystanie jednego z oryginalnych elementów konstrukcji hali targowej, wybudowanej w miejscu dzisiejszego Supersamu w 1937 roku. Stały się one inspiracją dla powstania świetlika nad głównym, przestronnym pasażem galerii. W 1988 roku do hali targowej dobudowano dwupiętrowy biurowiec, a cały obiekt zmodernizowano i przekształcono w galerię handlową w 2003 roku. Planowana przebudowa to kontynuacja tego procesu.

Supersam* - liczby i fakty:

  • Powierzchnia całkowita obiektu - ok. 46 000 m2
  • Powierzchnia handlowa - ok. 20 000 m2
  • Ilość miejsc parkingowych - ok. 400
  • Planowane otwarcie - 2012 rok

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej