Nowa siedziba Domu Aukcyjnego DESA Unicum: pierwszy tego typu obiekt w Europie

2017-07-06 16:52
Nowa siedziba DESA Unicum
Autor: DESA Unicum

Przy skrzyżowaniu ulic Pięknej i Johna Lennona w Warszawie dobiega końca budowa nowej siedziby Domu Aukcyjnego DESA Unicum, którą zaprojektował Paweł Graliński z pracowni Arch Magic. Otwarcie zaplanowano na listopad 2017 r. Tymczasem –  oprócz wizualizacji –  prezentujemy także kilka zdjęć z budowy.

Nowa siedziba DESA Unicum
Autor: DESA Unicum

Ten budynek jest przykładem architektury projektowanej w ludzkiej skali, z szacunkiem do zabytkowego otoczenia, historii i natury. Miejsce faktycznie jest szczególne, bo siedziba DESA Unicum powstaje w narożniku zabytkowego parku Ujazdowskiego obok ambasady Francji.

– Dziś, być może w reakcji na zalew bodźców, architektura ucieka się do lakonicznej sterylności, klinicznych bieli i czerni, prosto ciosanych brył, a pod jej pojęcie podciąga się chaotyczne kreski. Przeciwstawiam się temu – wyjaśnia Graliński.

Nowa siedziba DESA Unicum
Autor: DESA Unicum

W DESA Unicum podkreślają, że bryła budynku została przemyślana tak, aby z jednej strony wtapiała się w okolicę, a z drugiej zwracała na siebie uwagę i zapewniała odpowiednią przestrzeń dla ekspozycji sztuki. Z perspektywy pobliskiego parku budynek sprawia wrażenie niewielkiego. Dopiero od strony wejścia można dostrzec, że dużą część funkcji niejako ukryto na poziomie minus 1.

Nowa siedziba DESA Unicum
Autor: DESA Unicum

Prezes DESA Unicum Juliusz Windorbski zwraca uwagę, że siedziba firmy będzie zarówno miejscem zakupu dzieł sztuki, jak i prywatną instytucją kulturalną. Według niego, to będzie pierwszy tego typu obiekt nie tylko w Warszawie, ale i w Europie.

– Obiekt ożywi przestrzeń zdominowaną przez placówki dyplomatyczne i rządowe, wzbogaci ofertę kulturalną w tej części miasta dzięki organizowanym wystawom oraz księgarni oferującej pozycje poświęcone historii sztuki. Jesteśmy otwarci na wszystkich miłośników sztuki, a dostępna, zapraszająca do wejścia architektura naszej nowej siedziby jest tego dowodem – mówi Juliusz Windorbski.

Dodajmy, że poza galerią, domem aukcyjnym i księgarnią w obiekcie znajdą się także kawiarnia i restauracja. Przeszklone elewacje zapewnią gościom odwiedzającym wystawy optymalne warunki do podziwiania dzieł sztuki, a dzięki pokryciu dachu murawą budynek będzie harmonijnie współgrać z pobliskim parkiem. Nawet po zamknięciu galerii spacerowicze będą mieli możliwość odwiedzenia mieszczącej się w budynku kawiarni i restauracji, dysponujących stolikami na obsadzonym roślinnością, słonecznym patio.

Wykonawcą nowej siedziby DESA Unicum jest firma Erbud.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej