Nowa siedziba Domu Aukcyjnego DESA Unicum: pierwszy tego typu obiekt w Europie

2017-07-06 16:52
Nowa siedziba DESA Unicum
Autor: DESA Unicum

Przy skrzyżowaniu ulic Pięknej i Johna Lennona w Warszawie dobiega końca budowa nowej siedziby Domu Aukcyjnego DESA Unicum, którą zaprojektował Paweł Graliński z pracowni Arch Magic. Otwarcie zaplanowano na listopad 2017 r. Tymczasem –  oprócz wizualizacji –  prezentujemy także kilka zdjęć z budowy.

Nowa siedziba DESA Unicum
Autor: DESA Unicum

Ten budynek jest przykładem architektury projektowanej w ludzkiej skali, z szacunkiem do zabytkowego otoczenia, historii i natury. Miejsce faktycznie jest szczególne, bo siedziba DESA Unicum powstaje w narożniku zabytkowego parku Ujazdowskiego obok ambasady Francji.

– Dziś, być może w reakcji na zalew bodźców, architektura ucieka się do lakonicznej sterylności, klinicznych bieli i czerni, prosto ciosanych brył, a pod jej pojęcie podciąga się chaotyczne kreski. Przeciwstawiam się temu – wyjaśnia Graliński.

Nowa siedziba DESA Unicum
Autor: DESA Unicum

W DESA Unicum podkreślają, że bryła budynku została przemyślana tak, aby z jednej strony wtapiała się w okolicę, a z drugiej zwracała na siebie uwagę i zapewniała odpowiednią przestrzeń dla ekspozycji sztuki. Z perspektywy pobliskiego parku budynek sprawia wrażenie niewielkiego. Dopiero od strony wejścia można dostrzec, że dużą część funkcji niejako ukryto na poziomie minus 1.

Nowa siedziba DESA Unicum
Autor: DESA Unicum

Prezes DESA Unicum Juliusz Windorbski zwraca uwagę, że siedziba firmy będzie zarówno miejscem zakupu dzieł sztuki, jak i prywatną instytucją kulturalną. Według niego, to będzie pierwszy tego typu obiekt nie tylko w Warszawie, ale i w Europie.

– Obiekt ożywi przestrzeń zdominowaną przez placówki dyplomatyczne i rządowe, wzbogaci ofertę kulturalną w tej części miasta dzięki organizowanym wystawom oraz księgarni oferującej pozycje poświęcone historii sztuki. Jesteśmy otwarci na wszystkich miłośników sztuki, a dostępna, zapraszająca do wejścia architektura naszej nowej siedziby jest tego dowodem – mówi Juliusz Windorbski.

Dodajmy, że poza galerią, domem aukcyjnym i księgarnią w obiekcie znajdą się także kawiarnia i restauracja. Przeszklone elewacje zapewnią gościom odwiedzającym wystawy optymalne warunki do podziwiania dzieł sztuki, a dzięki pokryciu dachu murawą budynek będzie harmonijnie współgrać z pobliskim parkiem. Nawet po zamknięciu galerii spacerowicze będą mieli możliwość odwiedzenia mieszczącej się w budynku kawiarni i restauracji, dysponujących stolikami na obsadzonym roślinnością, słonecznym patio.

Wykonawcą nowej siedziby DESA Unicum jest firma Erbud.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej