Nowe inwestycje na Mazurach

2010-02-07 22:25
Galeria Warmińska
Autor: Libra Project Galeria Warmińska położona jest w wyjątkowym miejscu, na styku przestrzeni naturalnej oraz miejskiej. Dialog ten stał się punktem wyjścia dla idei projektu i zastosowanych rozwiązań. Wizytówką Galerii jest jej frontowa elewacja. Elementy, które ją kształtują, to struktury będące odniesieniem do tradycji budowlanej Olsztyna – muru pruskiego oraz kamiennego. Fasadę miejscowo pokrywać będą zielone kaskady pnączy.

Inwestor Galerii Warmińskiej, spółka Libra Project, jest już pełnoprawnym właścicielem działek przy skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Tuwima w Olsztynie, należących wcześniej do Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Transakcja ta jest kolejnym etapem procesu powstania Galerii.

Pod koniec grudnia 2009 r. firma Libra Project sfinalizowała transakcję zakupu gruntu od Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, stając się jego pełnoprawnym właścicielem. To kolejny krok w kierunku rozpoczęcia budowy Galerii Warmińskiej po przyjęciu przez olsztyńską Radę Miasta uchwały o przystąpieniu do sporządzenia Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla terenów, na których ma powstać Galeria.
- Jestem zadowolony z finalizacji tej transakcji. Dzięki sprzedaży działki przy ulicy Sikorskiego  i Tuwima uczelnia uzyskała środki na budowę basenu, z którego będą mogli korzystać nie tylko studenci, ale wszyscy mieszkańcy Olsztyna. Cieszy mnie postawa radnych. Ich decyzja umożliwia firmie Libra Project przedłożenie społeczności Warmii i Mazur interesującej koncepcji architektonicznej Galerii Warmińskiej. Myślę, że obiekt ten, zważywszy na jego wielofunkcyjność i ciekawą architekturę, może stać się nowym, atrakcyjnym miejscem na mapie Olsztyna  - powiedział Józef Górniewicz, Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Działka o powierzchni około 50 000 mkw. znajduje się przy skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Tuwima, tuż obok kompleksu handlowego Real, Media Markt i Praktiker. Projekt architektoniczny Galerii Warmińskiej przewiduje wkomponowanie budynku w naturalną rzeźbę terenu, czyli we wzniesienie o wysokości 8 metrów. Różnica poziomów wykorzystana zostanie m.in. przy budowie amfiteatru, który powstanie wśród zieleni na zewnątrz Galerii.
Cieszymy się,  że udało nam się sfinalizować tę transakcję - powiedział Grzegorz Pękalski, prezes firmy Libra Project. Mamy już teren więc zlecamy pracowni profesora Kuryłowicza przygotowanie projektu budowlanego. Teraz czekamy na opracowywany plan miejscowy i chcielibyśmy rozpocząć budowę w III/IV kwartale tego roku. Pozytywna decyzja radnych, która umożliwi wprowadzenie zmian w MPZM, świadczy o tym, że projekt spotkał się z ich uznaniem. Chcemy stworzyć nowe miejsce, w którym klienci będą mogli znaleźć szeroką ofertę sklepów i punktów usługowych, nową jakość architektury, nowe formy rozrywki i relaksu na miarę Olsztyna jako miasta wojewódzkiego.

 

Galeria Warmińska w liczbach

Powierzchnia całkowita 108 000 m²
Powierzchnia najmu / GLA 38 300 m2
Ilość lokali handlowo-usługowych 180
Miejsca parkingowe 1 300
Rozpoczęcie budowy 2010 r.
Planowane otwarcie 2012 r.

 

Lokalizacja
Galeria Warmińska powstanie na osi rozwoju miasta, w jego południowej części, przy skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Tuwima. W jej bliskim otoczeniu znajdują się największe olsztyńskie osiedla: Jaroty, Nagórki i Pieczewo, zamieszkałe przez ponad 80 tys. osób. Do grona potencjalnych Klientów Galerii zaliczyć można również 30 tys. studentów z pobliskiego kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Położenie Galerii Warmińskiej zapewni jej Klientom dogodny dojazd z każdego punktu miasta, zarówno komunikacją miejską, jak i samochodem, a z kampusu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego także rowerem, dzięki ścieżce rowerowej biegnącej wokół Galerii i przyległych do niej terenów zielonych. Jednocześnie w pobliżu inwestycji planowana jest budowa nowej linii tramwajowej.

Architektura
Galeria Warmińska położona jest na styku przestrzeni naturalnej oraz miejskiej. Dialog ten stał się punktem wyjścia dla idei projektu i zastosowanych rozwiązań. Wizytówką Galerii jest jej frontowa elewacja. Elementy, które ją kształtują, to struktury będące odniesieniem do tradycji budowlanej Olsztyna – muru pruskiego oraz kamiennego. Fasadę miejscowo pokrywać będą zielone kaskady pnączy. Dwa główne wejścia do Galerii wyeksponowane zostały poprzez układ i zagospodarowanie placów frontowych z fontannami i obszarami zieleni. Tworzą one unikalny charakter całego Centrum, są reklamą jego przestrzeni handlowej i w swobodny sposób wprowadzają do wnętrza obiektu.
Struktura elewacji brył frontowych znajduje swoją kontynuację wewnątrz Galerii poprzez motywy zastosowane w projekcie przestrzeni holu głównego (main courtu) i przestrzeni przeznaczonej na gastronomię (food courtu), gdzie wnętrze płynnie łączy się ze strefą rekreacji. Obiekt zostanie wkomponowany we wzgórze o różnicy poziomów wynoszącej 8 metrów. Zagospodarowanie obszaru od strony wzgórza, z amfiteatrem, boiskami, alejkami spacerowymi i placami zabaw, zostało zaprojektowane jako główna przestrzeń wypoczynku dla Klientów.
Koncepcję architektoniczną  Galerii Warmińskiej stworzyła Autorska Pracownia Architektury Kuryłowicz & Associates. Projekty wnętrz Galerii powstały przy współpracy z pracownią architektoniczną Bose International
Inspiracją dla pracowni prof. Stefana Kuryłowicza były ikony światowej architektury, takie jak budynek Airspace Tokyo, Beijing National Aquatics, BMW Edge (Melbourne) czy też Nordwesthaus (Fussach, Austria).
„Centrum Handlowe powinno być miejscem przyjaznym i efektownym. Jednocześnie powinno być tak zaprojektowane, aby przy jego charakterystycznej formie oraz funkcji handlowej w odpowiedni sposób łączyło się z sąsiedztwem. Projekt prezentuje połączenie efektownej estetyki, czytelnego układu funkcjonalnego i szacunku dla wartościowego kontekstu naturalnego. Projekt, poprzez zastosowane w nim rozwiązania funkcjonalne i estetyczne, przejawia unikalne w Polsce, a stosowane na świecie nowoczesne podejście do projektowania centrów handlowych.” - prof. Stefan Kuryłowicz.

Wielofunkcyjność
Galeria Warmińska będzie największym kompleksem wielofunkcyjnym w Olsztynie, spełniającym funkcje handlowe, usługowe, rekreacyjne i rozrywkowe. Powierzchnia całkowita tej nowoczesnej, dwupoziomowej galerii wyniesie blisko 109 tys. m2. Znajdzie się na niej między innymi 180 sklepów i punktów usługowych, kawiarnie i restauracje, kręgielnia, klub fitness, kino i amfiteatr, boiska sportowe, a zimą lodowisko. Ogólnodostępne przestrzenie zielone z placami zabaw i alejkami spacerowymi stworzą miejsce na rodzinne spacery i odpoczynek w przyjaznym otoczeniu.„Naszym celem jest stworzenie przyjaznej przestrzeni, w której mieszkańcy Olsztyna będą mogli zrobić zakupy, spotkać się z przyjaciółmi i odpocząć” – podkreśla Grzegorz Pękalski – prezes firmy Libra Project, inwestora galerii.
Galeria Warmińska będzie także miejscem, które przyciągnie wielbicieli dobrej kuchni. Restauracje i kawiarnie zlokalizowane na obu poziomach Galerii zapewnią jej Klientom dostęp do różnorodnej oferty gastronomicznej, a przestronny ogródek restauracyjny (food court) z widokiem na zielony amfiteatr i zewnętrzną część rekreacyjną obiektu stanie się miejscem spotkań z przyjaciółmi i rodziną.
Dla zmotoryzowanych Klientów dostępny będzie wielopoziomowy parking na ponad 1300 miejsc. G

Sport, rekreacja i rozrywka
Wyróżnikiem Galerii Warmińskie będzie nie tylko architektura, ale również oferta rekreacyjno-sportowa. Wielofunkcyjne boiska, fitness club, trzy place zabaw dla dzieci w różnym wieku i sezonowe lodowisko – to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla miłośników aktywnego wypoczynku. Galeria Warmińska to także bogata oferta rozrywkowa. Nowoczesne kino oraz kręgielnia z pewnością przyciągną wielu miłośników dobrej zabawy. Projekt części rekreacyjnej, uwzględniający między innymi amfiteatr, zainspirowany został sondażem opinii przeprowadzonym wśród mieszkańców okolicznych osiedli.

Inwestor
Inwestorem Galerii Warmińskiej jest Dariusz Miłek poprzez spółkę Libra Project Sp. z o.o. Dariusz Miłek to prezes spółki NG2 SA, polski przedsiębiorca roku 2007, twórca marki obuwniczej oraz sieci handlowej CCC – lidera na polskim rynku obuwia. Jako inwestor Dariusz Miłek ma na swoim koncie m.in. budowę centrum handlowego Cuprum Arena w Lubinie o powierzchni 70 tys. m², planuje także kolejne inwestycje w Kielcach i Lesznie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej